1790 – У Новом Саду, Аустријско царство, отворена прва књижара. Власник Емануел Јанковић штампао је у својој штампарији и први каталог књига.
1892 – Никола Тесла допутовао из САД-а у посету Београду. Са министром просвете примљен је у аудијенцију код краља Александра Обреновића. Посетио је Народни музеј и Велику школу, гдје је о свом раду говорио студентима и професорима, а са српским физичарем Ђорђем Станојевићем је разговарао о отпочетој градњи прве електричне централе у Београду.
Боравећи у Београду Тесла је на предавањима и у различитим сусретима занесено говорио о свом раду, а резултат је било пет-шест електрана, подизаних од 1901. године, при чему оне попут централе на Ђетињи, код Ужица и код Гамзиграда и данас раде.
„Ја осјећам много више но што могу да кажем. Стога Вас молим да јачину мојих осјећања не мјерите по слабости мојих ријечи. Истргнут сам из послова да амо дођем и још не могу да се ослободим мисли и идеја, које ме ево и овдје прате. У мени има нешто, што може бити и обмана, као што чешће бива код младих, одушевљених људи, али ако будем сретан да остварим бар неке од мојих идеала – то ће бити доброчинство за цијело човјечанство. Ако се те моје наде испуне, најслађа мисао биће ми та: да је то дјело једног Србима. Живјело Српство!” Ово је изговорио Никола Тесла, када је изашао из вагона брзог воза на београдској железничкој станици, пред више хиљада раздраганих сународника.
Вече је достигло врхунац када је устао љекар и пјсник, тада већ поприлично стар, Јован Јовановић Змај, поздравио госта песмом „Поздрав Николи Тесли пре доласка му у Београд”, коју је изрецитовао. Ганут до суза Тесла му је, још док је Змај читао песму, пришао и пољубио руку.
1919 – Михаило Пупин, почасни генерални конзул у Америци и Канади, посетио Београд после Версајске мировне конференције
1924 – Амерички Конгрес признао држављанство свим преосталим Индијанцима, старосједиоцима на територији на којој су створене САД. Индијанци су били подвргнути систематском геноциду откада су белци почели да насељавају амерички континент.
1995 – Противваздушна одбрана Војске Републике Српске у северозападној Босни оборила амерички ловац Ф-16, чији се пилот Скот О'Грејди спасао катапултирањем.
2000 – Главни тужилац Међународног суда за ратне злочине у Хагу Карла дел Понте изјавила у Савету безбедности УН да нема основа за покретање истраге о евентуалним ратним злочинима НАТО-а током бомбардовања СР Југославије 1999.
2004 – Ступио на снагу Споразум о сукцесији бивше СФРЈ.
Veritas.info
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Povezani tekstovi









