D.I.C. Veritas

RTRS, 29.09.2014., Obilježena godišnjica smrti majora Milana Tepića

Povodom 23 godine od stradanja majora Milana Tepića, na groblju Komlenac u Kozarskoj Dubici danas su položeni vijenci.

Prije 23 godine, tokom napada hrvatskih snaga dok je trajala borba za kasarnu u Vojnoviću, nedaleko od Bjelovara ,major ЈNA Milan Tepić, digao je u vazduh skladište sa 170 tona ekploziva kako ne bi palo u ruke pripadnika hrvatskih paravojnih snaga. Danas u Komlencu, rodnom mjestu narodnog heroja majora Milana Tepića, sjećanje na junaštvo ovog velikog čovjeka. 

„Јednom ljudi daju riječ, ona ostaje ili se pogazi. Јa sam dao riječ da ću da branim ovu zemlju -ako joj bude teško“,ovo je između ostalog napisao u posljednjem pismu major Milan Tepić. Nakon 23 godine , Milka Nikolić s tugom i ponosom govori o svom bratu majora Milana Tepića.

“Ti momenti nama nisu doprli do ušiju. Nije nam bilo, jasno ti prvi momenti šta se desilo,a kasnije stiže bol”, istakla je Nikolićeva.

Pripadnici paravojnih hrvatskih formacija 29.septembra 1991.godine napali su vojne objekte ЈNA u garnizonu Bjelovar. Po ulasku u kasarnu na Vojnoviću Јure Šimić, predsjednik Kriznog štaba Bjelovara, naredio je ubistvo trojice oficira i šestorice vojnika ЈNA. Tom prilikom zarobljeno je 59 oficira i oko 250 vojnika. Za to vrijeme , major ЈNA Milan Tepić, komandant barutane , izveo je za mnoge neočekivan potez.

“S ciljem spriječavanja njegove predaje pripadnicima Zbora narodne garde digao je u vazduh to skladište sa 170 tona eksplozivnih sredstava. Tom prilikom su stradali on i vojnik Stojadin Mirković”, rekao je Savo Štrbac, direktor  Veritasa. 

Major Milan Tepić odlikovan je najvišim priznanjem narodnog heroja, posljednjeg u bivšoj Јugoslaviji, ali i jedinog u proteklom ratu. Znajući tragičnu srpsku istoriju i poznajući ove prostore major Milan Tepić predosjetio je šta Srbe čeka, svjedoče borci VRS.

Brojne ulice u gradovima Republike Srpske i Srbije danas nose ime majora Milana Tepića.Isto je i u Kozarskoj Dubici, rodnom mjestu narodnog heroja.

Za zločine i ubistvo pripadnika ЈNA i civila tokom napada hrvatskih snaga na vojne objekte u garnizonu Bjelovar , u septembru ‘91. niko nije osuđen. U Bjelovaru 29.septembar slave kao Dan grada i Dan bjelovarskih branitelja.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.