D.I.C. Veritas

Blic, 18.07.2016., OTVORENA POGLAVLJA 23 i 24 Vučić: Značajan dan za Srbiju

Srbija je večeras i zvanično otvorila poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima sa EU. Ovo je saopšteno na Trećoj međuvladinoj konferenciji EU i Srbije u Briselu.

Delagaciju Srbije predvodi premijer Aleksandar Vučić, dok je na čelu delegacije EU Miroslav Lajčak, šef diplomatije Slovačke, koja trenutno predsedava Evropskim savetom.

Vučić je, nakon konferencije naveo da je Srbija zahvalna Hanu i Lajčaku na podršci putu Srbije ka EU.

- Ovo je veliki, lep i značajan dan za Srbiju. Kada me je Boris Džonson pitao da li je to značajno za Srbiju, ja sam mu rekao da jeste. Ovo pokazuje da je to naš strateški put i dobar put koji pokazuje našu posvećenost svim zadacima koji su pred nas postavljeni. Svesni smo da ćemo imati teškoće i prepreke, posebno kod ovih poglavlja, ali smo odlučni da ispunimo očekivanja – rekao je premijer Srbije.

- Sve je to vezano za poboljšanje standard naših ljudi, što znači da će vladavina prava biti podsticaj za strana ulaganja. Srbija ima jednu od najvećih stopa rasta. Unapred se radujemo da sarađujemo sa EU i bićemo posvećeni tom procesu, iako znamo da nije jednostavno. Postoje i političke prepreke koje će se naći pred nama, bićemo i kritikovani, ali istrajaćemo – dodao je Vučić, koji se nakon govora na engleskom, u Briselu obratio na srpskom.

- Nadam se da će srpski ovde biti jedan od prihvaćenih jezika. Srbija je i dalje siromašna, i teško se živi, ali ima najvišu stopu rasta. Zahvalan sam našim prijateljima na podršci, ali znamo da imamo mnogo nedostataka, mnogo toga što kod sebe moramo da promenimo i popravimo. Naš posao ćemo da završimo i daćemo sve od sebe da prednjačimo u svemu. Ovo je jedan od dana kada smo se osećali ponosni što smo Srbi. Hvala ljudima u Srbiji na strpljenu – rekao je Vučić.

“Neću da skupljam poene žžestokim odgovorom komššijama”

On je poručio Hrvatskoj da bi voleo da predstavnici te države posvete veću pažnju saradnji dve zemlje, te naglasio da je izjasnio neslaganje sa stavom Hrvatske u vezi zakona o univerzalnoj jurisdikciji.

- „Neću da se mešam u unutarašnje stvari Hrvatske. Neću da stičem političke poene time što ću žestoko da odgovaram hrvatskim komšijama – istakao je Vučić i dodao da bi voleo da se više pažnje posvećuje hrvatsko-srpskoj saradnji:

- Mi već preduzimamo mere za podršku pripadnicima hrvatske manjine, u skladu sa Deklaracijom koju sam potpisao nedavno sa predsednicom Hrvatske Kolindom Grabar-Kitarović – rekao je Vučić, odgovarajući na pitanje novinara hrvatskog Večernjeg lista da li misli da Srbija treba da menja zakon o univerzalnoj jurisdikciji.

Vučić je podsetio da Hrvatska ima veoma sličan zakon kao i Srbija, ali sa lošijom odredbom koja se tiče mogućnosti ponovnog preispitivanja odluke sudova, ako Hrvatska nije zadovoljna presudom.

Takođe je naveo da neke zemlje poput Nemačke, Španije ili Belgije imaju istovetne zakone kao Srbija.

- „Upravo zahvaljujući tom zakonu mi smo procesiuirali 14 zločinca koji su učetsvovali u izvođenju zločina u Srebrenici – poručio je on. Vučić je kazao da Srbija nema problem da sporna pitanja rešava u bilateralnim odnosima, i da veruje da će dve zemlje imati dovoljno snage da prevaziđu probleme.

Istovremeno je poručio da je za Srbiju bolno i teško da neki od ljudi koje su naši pravosudni organi pustili na slobodu nisu na izdržavanju kazni, iako su višestruki počinioci zločina nad Srbima.

Vučić: Uskoro s Mustafom i Tačijem

Vučić je izjavio da očekuje da će se uskoro sastati sa kosovskim premijerom i predsednikom Isom Mustafom i Hašimom Tačijem i istakao da obe strane moraju da rade zajedno u interesu i Srba i Albanaca.

Upitan da li je u razgovorima sa visokim američkim i evropskim zvaničnicima došao do saznanja da će zapad dati podstrek vlastima u Prištini da urade svoj deo zadatka po pitanju Briselskog sporazuma i formiranja ZSO, Vučić je rekao da ni Beograd nije uradio sve što se očekuje, te da će nastaviti razgovore sa Prištinom, što je veoma važno za Srbiju.

On je rekao da će obe strane morati mnogo da rade, da neće biti lako i jednostavno, ali i istakao da ne želi da govori ništa ružno i loše za bilo koga.

