D.I.C. Veritas

e-Veritas, 10. 07. 2025, На данашњи дан – 10. јул

– Дан науке у Србији – Дан Николе Тесле

1856 – Рођен Никола Тесла (Смиљан, Лика, Војна Крајина, Хабзбуршко царство, 10.7.1856 – Њујорк, 7.1.1943), научник, проналазач у области електрофизике и електротехнике

Никола Тесла, један од највећих умова у историји светске науке, посебно електротехнике, творац „новог техничког поретка“, чијим је изумима постављен темељ и правац вртоглавог научно-техничког развоја људског рода у 20. веку. Укротио обртно магнетно поље, трофазни систем преноса електричне енергије, индукциони мотор, генератор и трансформатор, феномен електромагнетне резонанце и патентирао низ изума на којима се заснива савремена електроника, без којих би била незамислива техничка цивилизација, поготово пренос електричне енергије.

Пионир је и радио-технике, бежичне телеграфије, радара. Његов полифазни систем наизменичних струја показао је вредност на првој хидроцентрали на слаповима Нијагаре. Патентирао је око 700 проналазака у области наизменичне струје, телекомуникација, акустике и машинства, од којих су многи нашли широку примену.

После окончања студија електротехнике у Грацу и краћег стажирања у Будимпешти и Паризу, одселио се у САД, чији је држављанин постао 1884, али је све до смрти у Њујорку на православни Божић 1943, одржавао блиске контакте с отаџбином.

– „Нема никакве сумње да, од свих сила трења, она која највише успорава људско кретање јесте незнање.“
(Problem uvećanja ljudske energije, Century Illustrated Magazine, 1900)

– „Напори проналазача првенствено су усмерени спасавању живота.“
(Moji izumi, Electrical Experimenter, 1919)

Поводом стогодишњице његовог рођења – 1956. године јединица за мерење високог напона добила је Теслино име, којим је названа и јединица јачине магнетног поља. Рођен је као четврто дете Милутина и Ђуке Тесле у свештеничкој православној породици, у српском селу Смиљан у Лици.

1995 – Умро Гојко Николиш (Сјеничак, Карловац, Кордун, Аустроугарска, 11.8.1911 – Париз, 10.7.1995), шпански борац, генерал-пуковник, лекар, књижевник и дипломата, академик.

1997 – Припадници елитне британске јединице у саставу Снага за стабилизацију мира у БиХ код Бањалуке убили бившег шефа полиције у Приједору Симу Дрљачу, кога је Међународни суд у Хагу ставио на тајну листу оптужених за ратне злочине. Истог дана војници СФОР-а су у приједорској болници ухапсили др Милана Ковачевића, који је пребачен у Хаг, гдје је касније умро због непружања медицинске помоћи у ургентном стању, у ћелији Међународног трибунала за ратне злочине.

 

 

 
Veritas.info

 

 

Овај пројекат је суфинансиран из Буџета Републике Србије – Министарства информисања и телекомуникација Републике Србије.

Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.


 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.