D.I.C. Veritas

Pressrs.ba, 02.02.2015., Hag odbacuje oba zahteva?

Odluka Međunarodnog suda pravde (MSP) u Hagu o uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid biće saopštena najverovatnije sutra, a kao najrealniju varijantu većina analitičara i posmatrača pominje odbacivanje oba tužbena zahteva!

Ipak, Savo Štrbac, član ekspertskog tima koji je zastupao Srbiju po tužbi protiv Hrvatske i direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas”, smatra da će MSP prihvatiti tužbu za genocid u akciji hrvatskih oružanih snaga “Oluja”.

- Ne očekujemo ništa drugo do prihvatanje našeg zahteva da se Hrvatska proglasi krivom za zločin genocida nad Srbima na teritoriji na kojoj je izvršena akcija “Oluja”, a to smo istakli i u završnoj reči pred sudom. Ako naš glavni tužbeni zahtev bude prihvaćen, što bi moralo da se desi, onda bi došlo do drugog procesa gde bi se odlučivalo o sporednim zahtevima. Oni se odnose na kažnjavanje počinilaca genocida i drugih zločina nad Srbima u Hrvatskoj, na obeštećenje Srba i na obezbeđivanje održivog povratka prognanih, te na to da hrvatska država izbriše 4. avgust kao dupli državni praznik, kojeg sada slave kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti i kao Dan hrvatskih branitelja – rekao je Štrbac.

Važno i obrazloženje

On je naglasio da je tužba Srbije usmerena na “Oluju” kao akciju u kojoj je proterano više od 250.000 ljudi i ubijeno oko 2.000 civila i zarobljenika, čime je počinjen zločin ravan genocidu.

Glavni aduti dve strane

Usmena rasprava pred MSP-om u Hagu počela je 3. marta prošle godine, a iznošenje dokaza trajalo je mesec dana. Glavni adut hrvatskog pravnog tima bila je teza o “genocidnoj nameri” Beograda, koja se navodno pokazala “u nizu zločina počinjenih nad Hrvatima, po istom obrascu i u približno isto vreme”.

Na drugoj strani, ključni argument srpskog tima bili su dokazi o genocidnoj nameri, prisutni u transkriptima Brionskog sastanka. Tada je hrvatski predsednik Franjo Tuđman s vojnim vrhom dogovorio operaciju “Oluja” koja je, prema optužnici, rezultirala genocidom.

- S druge strane, Hrvati su svoju tužbu bazirali na period celog rata, pri čemu pokušavaju da prikažu da je Srbija kršila Konvenciju o sprečavanju genocida tako što je kontrolisala JNA i Vojsku RSK. Mislim da je to nedovoljno da bi MSP presudio protiv Srbije. Ipak, u srpskoj javnosti postoji veliki broj onih koji smatraju da će oba zahteva biti odbačena, na šta nijednom nisam pomislio, jer smatram da je naš zahtev sasvim prihvatljiv – rekao je Štrbac i dodao da će on, ukoliko dođe do toga da MSP odbaci i srpski i hrvatski zahtev, i to smatrati određenim uspehom.

Direktor “Veritasa” ističe da srpska strana, u slučaju da obe tužbe budu odbijene, očekuje da sud kroz obrazloženje odgovori na njene postavke.

- To bi sigurno bio uspeh, jer mi sad nemamo ništa, osim sramotne oslobađajuće presude hrvatskim generalima u drugom sudu u Hagu, a tada bi morali u obrazloženju navesti da su počinjeni zločini nad srpskim civilima za koje će neko morati odgovarati – naveo je Štrbac.

Loša iskustva

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi jedan je od onih stručnjaka koji smatraju da je najvjerovatnije da MSP odbije i tužbu Hrvatske i protivtužbu Srbije za genocid, uz mogućnost da u obrazloženju presude pomene neke zločine.

- Zamislivo je da taj sud odbije tužbe za genocid, a u obrazloženju pomene neka druga dela, za koja sud u ovom slučaju nije nadležan, jer i Haški tribunal ni u jednom slučaju u Hrvatskoj nije utvrdio genocid i zato je malo verovatno da će MSP naći nešto novo – rekao je Varadi.

Iako je u opticaju nekoliko mogućnosti, na primer, da bude odbačena i hrvatska i srpska tužba, da sud prihvati u celini ili delimično tužbene navode iz hrvatske i srpske tužbe, ali i da prihvati tužbeni zahtev jedne države, a da zahtev druge strane bude odbijen, srpska javnost je pesimistična. Takvo predubeđenje prisutno je posebno zato što je Srbija loše prošla i kad je MSP presudio da Deklaracija o nezavisnosti koju su izglasali secesionisti na Kosovu nije u suprotnosti s međunarodnim pravom, ali i u slučaju tužbe BiH protiv Srbije za genocid, kada je presuđeno da je Beograd povredio Konvenciju o genocidu.

Milovan Matić

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.