D.I.C. Veritas

HRT, 08.01.2016., Vasiljković ostaje u pritvoru, odbijeno mu 5 milijuna kuna jamčevine

Optužno vijeće Županijskoga suda u Splitu donijelo je odluku po kojoj Draganu Vasiljkoviću, danas optuženome za ratni zločin produljuje istražni zatvor, a odbilo je prijedlog o jamčevini od pet milijuna kuna koju je ponudio da se brani sa slobode.

Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, tako će ostati u istažnom zatvoru na Bilicama. Da je sud prihvatio ponuđenu jamčevinu, zbog mogućnosti bijega, oduzela bi mu se putovnica. Pritvor mu je produžen zbog toga te zbog osobito teških okolnosti u kojima je počinjeno kazneno djelo.

Protiv njega je danas Županijsko državno odvjetništvo podignulo optužnicu zbog kaznenih djela ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika i ratnog zločina protiv civila.

Sutra, u subotu, istekao bi rok za podizanje optužnice, nakon kojega bi Dragan Vasiljković trebao biti pušten na slobodu jer u istražnom zatvoru bez optužnice može biti najdulje šest mjeseci.

Podjetimo, Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv Dragana Vasiljkovića, kojega je Australija izručila Hrvatskoj prije šest mjeseci. Tereti se za ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima na okupiranom hrvatskom području u Domovinskom ratu – na širem području Knina i Gline i u okolici Benkovca.

Rok do kada je optužnica protiv Kapetana Dragana trebala biti napisana istječe sutra, 9. siječnja. Da nije podignuta, Vasiljković bi trebao biti pušten da se brani sa slobode jer mu je istražni zatvor produljivan nekoliko puta.

Vasiljković je bio zapovjednik jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojba, odnosno zapovjednik Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojbi Alfa. U lipnju i srpnju 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi, i u veljači 1993. u Bruškoj kod Benkovca, mučio je, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.

Tereti ga se i da je u srpnju 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, planirao napad na policijsku postaju, prigradsko naselje Jukinac i sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje.

Osobno je zapovjedio podčinjenim postrojbama da bez izbora cilja granatiraju iz tenkova, minobacača, oklopnih vozila, da pucaju iz ručnih bacača, snajpera i drugog oružja po civilima, kućama i gospodarskim zgradama u Jukincu. U tom napadu ubijeni su mještanin i jedan njemački novinar.

Zapovjedio je da se topom s tenka gađaju crkva i škola u Gornjem Viduševcu, kao i obližnje kuće – teško je oštećena crkva sv. Franje Ksaverskog, škola i oko 30 kuća i gospodarskih objekata. Jedan je mještanin teško ranjen, a Jukinčani su 26./27. srpnja 1991. morali pobjeći i napustiti svoje domove koje su zatim pripadnici paravojnih postrojba pljačkali.

Od uhićenja u Perthu 2006., Dragan Vasiljković bio je u ekstradicijskom zatvoru, osim 2009. i početkom 2010., nakon čega je po odluci Vrhovnog suda ponovno uhićen. Australska vlada tek je u studenom 2012. odlučila o izručenju, nakon višegodišnjih pokušaja osporavanja hrvatskog zahtjeva za izručenjem iz 2005. Izručenje je i tada odgođeno do 2013. jer je sud prihvatio njegovu žalbu da je u Australiji imao nepravedan proces. Konačno ju je odbio australski Vrhovni sud. Izručen je u srpnju 2015.

Na odjelu za ratne zločine Županijskog državnog odvjetništva u Splitu nije želio odgovarati na pitanja i negirao je sve za što ga se optužuje. U početku ga je po službenoj dužnosti branio splitski odvjetnik Darko Stanić, a nekoliko mjeseci poslije slučaj od 34.000 stranica preuzela je zagrebačka odvjetnica Slađana Čanković.

Vasiljković je rođen u Beogradu i ima australsko državljanstvo. Do uhićenja je pod imenom Daniel Snedden živio u Perthu i radio kao trener golfa.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.