D.I.C. Veritas

“HRT”, 16.04.2012. Merčep je bio neformalni lider

Vladimir Šeks posvjedočio je na zagrebačkom Županijskom sudu da je Tomislav Merčep “figurirao” kao neformalni lider i vođa pričuvne postrojbe MUP-a, ali da nije bio imenovan zapovjednikom niti je imao takav čin.

Šeks je kazao da saznanja o slučaju Pakračka Poljana ima iz medija te uvida u spis dok je bio javni tužitelj od 10. travnja do 10. kolovoza 1992., a prije toga nije nije imao nikakvih službenih ni neslužbenih informacija.

Na upit je li mu poznato da su na području Pakračke Poljane bili uhićeni i zatočeni civili, kazao je da je kao javni tužitelj iz spisa crpio takve informacije.

Ispričao je da je početkom kolovoza 1991. imenovan za predsjednika regionalnog kriznog štaba za istočnu Hrvatsku u koji je predsjednik države Franjo Tuđman postavio i Tomislava Merčepa kao sekretara obrane za Vukovar.

Tvrdi da sva saznanja o Merčepovoj ulozi od ljeta 1991. do imenovanja na dužnost javnog tužitelja ima samo iz medija, ali ne i iz “neposrednog političkog života”.

U slavonskoj i vukovarskoj javnosti Merčep je predstavljan kao značajan simbol obrane, kazao je Šeks. Dodao je kako su mediji Merčepa označili kao jednog od ključnih ljudi za obranu tog područja.

Na prijepodnevnom dijelu svjedočio je ratni premijer Franjo Gregurić. Rekao je da njegova Vlada nije znala za vojne aktivnosti na terenu te da on i njegov uži kabinet nisu ništa znali o Merčepovim vojnim aktivnostima. Prve informacije o događajima u Pakračkoj poljani dobio je, kaže, preko medija.

Prisjetio se da je u studenom 1991. održana sjednica vlade pod predsjedanjem Franje Tuđmana. Na njoj se govorilo o potrebi da se uvede red u obranu Hrvatske, to jest među paravojne postrojbe. Na pitanje je li mu Josip Peković dao bilo kakvu informaciju da su se u Pakračkoj poljani događale protuzakonite radnje, rekao je da se ne sjeća.

 

Suđenje se nastavlja sutra kada bi trebao svjedočiti bivši šef Službe za zaštitu ustavnog poretka (SZUP) Smiljan Reljić.

Merčep je optužen da je od listopada do polovice prosinca 1991. kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a naredio nezakonito uhićenje 52 osobe te mučenje i ubojstva 43 civila sa zagrebačkoga, kutinskoga i pakračkog područja.

Merčep je optužen da je od listopada do polovice prosinca 1991. kao zapovjednik pričuvne postrojbe MUP-a naredio nezakonito uhićenje 52 osobe te mučenje i ubojstva 43 civila sa zagrebačkog, kutinskog i pakračkog područja.

Gregurić je u tom razdoblju bio predsjednik Vlade, a Šeks potpredsjednik Sabora. Rasprava će se održati na Trgovačkom sudu u Zagrebu.

Na prošlom ročištu Josip Perković, jedan od osnivača hrvatskih tajnih službi i tadašnji pomoćnik ministra obrane rekao je kako je svoje bilješke o događajima s terena o Merčepovoj postrojbi poslao državnom vrhu. Rekao je da su iz bjelovarskoga zbornog područja stizale pritužbe na neprofesionalno ponašanje “merčepovaca”.

Perković je prvi svjedok koji je u dosadašnjem dijelu suđenja rekao da je Merčep zapovijedao postrojbama na području Pakraca i Gospića.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.