D.I.C. Veritas

РТРС, Срна, 01.05.2018, У Београду служен парастос за српске жртве “Бљеска”

У Цркви Светог Марка у Београду служен је парастос за 283 Срба убијених у војној акцији хрватских снага у западној Славонији “Бљесак” 1995. године, за шта још нико није одговарао.

Парастос, који су служили свештеници Цркве Светог Марка, организовало је Удружење “Суза” које је на овај начин подсјетило на размјере злочина.

Представници Удружења положили су вијенце и цвијеће у оближњем Ташмајданском парку на споменик српским жртвама ратова на подручју бивше Југославије.

Парастосу су присуствовале породице жртава, као и представници избјегличких удружења и удружења жртава.

Предсједник Управног одбора Удружења “Суза” Драгана Ђукић изјавила је новинарима да се навршавају 23 године од погибије Срба у западној Славонији, те да је хрватска акција “Бљесак” оставила велики траг на породице жртава.

“Послије 23 године сјећамо се тих дана и цијеле ове седмице смо тужни”, рекла је она, наводећи да су породице српских жртава незадовољне, јер се још много њихових сродника воде као нестали.

Она је напоменула да је проблем несталих подигнут на највиши ниво, али да обећања званичника не прати њихова реализација.

“Не можемо да вјерујемо да се и послије 23 године само прича, а да резултата нема”, навела је Ђукићева.

Она је додала да неке мајке и даље чекају посмртне остатке своје дјеце да би их сахраниле.

Подсјетивши на састанак предсједника Србије Александра Вучића и Хрватске Колинде Грабар Китаровић у фебруару, Ђукићева је рекла да је проблем несталих стављен на прво мјесто, дата су обећања, породице су добиле нову наду, али до сада ништа није ријешено.

“И даље чекамо и надамо се. Нико није осуђен, а злочин се десио у заштићеној зони УН. Не можемо да вјерујемо да нико не стоји иза ових породица и да још нико није осудио злочин”, рекла је Ђукићева.

Првог маја 1995. године, за само 36 часова, хрватске војне, паравојне и полицијске снаге под руководством тадашњег предсједника Хрватске Фрање Туђмана протјерале су око 15.000 Срба из западне Славоније. Убијене су или нестале 283 особе, а за злочин још нико није одговарао.

У вријеме напада подручје западне Славоније било је у саставу Републике Српске Крајине и под заштитом снага УН.

Хашки трибунал је прво прогласио кривим генерале хрватске војске Анту Готовину и Младена Маркача за учешће у удруженом злочиначком подухвату, чији је циљ био да током и након акција “Олуја” и “Бљесак” буде присилно и трајно уклоњено српско становништво из Крајине.

Готовина и Маркач су другостепеном пресудом ослобођени било какве одговорности за почињене злочине.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.