Prošle nedjelje vršena je ekshumacija posmrtnih ostataka žrtava srpske nacionalnosti sa Gradskog groblja u Zadru. Prema saopštenju Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije ukupno je ekshumirano 18 posmrtnih ostataka žrtava koje su stradale u akciji „Oluja“ i poslije, sa kojih su uzeti uzorci radi identifikacije metodom DNK analize.
O ovoj ekshumaciji u Hrvatskoj je totalni muk.
Pošto je sa istog groblja u toku 2013. godine ekshumirano 56 posmrtnih ostataka sa područja Sjeverne Dalmacije i Like koji su takođe stradali u akciji „Oluja“ i poslije, od kojih je do sada identifikovano 36, porodice nestalih i javnost pitali su nas ko su ove nove žrtve i da li su ekshumirane sa iste lokacije.
Prema Veritasovim saznanima žrtve iz prošlonedjeljne ekshumacije bile su pokopane takođe na Gradskom groblju u Zadru na susjednoj parceli one prethodne ekshumacije. Od ukupno ekshumiranih posmrtnih ostataka 9 je muških, a 8 ženskih, dok se za jedno tijelo zbog opožarenosti nije mogao utvrditi spol. Svako tijelo je bilo u posebnoj vreći. Neka tijela su bila i obdukovana prije pokapanja, a 14 su imali i preliminarnu identifikaciju, što znači da su pokopani pod imenom i prezimenom.
Preliminaro identifikovani su: Dragomir Čotra (1950) Bjelina, Benkovac; Obrad Opačić (1927) Bjelina, Benkovac; Pejo Šever (1956) Bunić, Korenica; Jovanka Bokun (1934) Kolašac, Knin; Mile Gnjatović (1920) Bilišane, Obrovac; Soka Petković, Kik, Gračac; Pero Obradović (1910), iz Bruvna, Gračac; Sava Babić (ž) (1913) Morko Polje, Knin; Ilija Lakić (1956) Biljane Donje, Benkovac; Ljubica Knežević (1923) Biovičino selo, Knin; Milica Gagić (1906) Biljane Gornje, Benkovac; Vukosava Rstić (1935) Buković, Benkovac; Stevan Cupać (1955) Korlat, Benkovac; Jeka Opačić (1931) Bijelina, Benkovac.
Sva grobna mjesta su bila uredno registrovana u Upravi Gradskog groblja u Zadru, što znači da se sa tim podacima baratalo i u vrijeme prethodne ekshumacije, pa ostaje otvoreno pitanje zbog čega ovi posmrtni ostaci nisu tada i ekshumirani.
Prema „Popisu poginulih lica u akciji ’Oluja’ sa mjestom pokopa posmrtnih ostataka“, kojeg je Hrvatska predala srpskoj strani u martu 1996. godine, na lokaciji Gradsko groblje u Zadru pokopano je 59 posmrtnih ostataka, od kojih 15 pod imenom, a ostali pod oznakom NN (nepoznat). Niko od ekshumiranih prošle nedjelje nije se nalazio na tom popisu preliminarno identifikovanih.
Ranije je sa Zadarskog groblja, po pojedinačnim zahtjevima porodica žrtava, ekshumirano, identifikovano i sahranjeno 12 posmrtnih ostataka. A između prve i druge ekshumacije, ekshumirani su i identifikovani posmrti ostaci Ćakić Janka iz Đevrsaka u jednom sudskom postupku.
Prema tome, sa Zadarskog groblja do sada je ukupno ekshumirano 75 posmrtnih ostataka, od kojih je konačno identifikovano i sahranjeno 49. Prosječna starost žrtava pokopanih na Zadarskom groblju na osnovu konačnih i preliminarnih identifikovanih iznosi preko 62 godine, a među žrtvama je 35 civila od kojih je 21 žena.
Na području sektora „Jug“ (Sjeverna Dalmacija i Lika), u akciji „Oluja“, prema VERITAS-ovim podacima, srmtno je stradalo 1.056 lica srpske nacionalnosti, među kojima 686 civila, od čega 296 žena, od kojih je do sada sahranjeno 690 lica, dok se 366 još vodi među nestalima.
Na području sektora „Jug“, do sada je iz zajedničkih grobnica ekshumirano 656 posmrtnih ostataka (Knin 301, Gračac 154, Korenica 27, Gospić – Žitnik 49, Šibenik 31, Zadar 56, Vrlika 7 i 31 sa pojedinačnih lokacija), od kojih je do sada identifikovano 505 lica.
Na području sekotra „Jug“, prema Veritasovim istraživanjima, nalazi se još više od 20 pojedinačnih („vrtnih grobova“) sa posmrtnim ostatacima srpskih žrtava iz vremena „Oluje“, koji takođe treba ekshumrati i identifikovati.
U Beogradu, 29.11.2016.
P R E D S J E D N I K
Savo Štrbac
Povezani tekstovi









