Većina saborskih klubova u prvom je čitanju poduprla prijedlog zakona o boravištu. Prijedlogu se usprotivio dio oporbenih klubova, a Josip Leko (SDP) u pojedinačnoj je raspravi izrazio sumnju u ustavnost nekih predloženih rješenja.
Može li se zakonom promijeniti i derogirati Ustav? Može li hrvatski državljanin izgubiti trajno boravište u Hrvatskoj, upitao je Leko zamjenika ministra unutarnjih poslova Evelina Tonkovića. Ocijenio je da bi na Ustavnom sudu mogla pasti i izuzeća od brisanja iz evidencije trajnog boravišta jer ne poštuje Ustavom zajamčenu jednakost građana. Slično misli i Boro Grubišić (HDSSB). Laburist Dragutin Lesar smatra da je novi zakon nužno donijeti što prije kako bi se stalo na kraj zloporabama zbog kojih je, tvrdi, država na socijalnim pravima prijavljenih u Hrvatskoj i nekoj od susjednih država izgubila milijarde kuna.
Vlada predlaže ukidanje pojma prebivališta te uvođenje trajnog i privremenog boravišta. Trajno boravište definira se kao mjesto i adresa na kojoj se osoba trajno nastanila u Hrvatskoj, a privremeno boravište kao mjesto i adresa gdje osoba privremeno boravi bez namjere da se u njemu trajno nastani. Zakon predviđa brisanje iz evidencije boravišta koje bi se pokretalo po službenoj dužnosti na temelju podataka koje utvrdi policija ili onih koje joj dostave tijela javne vlasti ili zainteresirane pravne ili fizičke osobe, odnosno građani.
Brisanje se ne bi provodilo za osobe koje su na privremenom radu ili školovanju u inozemstvu ako su svoj odlazak prijavile, kao ni osobe koje su obuhvaćene programom obnove ili stambenog zbrinjavanja, a nekretnina im još nije obnovljena ili vraćena te nisu na drugi način stambeno zbrinute u Hrvatskoj. Nakon donošenja novog zakona o boravištu broj birača trebao bi se svesti na oko 3,4 milijuna.