D.I.C. Veritas

Jutarnji list, 30.01.2015., Bruxelles: Srbija hitno mora mijenjati Zakon o ratnim zločinima

Kako su ranije i najavili, hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu podnijeli su brojne amandmane na nacrt izvještaja o Srbiji kojima traže da Srbija učini više za otkrivanje sudbine nestalih, vrati Veljka Marića Hrvatskoj, omogući pristup arhivima bivše Jugoslavije, implementira u potpunosti bilateralne sporazume sa susjedima te predlažu da EU Srbiji, kao mjerilo za otvaranje poglavlja 23, postavi i povlačenje zakona o nadležnosti za ratne zločine kojim je Srbija sebi dala za pravo da sudi za slučajeve ratnih zločina u susjednim državama.

Amandmane na izvještaj o Srbiji dao je Tonino Picula, zastupnik SDP-a i ujedno šef izaslanstva za Kosovo i za BiH, i Jozo Radoš iz redova liberala, dok su zastupnici iz redova Europske pučke stranke (HDZ i HSS) amandmane uputili zajedno.

I Picula i zastupnici HDZ-a predlažu da i ovaj izvještaj o Srbiji podsjeti na nedavnu Rezoluciju Europskog parlamenta o Šešelju, što u prvom nacrtu izvjestitelj za Srbiji David McAlister nije uopće spomenuo. Riječ je o Rezoluciji koju je EP usvojio prošle godine i kojom je osudio govor mržnje Vojislava Šešelja i nedostatak reakcije Srbije. Tonino Picula je predložio da se i u ovom godišnjem izvještaju Europskog parlamenta o Srbiji uvrsti sljedeći paragraf: “primjećuje sa zabrinutošću da nedostatak adekvatne političke i pravne reakcije vlasti Srbije u vezi s ponašanjem Šešelja smanjuje povjerenje žrtava u pravni proces; ohrabruje vlasti Srbije da osude bilo koju javnu manifestaciju govora mržnje ili ratne retorike“.

Picula je predložio i amandman kojim se od Srbije traži da implementira u potpunosti bileteralne sporazume sa susjedima, ubrza rješenje otvorenih pitanja, posebno demarkaciju granice, sukcesiju, povratak kulturnog blaga i otvaranje jugoslavenskih arhiva. Sličan amandman predložili su zastupnici HDZ-a Andrej Plenković, Dubravka Šuica, Davor Stier, Ivana Maletić i zatupnica HSS-a Marijana Petir. Najoštri prijedlog amandmana od zastupnika iz Hrvatske je onaj kojim se od Srbije traži povlačenje članka iz zakona o procesuiranju ratnih zločina, čije bi povlačenje hrvatski zastupnici u EPP-u stavili i kao mjerilo Srbiji za otvaranje poglavlja o pravosuđu.

Ovi zastupnici predlažu i ubacivanje rečenice: “Poziva Komisiju da postavi kao jedno od mjerila ukidanje paragrafa 2 članka 2 i članak 3 Zakona o organizaciji i nadležnostima državnih organa u procesima za ratne zločine“. U ostalim amandmanima zastupnici iz HDZ-a i HSS-a obrazlažu i zašto smatraju spornim to što Srbija sebi daje neku ulogu “Malog Haaga”. Oni smatraju da Srbija ovim zakonom krši općeprihvatljiva načela međunarodnog kaznenog prava, načelo pravne sigurnosti i načelo nemiješanja u unutarnje stvari drugih država. (Augustin Palokaj)

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.