D.I.C. Veritas

Politika, 02.09.2012., Николић очекује Јосиповићев позив

После жестоких и непријатних изјава на рачун новог председника Србије Томислава Николића и позива да се покаје и „заувек” отараси своје „четничке прошлости” с Пантовшчака ових дана стижу далеко помирљивије изјаве. Иако је, колико до јуче, најављивао да до сусрета с Николићем неће ускоро доћи, хрватски председник Иво Јосиповић сада изјављује како је процес унапређења односа Загреба и Београда незаустављив. „Врло је важно да не истрчимо прерано – јер нам људи неће веровати, нити да закаснимо – кашњење је исто проблем. Тајминг је у политици врло важна ствар”, поручио је Јосиповић.

Аналитичари дају за право Јосиповићу јер, како кажу, да је одмах поздравио Николићев избор и отпочео сарадњу с њим, имао би великих проблема да тамошњој јавности, која је годинама слушала само најгоре приче о Николићу, објасни свој став. Нове ветрове из Загреба они објашњавају и као резултат притиска Брисела који је веома заинтересован за мирну ситуацију у региону.

Како за „Политику” каже извор близак државном врху, Николић није променио став да жели да се сретне с Јосиповићем било када и било где, али се од њега после свих изјава из Загреба не може очекивати да први упути позив Јосиповићу.

„Потребно је да иницијатива дође из Загреба. Мало је незгодно да се председнику који је изабран на изборима које је верификовао Оебс поручује да мора да докаже свој демократски капацитет и да очекујеш да он буде одушевљен тиме”, каже извор нашег листа.

Он каже и да се на Андрићевом венцу није заборавило да Николић није позван на Кроација самит у Дубровнику, него је позив упућен бившем председнику Борису Тадићу с којим се хрватски председник Јосиповић том приликом и састао.

Саговорник „Политике” тврди да Јосиповић због свог става о новом српском председнику има проблем. Он, како каже, трпи све јачи притисак међународне заједнице због тога што је на речима за регионалну сарадњу, а у пракси показује недостатак елементарне добре воље да се ти односи поправе.

„У интересу обеју земаља је да однос буде онакав какав је био у мандату претходног председника. А нема никаквих препрека за то”, тврди извор нашег листа.

Да је Брисел умешао своје прсте слажу се и аналитичари. Професор Филозофског факултета у Загребу Жарко Пуховски каже да је он веровао да ће хладни односи с Београдом после избора Николића потрајати свега неколико месеци, а да ће се после тога наставити тамо где се стало.

„Да се ствари промене набоље помогле су две ствари. Као што сам и очекивао, председник Николић је пропустио прилику да поводом прославе ’Олује’ оштро критикује Хрватску што је Тадић чинио сваке године. И то ја називам благодатима нечисте савести. Тадић је имао чисту савест и зато је могао критиковати Хрватску, а Николић и Дачић немају и морају ћутати. А то, наравно, Хрватској олакшава прелажење преко неких веома неспретних изјава господина Николића”, објашњава Пуховски.

Хрватска је, како каже, недељама храњена негативним информацијама о Николићу и Дачићу. А сад се то почело смиривати.

„С друге стране, дошло је до сукоба унутар Хрватске, господин Јосиповић се, између осталог, више ослонио на господина Вељка Џакулу, као представника Срба, него на Милорада Пуповца, јер овај живи у доброј мери од својих привилегованих односа с Тадићем. Сада је време на Џакули да користи своје односе с Николићем”, објашњава Пуховски и додаје да је очигледна спремност да дође до контакта, а питање је ко ће начинити први корак. Он сматра да се то не може очекивати од хрватске стране. Уверен је да ће до првог сурета доћи на маргинама неког међународног скупа или преко неког посредника попут Џакуле.

Према речима Предрага Симића, професора на Факултету политичких наука, после промене власти у Београду дошло је до корака назад у регионалној сарадњи.

„Сада почиње да делује Европа, односно Брисел, који не жели да му падне у воду сав труд од десетак година и очигледно да то мало смирује страсти. Београд, међутим, не показује неку превелику вољу за неке велике акције када је реч о суседима, они су нестали с нашег радара. Чини ми се да нове власти још нису рекле шта хоће, ако су смислили шта хоће”, каже Симић.

Директор Центра за регионализам Александар Попов се слаже са Симићем да је Брисел учинио своје на ублажавању става Јосиповића. Он оцењује да је Јосиповићу чак добро дошла незграпна изјава Николића о Вуковару за одлагање сусрета, али да то не може да иде унедоглед.

„Томислав Николић је легално изабран председник и време ће учини своје. Не може се унедоглед одлагати процес регионалне сарадње због те чињенице”, истиче Попов.

Не поричући да је сарадња с Хрватском најслабија карика регионалне сарадње нове власти, извор „Политике” каже да је пак однос с Црном Гором бољи него што је био за време претходне администрације, а тај тренд ће се наставити.

„С председником Македоније су јако добро односи, с председником Бугарске је био билатерални сусрет, било је задовољство слушати нове тонове у српско-бугарским односима, а ускоро ћемо обићи још неколико земаља у ширем региону и цело Балканско полуострво ћемо покрити до краја године”, најављује саговорник нашег листа.

Јелена Церовина
објављено: 02.09.2012.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.