D.I.C. Veritas

Vesti, 26.10.2013, Zatvor za žrtvu zločina

Slobodan Dotlić (56), Srbin iz Australije i nekadašnji oficir JNA, koji je početkom rata u Hrvatskoj preživeo pravu golgotu kao jedan od zarobljenih starešina kasarne u Gospiću, uhapšen je prošlog petka na hrvatsko-mađarskoj granici na osnovu presude od pre 20 godina mada je sudskom odlukom od pre godinu dana taj postupak vraćen na početak, a višegodišnja kazna zatvora ukinuta.

Dotlić je sa sobom ima uredno overeno rešenje suda iz Gospića o obnovi postupka, ali to mu ipak nije bilo dovoljno zato što je uhapšen na osnovu poternice koja je izdata još davne 1993. godine kada je sa još 14 starešina JNA iz Gospića i osuđen na 15 godina zatvora.

- Pre tri godine moj otac je podneo zahtev za obnovu postupka prezentujući izjave više svedoka da su optužbe zbog kojih je tada ekspresno osuđen, bile čista izmišljotina i sud je prošle godine doneo rešenje da mu se postupak obnavlja. Tek kada je naruke dobio taj dokument, moj otac se odlučio da posle 18 godina poseti rodnu Korenicu, ali i obiđe bolesne roditelje. Jednostavno, nostalgija za starim krajem je bila toliko velika da nije bilo šanse da ga sprečimo – priča u jednom dahu najstariji od četvorice Slobodanovih sinova Rajko (32).

Majka Vera, sestra Slobodana i njen sin, osmomesečni Maksim, 26. septembra stigli su iz Sidneja u Beograd. Prvo su se uputili u Italiju, kod Slobodanovog rođenog brata Đorđa, a zatim bez ikakvih problema u Korenicu, gde su ostali gotovo nedelju dana.

 

- Boraveći u Hrvatskoj nismo imali ni najmanji problem, niti smo mogli i da pomislimo šta će se desiti na povratku. Otac je po savetu advokata stalno sa sobom nosio to rešenje o obnovi postupka. Da se ne bismo izložili potencijalnom maltretiranju na granici između Hrvatske i Srbije, odlučili smo da se vratimo u Beograd preko Mađarske. Na graničnom prelazu kod Čakovca sve je počelo zadržavanjem zbog navodne provere moje saobraćajne dozvole, a završilo se njegovim odvođenjem u zatvor policijskom maricom – objašnjava Rajkova sestra Slobodana.

 

Briga u Sidneju

Vera i Slobodan Dotlić imaju kćerku i četvoricu sinova, ali Aleksandar, Đorđe i Milan su ostali u Sidneju. Međutim, od trenutka kada im je otac uhapšen i oni su u potpunom šoku.
– Čujemo se po desetak puta dnevno. Kažu da im telefoni neprestano zvone i da se naši zemljaci, ali i predstavnici Crkvene opštine javljaju samo da bi nas podržali i ponudili pomoć. Od srca hvala svima na brizi – kaže Vera.

Advokat traži brzo suđenje

Advokat Boris Vinčić, koga je porodica angažovala, kaže u telefonskom razgovoru za “Vesti” da je Slobodan Dotlić trenutno u Gospiću na “izdržavanju 15-godišnje kazne zatvora”, ali da očekuje da će raspravni sudija suda u Rijeci uskoro ukinuti rešenje o izdržavanju kazne i odrediti datum glavnog pretresa za obnovu postupka.
– Nečijom greškom, Dotlić je dobio rešenje o obnovi postupka mada po zakonu na to nije imao prava, jer je to moguće samo u njegovom prisustvu. Sada ću učiniti sve da dođe do brzog i pravičnog suđenja na kome će se odlučiti da li ta presuda iz 1993. godine ostaje na snazi, da li će kazna biti umanjena ili će on biti oslobođen. Na osnovu svega što mi je ispričao, verujem da će biti oslobođen i da će ubuduće u Hrvatsku dolaziti bez ikakvog straha – kaže Vinčić.

