D.I.C. Veritas

DIC Veritas, 10.06.2015. – Saopštenje povodom hapšenja Marić Milenka

Danas se Veritasu iz Londona javio Srbin Marić Milenko sin Đorđa (56), rodom iz Belog Manastira, koji od 2002. živi u Velikoj Britaniji, čiji je i državljanin, i ispričao da ga je u nedelju 7. juna ove godine uhapsila londonska policija i to u policijskoj stanici u koju je sam navratio da se raspita može li slobodno putovati u rodno mjesto da posjeti majku i ostale rođake.

Zadržali su ga u pritvoru uz objašnjenje da je pred hrvatskim pravosuđem optužen za krivično djelo ratnog zločina i da se nalazi na međunarodnoj potjernici. Nakon 48 sati pušten je iz pritvora da se brani sa slobode, uz obavezu da ne napušta mjesto boravka i da se odaziva sudskim pozivima.

Veritas je već duže vremena u posjedu optužnice Županijskog Državnog Odvjetništva u Osijeku broj KT-136/94. od 3. aprila 2001. godine, na kojoj se nalazi 57 optuženih baranjskih Srba, među kojima i pomenuti Marić.

Marić se tereti da je kao pripadnik milicije SUP-a Beli Manastir u avgustu i septembru 1991. godine lišavao slobode stanovnike Baranje nesrpske narodnosti, a zatim ih sam ili zajedno sa drugim milicionerima fizički maltretirao, među kojima Jovana Narandžu, Stipu Benka i Franju Joha.

Prema navedenoj optužnici i do sada su hapšeni Srbi širom svijeta: Branko Mumlek uhapšen je u junu 2003. u Švajcarskoj, Kašanin Tihomir u januaru 2013. u Londonu, Kovačević Savo (Ibrahim) u oktobru 2013. u Njemačkoj i Marković Miloš u septembru 2014. u Crnoj Gori. Zajedničko im je da su svi izručeni u Hrvatsku i da su protiv njih, nakon prekvalifikacije ratnog zločina u oružanu pobunu, postupci obustavljeni, osim u odnosu na Kovačević Savu (Ibrahima), koji je nepravosnažno osuđen na 7 godina zatvora.

Srbi sa citirane optužnice hapšeni su i u Hrvatskoj: Alaica Nikola, Bekić Mile, Karagaća Drago, Prusac Milan, Mamula Petar i Jovandić Sreto, svi uhapšeni u oktobru 2000. godine, više puta osuđivani na vremenske kazne, da bi 2006. godine, nakon prekvalifikacije ratnog zločina u oružanu pobunu i nakon više godina provedenih u pritvoru, postupci protiv njih bili obustavljeni. U Hrvatskoj je u ferbuaru 2004. uhapšen i Stokan Sekanić, pravosnažno osuđen na 8 godina zatvora, umro 2010. godine u toku izdržavanja kazne.

Srbi sa citirane optužnice hapšeni su i u Srbiji: Velimir Bertić, Zoran Vukšić, Branko Hrnjak i Slobodan Strigić, svi uhapšeni u septrembru 2012. i svi u junu 2012. godine osuđeni na vremenske kazne od 1,5 do 20 godina zatvora, s tim da je Apelacioni sud potvrdio prvostepenu presudu samo u odnosu na Bertić Velimira, a u odnosu na ostale ukinuo i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje, koje je u toku.

Interesantan je slučaj Bertić Velimira koji je svoju kaznu od godinu i po izdržao još u junu prošle godine, ali je njegov predmet u Hrvatskoj, bez obzira na  urgencije Tužilaštva za ratne zločine Srbije, i dalje otvoren a on se i dalje nalazi na interpolovoj potjernici, zbog čega ne smije da napusti Srbiju iz straha od ponovnog hapšenja.

Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svijeta je do sada uhapšeno 150 Srba iz Hrvatske i bivših pripadnika JNA, od kojih su 47 ekstradirani u Hrvatsku. Od ekstradiranih do sada je protiv 18-orice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru. Ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske, što potkrepljuju i navedeni slučajevi iz citirane optužnice.

 U Beogradu, 10.06.2015.

  P r e d s j e d n i k

Savo Štrbac

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.