D.I.C. Veritas

Jutarnji list, 04.06.2014., TUŽBA ZA GENOCID Potrošili smo 28 mil. kuna, a 23 dali za strane odvjetnike

Čak 18,4 milijuna kuna isplaćeno je britanskim stručnjacima iz elitne londonske odvjetničke kuće Matrix Chambers koju je angažirala Račanova Vlada

U proteklih 15 godina za troškove hrvatske tužbe protiv Srbije za genocid pred UN-ovim Međunarodnim sudom pravde u Haagu iz hrvatskog je proračuna isplaćeno nešto više od 28 milijuna kuna, ili da budemo precizni 28,111.598,59 kuna. Objavilo je to jučer Ministarstvo pravosuđa na svojim službenim internetskim stranicama. To je prvi put da je bilo koja hrvatska Vlada na transparentan način objavila tu vrstu potrošnje iz proračuna.

Rasprava u slučaju hrvatske tužbe za genocid i srbijanske protužbe okončana je u ožujku ove godine i čeka se presuda. U isplati gore navedenih troškova, u različitim fazama postupka, sudjelovalo je šest hrvatskih vlada: Vlada zadnjeg HDZ-ovog premijera iz Tuđmanovog doba, Zlatka Mateše u čijem mandatu je, 2. srpnja 1999. i podignuta tužba za genocid, Vlada Ivice Račana, prva Sanaderova Vlada, druga Sanaderova Vlada , Vlada Jadranke Kosor i napokon Milanovićeva Vlada.

Britanski stručnjaci

Od utrošenih 28,1 milijuna kuna, lavovski dio, čak 23,767.846,33 kuna prema podacima Ministarstva pravosuđa isplaćen je stranim odvjetnicima koji su bili partneri hrvatskim pravnim stručnjacima u pripremi tužbe, pripremi za raspravu, te na samoj raspravi.

Ostatak od 18,4 milijuna kuna isplaćen je britanskim stručnjacima za međunarodno pravo iz elitne londonske odvjetničke kuće Matrix Chambers koju je Račanova vlada angažirala 2000. kad je odlučila otkazati suradnju Rivkinu.

Ogromni honorari

U Matrixu su angažirani renomirani britanski stručnjaci za međunarodno pravo: profesor međunarodnog prava na University of Cambridge James Crawford, profesor prava na University College London, Philippe Sands, te bivši glavni tužitelj Engleske i Walesa Keir Starmer . Velika pravnička imena, međutim, povlače za sobom i za hrvatske prilike, ogromne honorare.

Na troškove intelektualnih usluga tijekom 15 godina ovog postupka potrošeno je 2,629.245,73 kuna. Iz stavke “intelektualne usluge” stoje troškovi hrvatskih pravnih stručnjaka angažiranih u postupku, troškovi prijevoda dokumenata, prikupljanja i obrade dokumenata za tužbu na čemu je tijekom 2000. intenzivno radilo više desetaka pravnika, povjesničara i studenata prava, kao i troškovi zastupnika hrvatske tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu u različitim fazama postupka. Njihovi honorari u usporedbi s naknadama isplaćenim inozemnim odvjetnicima, minorni su.

Josipović koagent

Od 2000. glavni agent za prikupljanje dokaznog materijala i zastupanje hrvatske tužbe bio je tadašnji veleposlanik Hrvatske pri UN-u, a danas jedan od pomoćnika glavnog tajnika UN-a Ivan Šimonović, a koagenti su mu bili predsjednik Ivo Josipović i diplomat Jakša Muljačić. Od sredine 2010. zastupnik Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde bio je profesor prava na Yaleu Mirjan Damaška, a prošle godine Vlada je za glavnu zastupnicu Hrvatske u tome postupku imenovala profesoricu međunarodnog prava s Pravnog fakulteta u Rijeci, Vesnu Crnić – Grotić.

Na nematerijalne troškove plaćeno je 1,7 milijuna kuna, a oni se odnose na troškove hotelskog smještaja hrvatskog i inozemnog pravnog tima i svjedoka tijekom postupka i priprema za njega, avionske karte, dnevnice, trošak tiskanja podnesaka te ostale tehničke troškove.

U 67 godina rada, UN-ov Međunarodni sud pravde koji presuđuje u različitim sporovima među državama ni jednu državu nije osudio za genocid. Početkom 2007. odbacio je bosansko-hercegovačku tužbu protiv Srbije pokazavši da je sklon restriktivnom tumačenju odredbi Konvencije UN-a iz 1948. o sprečavanju i kažnjavanju genocida. Ako ustraje na takvoj praksi i u hrvatskoj tužbi protiv Srbije, bit će to skupa hrvatska pravna avantura teška 28,1 milijuna kuna.

HDZ Rivkinu dao 5,3 milijuna kuna

Od 23,7 milijuna kuna isplaćenih tijekom 15 godina stranim odvjetničkim timovima, 5, 3 milijuna kuna, (700.000 USD) kako neslužbeno doznajemo isplaćeno je do 2001. američkom odvjetniku Davidu Rivkinu koji je 1999. napisao tužbu za genocid protiv Srbije.

S obzirom na kvalitetu obavljenoga posla, ističu u pravnim krugovima , riječ je o astronomskom honoraru jer je Rivkinova tužba sadržavala svega osam stranica teksta kojeg je hrvatski pravni tim formiran u prvoj godini Račanove vlade morao nadopunjavati i potkrijepiti opsežnom dokaznom građom.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.