D.I.C. Veritas

Jutarnji list, 09.12.2012., ODGOVOR NA OPTUŽBE BEOGRADA ‘Srbi moraju znati: ratna šteta veća je od deset milijardi eura!’

Razumije se da sa Srbijom želimo razvijati dobrosusjedske odnose, ali neprihvatljivo je kada iz Beograda šalju optužbe na račun Hrvatske i pokušavaju iskriviti povijesne činjenice.

Razlike u stajalištima

U tom smislu treba promatrati intervju koji je predsjednik Ivo Josipović dao Televiziji B92, a u kojem je podsjetio da je Srbija bila agresor na Hrvasku – neslužbena je reakcija osobe iz hrvatskog političkog vodstva s kojom smo jučer razgovarali o dva najnovija događaja u odnosima Zagreba i Beograda.

Pritom je naš sugovornik vrlo jasno naglasio kako je u interesu Hrvatske “kažnjavanje zločinaca koji su u Oluji uništavali i ubijali starce”. No, to ne podrazumijeva prihvaćanje optužbi iz Srbije.

Tako je ove subote iz Vlade stigla obavijest kako su se u Washingtonu susreli Neven Mimica i Aleksandar Vučić te se, pojednostavljenim riječima, nisu složili oko reperkusija oslobađajuće presude generalima Gotovini i Markaču. “Konstatirali su razlike u stajalištima”, tako glasi poruka Vlade. Sastanak je, kažu, bio posvećen tome da se “istraže temelji za uspostavu pragmatične suradnje”. Čini se da dogovor nije postignut i da je susret prošao bez rezultata.

Oštra poruka

Prethodni dan je ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić poručila srpskom šefu diplomacije Ivanu Mrkiću da prigovore oko haaške presude treba uputiti UN-u, a ne Hrvatskoj.

Konačno, i Josipović je u intervjuu (koji je novinar vodio nepristojno, često prekidajući sugovornika), eksplicitno upozorio kako Srbija iskrivljava činjenice. – Svako društvo treba proći katarzu i prepoznati što je bilo dobro, a što je bilo loše u politici. Mi smo imali fazu kada je prevladavala teza da se u obrani ne može počiniti zločin. Mi smo tu fazu razriješili. Sad smo u fazi u kojoj nastojimo, koliko je to moguće, sve zločine tretirati na jednak način. Kada govorite o poginulim vojnicima, meni je žao da su bili ovdje, ali mislim da treba doći vrijeme da se u Srbiji ljudi upitaju: ‘A zašto su oni uopće bili tu? Zašto su vojnici iz Srbije, tenkovi i avioni dolazili u Hrvatsku?’ Mislim da je to pitanje koje je dio katarze koju i vi morate proći – rekao je Josipović.

Cilj: stabilni odnosi

Kako bi međudržavni odnosi sa Srbijom ostali stabilni, vodeći hrvatski političari posljednjih godina su izbjegavali podsjećati na posljedice agresije i rata u Hrvatskoj. U Hrvatskoj je, upozoravaju danas, poginulo 13.000 osoba, u jednom trenutku ovdje se nalazilo 900.000 izbjeglica, što je 20 posto stanovništva, a materijalna šteta od rata je veća od deset milijardi eura. Iako je u Haagu optužnica protiv Srbije zbog agresije na Hrvatsku, ovi podaci su se rijetko mogli čuti od političara.

Razlog je jednostavan: Hrvatska i Srbija su susjedi i, koliko je god moguće, treba normalizirati odnose. Još dugo neće biti prijateljstva, ali obje strane trebaju shvatiti da je rat završio.

Zato su izjave koje posljednjih tjedana stižu iz Beograda izazvale nezadovoljstvo u zagrebačkim političkim krugovima.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.