D.I.C. Veritas

РТС, 14.12.2013., Рудница, о резултатима после анализа

Посмртни остаци пронађени на локацији Рудница у општини Рашка биће обрађени у складу са процедурама, каже председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић. Тек по завршетку анализе и добијању података знаће се да ли је реч о о масовној гробници, напомиње Одаловић.

Председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић рекао је да ће посмртни остаци људи који су пронађени на локацији Рудница у општини Рашка бити истражени и обрађени у складу са процедурама, а тек по завршетку анализе и добијању података биће саопштени детаљи, односно да ли је реч о наводном постојању масовне гробнице.

Припремио Милош Милић
Дачић: У току ископавање тела из гробнице у Рудници

Министар унутрашњих послова и премијер Србије Ивица Дачић изјавио је да је у току ископавања тела из гробнице пронађене у месту Рудница и да је још прерано доносити било какве коначне закључке о томе.

“Нема дилеме да ће са наше стране, било шта што има било какве везе са ратним злочинима, бити најстрожије осуђено”, рекао је Дачић.

Према Дачићевим речима, проналазак гробнице нема никакве везе са преговорима о приступању Србије ЕУ.

Дачић је поручио да би, као што Србија одговорно приступа питањима из прошлости, и суседи требало да се на исти начин опходе и да осуде такве злочине.

“У складу са судском медицином и форензиком подаци ће бити послати на анализу и тек када добијемо податке саопштићемо их, а до тада нећемо давати ниједну непроверену информацију”, рекао је Одаловић новинарима обилазећи локацију на којој су нађени посмртни остаци.

Одаливић је навео да су предузете све радње у складу са информацијама са терена на коме се налази масовна гробница.

“Јутрос смо дошли до места на коме су нађени посмртни остаци и то је фаза у којој се овај део активности завршава. Следећа фаза је суд и то је фаза у којој се ради комплетна идентификација и све радње које ће довести до утврђивања броја лица, идентитета, како би се предмет спровео на правно ваљан начин”, објаснио је Одаловић.

Одаловић је рекао да је претрага на овој локацији рађена четири пута до сада и да ниједна валидна информација неће бити остављена отворена и непроверена.

Послу се, како је рекао, приступило крајње отворено, одговорно и транспарентно.

На питање како се догодило да је Еулекс саопштио неке податке пре Београда Одаловић је рекао да је “то њихова ствар и да није могло да им се забрани да дају изјаве” додајући да се не може лицитирати бројем особа, као ни њиховом националном припадношћу.

“Желимо да све урадимо на кредибилан начин, обавештаваћемо јавност о свим чињеницама до којих дођемо и које су нам познате, а идентитет је последња чињеница која се утврђује”, рекао је Одаловић додајући да се не могу давати претпоставке будући да је реч о осетљивом проблему.

“Нема политичке трговине”

Одаловић је рекао да “нема никакве политичке трговине нити уцењивања или одлагања” и да је Комисија одмах добијању информација од Еулекса и Приштине брзо реаговала, а за те намене обезбеђена су и значајна средства.

Подсетивши да су у Рудници обављана истраживања од 2007. године, Одаловић је рекао да је урађено све оно што су представници УНМИК-а у том мандату, а касније Еулекса тражили.

Одржани су бројни састанци на којима су разрађени сви детаљи, локација снимљена до краја и договорено да се почну радови на ископавању, објаснио је Одаловић.

“Никакве трговине, никаквих уцењивања, никаквих одлагања са наше стране или избегавања обавеза није било, једноставно то је процедура која није могла брже да се обави”, казао је он одговарајући на питања новинара.

Заменик тужиоца за ратне злочине Драгољуб Станковић рекао је да се још не може рећи колико има лешева, нити које су националности, а да ће судија на основу материјала које он достави дати наредбу да се обави ексхумација како би се знало да ли је у питању масовна гробница.

Ископавању и увиђају присуствовали су представници Тужилаштва за ратне злочине Србије, Комисије за нестала лица, чланови Радне групе за нестала лица косовских привремених власти, припадници МУП-а Србије, Еулекса и представници Међународног црвеног крста.

Тужилаштво за ратне злочине Србије и Комисија за нестала лица почели су ископавање у Рудници, у општини Рашка, на месту на којем се претпоставља да су тајно закопана тела око 250 људи.

На Рудници се, по налогу српског Тужилаштва за ратне злочине, обављају ископавања по методама археолошке форензике, како би се утврдила евентуална веродостојност информација о постојању масовне гробнице.

Питање постојања масовне гробнице у Рудници код Рашке покренули су још 2004. године приштинска Радна група и Унмик, а неуспешно истраживање је обављено у мају и јуну 2007. године.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.