Lajčak: Veliki pomak za Srbiju

Miroslav Lajčak naveo je da je otvaranjem poglavlja učinjen veliki pomak za Srbiju.

- Slovačka je zemlja koja je stavila ovaj process kao jedan od prioriteta tokom našeg predsedavanja. Brzina pregovora biće odlučena kvalitetom reformi i zato bismo ohrabrili vladu Srbije da nastavi sa pozivitnim reformama – rekao je Lajčak.

Na konferenciji za novinare govorio je i Johanes Han.

Han: Prihvatićemo Srbiju raširenih ruku

- Nešto važno se dogodilo i možemo da proslavimo otvaranje poglavlja. Ovo je veliki trenutak za sve nas. Ovo je i priznanje Srbiji i njenom napretku. Mnogo posla je uradila vlada Srbije, koja je preuzela obavezu da preduzme reforme za dobrobit građana. Prihvatićemo Srbiju raširenih ruku. Sada je fokus na primeni reformi, neće uvek biti jednostavno, ali EU će biti tu i cilj nam je da reforme budu uspešne i da se dođe dotle da vladavina prava u Srbiji bude neometana i da to bude osnov za privlačenje investicija. To je važno i za poverenje u dobru upravu, važno je za građane Srbije koji hoće da ulažu. Pohvaljujem napredak koji je Srbija ostvarila i ovo otvranje će biti samo korak Srbije ka EU. Srbija definiše brzinu pregovaranja, ali će to zavisiti od napretka u ključnim poglavljima, što se odnosi na odnose sa Kosovom i reforme vladavine prava. Sve ovo treba da se pretoči u beneficije za građane Srbije – rekao je Han.

Otvaranje dva ključna poglavalja 23 i 24, koja se otvaraju među prvima, a zatvaraju tek pred kraj pregovora o članstvu u EU, bilo je blokirano više od tri meseca uslovljavanjima Hrvatske koja su se odnosila na regionalnu jurisdikciju u procesuiranju ratnih zločina, manjinska prava i punu saradnju sa Tribunalom u Hagu.

Poglavlje 23 odnosi se na pravosuđe i osnovna prava, a poglavlje 24 bavi se pitanjima pravde, slobode i bezbednosti.

Na Međuvladinoj konferenciji Srbiji će biti predstavljena zajednička pregovaračka pozicija EU za svako od ta dva poglavlja.

Pregovaračka pozicija EU sadrži i prelazna merila na osnovu kojih će evropske institucije i zemlje članice odlučivati da li je Srbija napredovala u datim oblastima.

Prelazna merila i sami pregovori Srbije i EU u okviru poglavlja 23 i 24 podrazumevaju neke od najznačajnijih reformi neophodnih kako na putu Srbije ka članstvu u EU tako i za samu modernizaciju države.

Od Srbije se očekuje da u narednom periodu sprovede reformu pravosuđa i policije, pojača borbu protiv korupcije, obezbedi puno poštovanje manjinskih prava i zaštiti medijske slobode i slobodu izražavanja.

Posebna pažnja biće usmerene na primenu donetih zakonskih normi u Srbiji.

Vođena prethodnim iskustvima u procesu proširenja, EU sada insitira na tome da reformski procesi ne smeju ostanu samo “slovo na papiru”, već moraju doneti promenu na terenu, vidljivo poboljšanje života građana i u potpunosti pripremiti zemlju kandidata za sva prava i obaveze koje dodnosi članstvo u EU.

O važnosti koju poglavlja 23 i 24 imaju u pristunim pregovorima Srbije, govori i činjenica da eventualni nedostaci u sprovođenju reformi u ova dva poglavlja, kao i u poglavlju 35, koje obuhvata normalizaciju odnosa sa Prištinom, mogu privremeno blokirati ceo pregovarački proces Srbije o članstvu u EU.

Srbija je, i pre nego što je počela proces pregovora u oblasti pravosuđa i osnovnih prva, bila blokirana više od tri meseca uslovljavanjima Hrvatske koja su se odnosila na regionalnu jurisdikciju u procesuiranju ratnih zločina, manjinska prava i punu saradnju sa Tribunalom u Hagu.

Iako je EU odbacila da prihvati osnovanost zahteva zvaničnog Zagreba u nacrtu zajedničke pregovaračke pozicije EU za poglavlje 23, u koju je Tanjug imao uvid, stoji da se od Srbije se očekuje “temeljna” regionalna saradnja i dobri međususedski odnosi prilikom rešavanja ratnih zločina, uključujući izbegavanje sukoba nadležnosti.

Prva međuvladina konferencija kojom je označen i formalizovan početak pristupnih pregovora Srbije i Unije održana je 21. januara 2014, a na Drugoj, 14. decembra 2015. otvorena su prva dva poglavlja – 32 o finansijskoj kontroli, i 35, o normalizaciji odnosa sa Prištinom.

Promena kravate za otvaranje poglavlja

Premijer Srbije promenio je kravatu nakon što je na konferenciji objavljeno da je Srbija otvorila poglavlja.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.