D.I.C. Veritas

Sense Tribunal, 18.10.2012., ZAHTEV PRIHVAĆEN ALI TUŽILAŠTVO “UKORENO”

Odobren zahtev tužilaštva da ne obelodani Vojislavu Šešelju izjave “tri osetljiva svedoka” čiji je identitet zaštićen od javnosti. Veće ukorilo tužilaštvo zbog zakasnelog zahteva koji, po oceni sudija, predstavlja “prepreku za sprovođenje pravde” i dokaz je ozbiljnog nemara tima tužilaštva u predmetu lidera srpskih radikala

 

Pretresno veće je odobrilo zahtev tužilaštva da lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju ne obelodani izjave tri “osetljiva svedoka” zaštićenog identiteta.

U podnesku od 28. septembra ove godine, tužilaštvo je obrazložilo zahtev strahom da bi Šešelj mogao da obelodani izjave zaštićenih svedoka u svojim knjigama ili na internet stranici, što je do sada činio već više puta. Optužba je takođe navela da izjave “ne sadrže podatke oslobađajućeg karaktera” niti se u ključnom delu odnose na samog optuženog.

Prihvatajući taj zahtev, veće je ukazalo da je tužilaštvo u dovoljnoj meri ukazalo na moguće rizike po bezbednost “osetljivih svedoka”, kao i da su njihove izjave deo dokumenata koji nisu korišćeni u dokazivanju optužbi protiv Šešelja. Sudije su, takođe, zaključile da optuženom neće biti naneta šteta ukoliko ne dobije te izjave jer ga ni na koji način ne oslobađaju niti će biti deo spisa budući da je izvođenje dokaza okončano.

Sudije su na kraju ukorile tužilaštvo zato što je ovakav zahtev podnelo šest meseci nakon završetka izvođenja dokaza u Šešeljevom predmetu. Takav postupak, po oceni Veća,predstavlja “prepreku za sprovođenje pravde” i dokaz je “ozbiljnog nemara” tima tužilaštva.

Predsedavajući sudija Antoneti/Antonetti je, po običaju, priložio delimično izdvojeno mišljenje u kojem navodi da izjava koju je dao komandir voda specijalaca bivše JNA u Vukovaru može da bude od “ključnog značaja za optuženog”, budući da je svedok između ostalog rekao da je “u većini slučajeva paravojska izvršavala naređenja JNA ali ne i obrnuto”. Uz čuđenje kako je moguće da takva izjava nije obelodanjena optuženom, sudija Antoneti se pita da li “kasno paljenje” tužilaštva treba pripisati “potpunoj nesposobnosti”ili “skrivenim namerama” njegovog tima.

Na kraju, sudija Antoneti ukazuje da je došlo do “ozbiljnog kršenja pravila”i da tužilaštvo a posebno vođa njihovog tima Matijas Markusen/Mathias Marcussen zaslužuju da budu kažnjeni. Ukazujući da je ukor koji je veće izreklo tužilaštvu najblaža kazna koju predviđaju tribunalova pravila, predsedavajući sudija navodi da bi po njemu, u konkretnom slučaju, adekvatna bila novčana kazna u visini tri mesečne plate.

Prvostepena presuda Vojislavu Šešelju po optužbama za zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini je najavljena za proleće sledeće godine. Tužilaštvo je tražilo kaznu od 28 godina zatvora.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.