D.I.C. Veritas

direktno.hr, 06.01.2024, Vladina odluka koja je očiti ustupak Pupovcu prošla ispod radara: Savo Štrbac je oduševljen

Vlada RH je na zadnjoj sjednici u prošloj godini, onoj održanoj 28. prosinca, donijela odluku koja je prošla ispod radara.  

Naime, Vlada je otpisala troškove parničnog postupka u odnosu na tužbe vezane za Domovinski rat. Vijest je već idućeg dana objavio srpski Dokumentacijsko-informacijski centar Veritas kontroverznog Save Štrpca. Ovaj potez može se doživjeti kao ustupak čelniku Srpskog narodnog vijeća i koalicijskom partneru HDZ-a Miloradu Pupovcu pred izbore.

Konkretno, otpisuju se nenaplaćene tražbine troškova parničnog postupka dosuđenih Republici Hrvatskoj pravomoćnim presudama donesenim nakon 31. srpnja 2003. godine, u postupcima koji se odnose na Domovinski rat pokrenutim na temelju Zakona o odgovornosti za štetu nastalu uslijed terorističkih akata i javnih demonstracija i Zakona o odgovornosti Republike Hrvatske za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata, kojima su tužbeni zahtjevi odbijeni, a tužitelji obvezani Republici Hrvatskoj naknaditi troškove parničnog postupka.

Otpisuju se i nenaplaćene tražbine troškova parničnog postupka u postupcima koji se odnose na Domovinski rat radi naknade štete pokrenutim na temelju Zakona o odgovornosti Republike Hrvatske za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata i Zakona o odgovornosti za štetu nastalu uslijed terorističkih akata i javnih demonstracija, kojima su tužbeni zahtjevi usvojeni, a tužitelji obvezani Republici Hrvatskoj naknaditi troškove parničnog postupka.

Što se još navodi u odluci?

Također, otpisuju se nenaplaćene tražbine u regresnim parnicama koje se odnose na Domovinski rat za naknadu novčanih iznosa koje je Republika Hrvatska isplatila temeljem pravomoćnih presuda sukladno Zakonu o odgovornosti Republike Hrvatske za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata i Zakonu o odgovornosti za štetu nastalu uslijed terorističkih akata i javnih demonstracija. U odluci su naveli da se mogu otpisati i druge tražbine dosuđene Republici Hrvatskoj koje se odnose na Domovinski rat u određenim postupcima, dok će se za naplaćene tražbine izvršiti povrat.

Ovlašćuju se i nadležna državna odvjetništva da ne pokreću postupke naknade štete, a u pokrenutim postupcima naknade štete povuku tužbu, dok će se u pokrenutim postupcima u kojima se tužbe povuku svaka stranka snositi svoje troškove postupka. Za provedbu ove Odluke osniva se Povjerenstvo koje čine predstavnici Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva financija i Državnog odvjetništva Republike Hrvatske.

Naime, Zakon o parničnom postupku propisuje da je stranka koja izgubi spor dužna protivnoj stranci naknaditi prouzročene parnične troškove. Troškovi koje ostvari državno odvjetništvo u zastupanju su prihod državnog proračuna. Iz Vlade su obrazložili da je najveći broj zahtjeva i tužbi zaprimljen tijekom 2003., 2004. i 2005. godine, nakon čega broj ovih predmeta pada. Procjena da je temeljem navedenih zakona pokrenuto od 1500 do 2000 zahtjeva, a poslije i tužbi pred nadležnim sudovima.

Samo 16 posto je platilo

Tek 16 posto tužitelja koji su bili obvezni platiti parnične troškove je platilo ili plaća te troškove, naveli su iz Vlade. Za iznose koje Republika Hrvatska isplati sukladno uvodno navedenim propisima, Republika Hrvatska ima pravo regresa. Većina takvih slučajeva nije naplativa ni u ovršnim postupcima, pojasnili su.

Međutim, iako su obveznici plaćanja u teškoj socioekonomskoj situaciji, na većinu navedenih slučajeva nije primjenjiva Uredba o kriterijima, mjerilima i postupku za odgodu plaćanja, obročnu otplatu duga te prodaju, otpis ili djelomičan otpis potraživanja jer navedenom Uredbom propisano da se sukladno navedenoj Uredbi ne mogu otpisati dugove i potraživanja s osnove stečenog bez osnove, stoji u odluci Vlade.

Prema dostupnim podacima, procjena je da je za provođenje ove Odluke potrebno oko 700.000 eura što su sredstva povrata, dok provedba ostalih odredbi ne iziskuje sredstva iz državnog proračuna, već rasterećuje državne i javne službe. Otpisivanje postojećih dugova kao i povrat naplaćenih sredstava kroz ovrhe i dobrovoljna plaćanja troškova postupka ima izravne učinke na socijalnu uključenost i zaštitu izravnih i neizravnih stradalnika Domovinskog rata, dodali su. Cijelu odluku možete pročitati pod zadnjom točkom dnevnog reda, točkom 23.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.