DVOR NA UNI – Polaganjem venaca i palenjem sveća danas je na grobljima i crkvama u opštini Dvor na Uni odana pošta šestorici Srba, pripadnika TO te opštine i 19 poginulih Hrvata (10 policajaca i 9 civila), koji su poginuli u borbama u selu Struga 26. jula 1991. godine. Od Srba poginuli su Teodor Sundać, Stevo Vinčić, Rade Joka, Goran Barać, Gojko Samardžija i Pero Pribičević. Za njihovu likvidaciju hrvatski Predsjednik Franjo Tuđman je narodnim herojem posmrtno proglasio Milu Blaževića zvanog “Čađo”, takođe poginulog u toj borbi. Istovremeno, u organizaciji PU sisačko-moslavačke, a pod pokroviteljstvom MUP Hrvatske, u Strugi je obeležena godišnjica te akcije.
Nakon višednevnih oružanih provokacija i pokušaja hrvatske policije i “bojovnika” da iz sela Zamlače od pravca Hrvatske Kostajnice uđu u Dvor na Uni i osvoje tamošnju policijsku stanicu koja se odlukom opštinskog rukovodstva otcepila od MUP-a Hrvatske i pripojila MUP SAO Krajine u Kninu, komanda TO Dvora na Uni je odlučila da akcijom “Žaoka” hrvatske snage odbaci iz Zamlače i Struge od kuda su pucale po zgradama i kućama u Dvoru na Uni. Akcija “Žaoka” je počela 26. jula u 11,30 sati, a u nju je krenulo 150 srpskih teritorijalaca.
U Zamlači, prvom selu do Dvora, naišli su na otpor hrvatskih snaga koji su ubrzo slomili. Krenuli su na Strugu, u kojoj su hrvatski policajci i mještani imali dva bunkera iza zida pored puta i tu su počele da padaju i prve žrtve. U međuvremenu, pristigla je i jedinica bivše JNA koja je razdvojila zaraćene strane.Već narednog dana, većina Hrvata iz svih sela u donjem Pounju je, po nalogu hrvatskih vlasti, organizovano iseljeno.
Predstavnici Srba iz Dvora na Uni koji su pratili ta tragična zbivanja odlučno odbacuju tvrdnje hrvatskih medija da je srpskom akcijom u Pounju rukovodio Dragan Vasiljković zvani Kapetan Dragan. On je u Dvor na Uni stigao nekoliko dana kasnije i osudio srpsku stranu što je išla u tu akciju u kojoj je, obostrano, bilo mnogo žrtava, tvrdi Savo Štrbac iz Veritasa.