D.I.C. Veritas

Glassrpske, 22.11.2012., Београд ће тражити да свједоци буду саслушани

Београд – У Међународном суду правде (МСП) у Хагу правни заступници Србије и Хрватске сутра ће разговарати са предсједником тог суда Петром Тонком о даљим процедурама у поступку који се води по основу међусобних тужби за геноцид, јавиле су агенције.

Директор “Веритаса” Саво Штрбац, који је и експерт у тиму Србије, изјавио је да ће на састанку бити ријечи о датуму почетка главне усмене расправе, као и о томе колико ће она временски трајати, а биће разговарано и о могућности да свједоци непосредно свједоче пред судом.

- Морало би се све унапријед дефинисати – да ли ће се уопште изводити докази саслушањем свједока или ће се само читати њихови искази који су достављени уз досадашње поднеске – рекао је Штрбац.

Он је рекао да ће Београд истрајати на приједлогу да се саслуша група свједока, без обзира на то што су њихови искази у писаној форми доступни суду.

Штрбац је оптимистичан да српска страна може у процесу пред Међународним судом правде доказати геноцидну намјеру, истичући да је оптужница против хрватских генерала Aнте Готовине и Младена Маркача обухватила само један дио злочина у “Олуји”.

- У нашој контратужби тврдимо да од свих догађаја на подручју Хрватске једино цјеловита “Олуја”, а не само онај дио који је био обухваћен у тужби против Готовине и Маркача, испуњава пун капацитет геноцида по дефиницији из конвенције УН о спречавању и кажњавању геноцида – рекао је Штрбац.

Он је нагласио да контратужба Србије обухвата и период све до краја 1997. године – када су у Хрватској убијани преостали Срби, када се интензивно палила и пљачкала српска имовина, а повратници убијани.

- A, кад се са том акцијом увежу догађаји који претходили – као што су Пакрачка пољана Миљевачки плато, Масленица, Медачки џеп, Бљесак …. , затим дискриминишући закони који спречавају повратак Срба, па се повежу и догађаји из НДХ гдје су почињени страшни злочини над Србима, онда сматрамо да ћемо, без обзира на ову ослобађајућу пресуду, успјети да докажемо да је “Олуја” била геноцидна – рекао је Штрбац.

Он је поздравио одлуку савјетника предсједника Србије Оливера Aнтића да неће бити повлачења тужбе за геноцид против Хрватске.

- Поздрављам овакву одлуку, ако то буде и коначна одлука Владе, која доноси коначну одлуку – рекао је Штрбац.

Он је истакао да је геноцид исувише озбиљно питање да би се о њему договарале политичке елите.

Јосповић: Тужбе непотребне ако се договоримо

Тужбе Србије и Хрватске за геноцид су непотребне ако се спорна питања између двије земље ријеше договором, каже Иво Јосиповић, предсједник Хрватске.

- Aко се оно што се жељело постићи тужбом може остварити договором, тужбе постају непотребне. У Хрватској, оцјена о томе је у рукама Владе – рекао је Јосиповић Танјугу.

Он је истовремено оцијенио да ослобађајућа пресуда у Хагу за хрватске генерале Aнту Готовину и Младена Маркача минимизира изгледе противтужбе Србије, а да је неутрална у односу на хрватску тужбу.

- Више је истакнутих правника, и у Србији и у Хрватској, истакло да та пресуда минимализира изгледе противтужбе коју је поднијела Србија, а да је неутралног значаја у односу на хрватску тужбу – навео је Јосиповић.

Он је додао да се као правник слаже с таквом тезом, а да би као предсједник Хрватске “волио да се ријеше сви проблеми због којих су тужбе подигнуте и да се тиме учине непотребнима”.

Јосиповић сматра да је постигнут видан напредак у међусобним односима Београда и Загреба у посљедње двије године, али и да је остало још доста тога што мора да се ријеши.

Хрватски предсједник је истакао да независно од тужби двије земље могу и морају да уложе веће напоре да пронађу нестале, да учине одлучан корак у рјешавању статуса избјеглица, ојачају привредну и сваку другу сарадњу, доврше враћање отетог културног блага, да се још јаче заједно боре против организованог и прекограничног криминала и да “казнимо сваки злочин”.

Двије земље поднијеле су једна против друге тужбе за геноцид пред Међународним судом правде у Хагу, који је оквирно заказао за фебруар 2014. главну усмену расправу.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.