ŽUPANIJSKO državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu za topnički napad na Šibenik u rujnu 1991. godine.
Optuženi su kapetan bojnog broda Čedomir Borojević koji je zapovijedao patrolnim čamcem te admiral Slobodan Rajčević koji je Borojeviću bio nadređeni zapovjednik 20. Graničnog mornaričkog diviziona, u sastavu 8. Vojnopomorskog sektora JNA.
Protivno odredbama Ženevske konvencije
U optužnici se navodi da je Rajčević protivno odredbama Ženevske konvencije o zaštiti civila u vrijeme rata naredio Borojeviću da izvrši napad na Šibenik bez izbora ciljeva, paljbom iz svog raspoloživog oružja po civilnim objektima i civilima s ciljem zastrašivanja i uništenja imovine te zauzimanja grada.
S čamca su otvorili topničku vatru iz oružja kalibra 20 i 40 milimetara. Uslijed paljbe došlo je do ugrožavanja života građana i velikih materijalnih oštećenja stambenih i gospodarskih objekata te objekata sa statusom spomenika kulture.
Rajčević tvrdi da su spašavali živu glavu
Borojević je uhićen na graničnom prijelazu u ožujku ove godine. Predloženo je da mu se produlji pritvor. Sudu je predloženo i da se Rajčeviću sudi u odsutnosti.
Rajčević se nedavno za srpske medije prisjetio zbivanja u Šibeniku te ratne 1991. godine. Tvrdi da su zapravo spašavali živu glavu bijegom iz okruženja u Šibeniku. S patrolnim čamcem probijali su blokadu, a kada su nakon sukoba s hrvatskim snagama stigli na Vis, na čamcu su pobrojali više od 50 rupa od projektila kalibra između 12,7 i 40 milimetara.
Rajčević je u doba sukoba u Šibeniku bio kapetan fregate. U nastavku karijere dogurao je do trećeg čovjeka vojske Jugoslavije. Umirovljen je u 53. godini, a nedavno i deložiran iz stana.
Povezani tekstovi