- Kada je policajac rekao da je Slobodan na poternici nismo se puno uzbudili. On je izvadio sudsko rešenje i objasnio o čemu se radi, posle čega je taj službenik kazao da se ne brinemo i da ćemo uskoro nastaviti put. Kada je na granicu stigla policijska marica u pratnji više automobila pod rotacijom shvatili smo da se sve ipak neće završiti na višesatnom čekanju – dodaje Rajko.

- Nismo se puno nervirali ni kada je policajac rekao da nam je otac i dalje na poternici, jer je odmah izvadio rešenje, a taj policajac rekao da je onda sve u redu i da ne brinemo – nastavlja Rajko i dodaje da im je posle šest ili sedam sati rečeno da je Slobodan uhapšen i da će biti sproveden u zatvor u Gospiću.

- Moj suprug u marici, a mi u kolima iza njega pratimo u potpunom šoku i bez ideje šta da uradimo. Kada je prebačen u zatvor, sin je odmah otišao angažovao advokata iz Zagreba koji nam je kazao da će učiniti sve, ali tek pošto Slobodan bude prebačen u Istražni zatvor u Rijeci – veli očajno njegova supruga Vera, koja se odlično seća početka rata u Hrvatskoj i svega što je njen suprug doživeo kao jedan od oficira kasarne u Gospiću.

- Hrvatske snage su te 1991. godine kasarnu JNA blokirale, a zatim i sve koji su bili u njoj zarobile. Moj Slobodan je u tih 66 dana zarobljeništva prošao pravi pakao, jer je svakodnevno mučen i prebijan. Za taj zločin niko nije odgovarao, a on je ubrzo razmenjen. Taman smo pomislili da je to kraj agonije, kada smo saznali da je 1993. godine osuđen na 15 godina zatvora zbog navodnog granatiranja Gospića. Pa to je čista laž i to su svi znali. Pa sami Hrvati su na kraju svedočili da to nije istina – veli jedna suzdržavajući suze Vera Dotlić.

Ova porodica je trenutno ni na nebu ni na zemlji. Vera i Slobodan trebalo je 4. novembra da se vrate kući, u Australiju.

- Ništa ne znamo, baš ništa. Put kome se naš Slobodan, ali i mi, toliko radovao, pretvorio se u pakao iz koga za sada ne vidimo izlaz. Svi smo državljani Australije i predstavnici ambasade će ga ovih dana i posetiti i učiniti sve da mu pomognu – kaže na kraju Vera Dotlić.
 

Videli ga na 15 minuta

Slobodanova supruga ističe da su svi hrvatski službenici, od onih u sudu, do onih u zatvoru bili veoma ljubazni, ali da su i pored obećanja, Slobodana videli tek posle nekoliko dana i to samo na 15 minuta kroz stakleni prozor.
– Rekao nam je da ne brinemo, a za više priče nije bilo vremena. Na sreću, uspeli smo da mu dostavimo malo garderobe – priča Vera Dotlić.

 

Štrbac: Srbi da budu obazrivi

Direktor Veritasa Savo Štrbac kaže da je slučaj Slobodana Dotlića jedan od ukupno 1.577 onih Srba koji su, prema najnovijem spisku, procesuirani ili se protiv njih vodi istraga u Hrvatskoj.

- Slobodan je morao da zna, ili na to je trebalo da ga uputi advokat, da obnova postupka ne znači i obustavljanje tog slučaja. Sada je sve na hrvatskom tužilaštvu koje koliko sutra može da ga oslobodi ukoliko delo prekvalifikuje u oružanu pobunu. Verujem da će on biti oslobođen i ukoliko dođe do novog procesa, ali to je nešto što će sigurno trajati više meseci – kaže Štrbac i još jednom upozorava sve naše zemljake koji su tokom rata napustili Hrvatsku da budu jako obazrivi i da iz više izvora provere da li su optuženi ili se nalaze na poternici.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.