D.I.C. Veritas

Veritas, 28.03.2013., Saopštenje povodom smrti Milošević Rajka

Juče, je u zatvoru u Osijeku, umro Srbin Milošević Rajko (54) sin Nikole, iz sela Šnjegovića, opština Slavonska Požega, kojeg je Srbija u julu 2012. godine izručila hrvatskom pravosuđu.

Miloševića je 17. avgusta 2011. uhapsila srpska policija u Šidu prilikom rutinske kontrole na osnovu međunarodne potjernice raspisane od strane Biroa Interpola Zagreb, a po nalogu Županijskog suda u Vukovaru koji ga je u toku 2004. godine u odstustvu osudio na 4 godine i 6 mjeseci zatvora zbog navodnog ratnog zločina nad civilnim stanovništvom.

Do sada je u Srbiji, prema VERITAS-ovim podacima, po međunarodnim potjernicama raspisanim od strane Biroa Interpola Zagreb, uhapšeno 23 Srbina iz Hrvatske sa izbjegličkim statusom, koji su u Hrvatskoj, u odsustvu, procesuirani za ratne zločine, od kojih se sedmorici sudilo ili sudi pred Većem za ratne zločine u Beogradu, nakon što je hrvatska ustupila njihove predmete srpskom pravosuđu, trojica su izručeni, a jedan čeka izručenje u Hrvatsku, za jednoga je postupak još u toku, dok su za ostale postupci izručenja obustavljeni, ali za nijedan slučaj razlog za odbijanje izručenja nije bio izbjeglički status.

Pokojni Milošević je, sa ostalim Srbima iz 26 sela sa isključivo ili pretežno srpskim stanovništvom, smještenih u Požeškoj kotlini, podno Papuka i Psunja, po Naredbi Kriznog štaba Požega, od 28. oktobra 1991. godine, morao narednog dana napustiti svoje selo Šnjegavić. U toku “čišćenja” pomenutih sela, ubijeno je 67 lica srpske nacionalnosti, prosječne starosti oko 60 godina, među kojima Rajkova majka Mileva Milošević (1938), koja je ubijena na očigled njene majke Drage Radisavljević, a zatim spaljena zajedno sa kućom. Za sprovedeno etničko čišćenje tih 26 sela, od kojih su 23 potpuno uništena, po pisanoj naredbi državnog organa, prvoj i jedinoj u Evropi poslije Drugog svjetskog rata, još niko nije procesuiran ni pred međunarodnim ni pred domaćim sudovima.

Uhapšeni Rajko se po izgonu iz  Šnjegavića privremeno nastanio u Bapskoj u opštini Ilok, u istočnoj Slavoniji, odakle je početkom 1997. godine, prilikom “mirne reintegracije” SBO u ustavnopravni poredak RH, prešao u Srbiju i nastanio se u Laćarku kod Sremske Mitrovice, gdje je kao izbjeglica živio sve do dana hapšenja.

U vrijeme hapšenja i ekstradicije, pokojni Milošević je bolovao od karcinoma jednjaka, koji je vjerovatno i uzrok njegove smrti. Inače u zatvoru u Osijeku je čekao obnovu postupka, koju mu je Županijski sud u Vukovaru odobrio.

Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svjeta je do sada uhapšeno 117 Srba iz Hrvatske, od kojih su  35 ekstradirani u Hrvatsku. Od ekstradiranih do sada su sedmorica oslobođeni optužbe, dok je protiv osmorice optužba odbijena ili je postupak obustavljen nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru. Ovoliki broj oslobađajućih presuda i obustava postupka protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske.

Beograd, 28.03.2013.

  P R E D S J E D N I K

 Savo Štrbac

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.