D.I.C. Veritas

Vijesti.ba, 13.05.2013., Ne dozvoliti da se ponovi Jasenovac

BANJA LUKA – Jasenovac je mjesto u kojem su ubijani Srbi, Jevreji i Romi, a nisu ga stvorili Nijemci, već jedan od ovdašnjih naroda. Da bi se razumjelo zlo koje se desilo u Jasenovcu, moraju se razumjeti ovi prostori, ističe profesor Michael Berenbaum.

“Odlazak u Jasenovac predstavlja snažno i dirljivo iskustvo, a vidjeti ga uživo izaziva poniznost”, objašnjava Berenbaum, profesor na jevrejskim studijama Američkog jevrejskog univerziteta u Los Angelesu i predstavnik Konferencije predsjednika najvećih američkih jevrejskih zajednica.

On napominje da su “iz Jasenovca Jevreji deportovani u Aušvic i druge logore, gdje su ubijani”, te da, “za razliku od većine drugih mjesta masovnog ubijanja, ubijanja u Jasenovcu nisu vršena gasom, već mecima i noževima, odnosno rukom”.

Berenbaum smatra da se za očuvanje sjećanja na žrtve i stradanja u Jasenovcu treba zapitati – da li onaj ko posjeti ovo mjesto samo svojim boravkom u Donjoj Gradini može zaključiti šta se tu događalo ili mora znati istoriju da bi mu bilo važno da dođe baš na to mjesto.

“Ovo je trenutak tranzicije, jer ljudi koji su preživjeli Jasenovac sada umiru od starosti, te su ovo posljednji trenuci da se zabilježe njihova svjedočenja i da na taj način omogućimo njihovu besmrtnost, jer riječi žive znatno duže od ljudi”, napominje Berenbaum.

On smatra da se svi moraju zapitati da li neko ko ode u Jasenovac može shvatiti šta se tu desilo, a ako ne može – zbog čega ne može.

“Moramo iznaći načine da povežemo Muzej i Memorijalni centar, da ispričaju priču prije nego što ga posjetite i onda to ugraditi u obrazovni sistem, materijale za čitanje i učenje i u instrumente novih generacija. Ne možete napisati knjigu od 800 strana, već se to mora učiniti na interaktivniji način”, ocjenjuje Berenbaum.

Govoreći o Jevrejskom kulturnom centru, koji u Banjaluci treba biti otvoren za četiri sedmice, on je istakao da se, kada god se negdje otvori jevrejska zajednica, posebno u mjestima u kojima je ranije živjela u većem broju, treba radovati onima koji su tu i sjećati se onih koji nisu.

“Sama činjenica da postoji Jevrejska zajednica u Banjaluci i Jevrejski kulturni centar govori da su Jevreji i njihova kultura doprinijeli razvoju ovog grada, i koliko god da ih je malo – da još imaju nečim da doprinesu i ostatak populacije nečemu nauče”, naglasio je Berenbaum.

On ističe da će, kada u budućnosti bude dolazio u Banjaluku, moći da bude svjedok institucije jevrejskog života, što daje nadu u jevresku budućnost na ovom mjestu.

“Samo sjećajući se prošlosti možemo promijeniti budućnost, a samo razumijevajući šta se tačno dogodilo za vrijeme Drugog svjetskog rata možemo preduzeti mjere da se to ne ponovi”, poručio je Berenbaum.

Dodaje da su ga u Republici Srpskoj primili najviši zvaničnici, “što dovoljno govori o njihovoj spremnosti da sačuvaju Jasenovac od zaborava”.

On je napomenuo da je danas u Banjaluci razgovarao sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Željkom Cvijanović i obavezao se da će pomoći Srpskoj u razvoju sistema obrazovanja o učenju o holokaustu.

Profesor Michael Berenbaum je američki naučnik, profesor, rabin, pisac i režiser, koji je specijalizovao proučavanje sjećanja na holokaust.

On je najpoznatiji po svom radu kao zamjenik direktora Komisije predsjednika SAD o holokaustu /1979-1980/, kao projektni direktor Američkog memorijalnog muzeja holokausta /1988-1993/, te kao direktor Istraživačkog instituta Američkog memorijalnog muzeja holokausta /1993-1997/.

Podučavati o stradanjima u Jasenovcu

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović razgovarala je danas sa profesorom Michaelom Berenbauom o mogućnostima unapređenja saradnje institucija koje se sa institucijama Srpske bave holokaustom u cilju razvoja učenja i podučavanja o stradanjima u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donja Gradina.

Tokom sastanka istaknuto je da svjedočenja preživjelih trebaju biti zapisana i sačuvana i da samo razumijevajući šta se dogodilo u prošlosti možemo graditi budućnost, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Na sastanku u Banjaluci razmatrana je i mogućnost podrške Američkog memorijalnog muzeja holokausta na uređenju Memorijalnog centra Gradina.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.