D.I.C. Veritas

Sense tribunal, 26.07.2013., UMESTO OSTAVKE SUDIJA MERON NUDI ŽRTVAMA “NOVO POGLAVLJE”

Predstavnici 15 bosansko-hercegovačkih udruženja žrtava, koja su prošlog meseca uputili pismo sudiji Meronu tražeći njegovu ostavku, došli su ove sedmice u Hag u želji da u razgovoru sa zvaničnicima Tribunala sami potraže odgovor na zahtev koji su postavili

 

Pošto ni nakon pet sedmica nisu dobili odgovor napismo od 20. juna kojim je 15 udruženja žrtava zločina u BiH tražilo ostavku sudije Teodora/Theodor Merona, dvoje potpisnika tog zahteva – Munira Subašić, predsednica Pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa i Murat Tahirović, predsednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida – došli su u Hag da sami potraže odgovor u razgovorima sa zvaničnicima Tribunala.

U protekla dva dana primili su ih sekretar suda Džon Hoking/John Hocking, glavni tužilac Serž Bramerc/Serge Brammertz i, konačno, sudija čiju su ostavku tražili , predsednik Tribunala Teodor Meron.

Predstavnici žrtava se iz Haga, kako nam je nakon razgovora izjavio Tahirović, vraćaju sa snažnim utiskom da “postoji očit sukob i razmimoilaženje” među sudijama. Subašić dodaje da su tražili da se sretnu sa svim sudijama, ali se predsednik nije s tim saglasio već im je predložio da mu napišu pismo u kojem će navesti šta žele da pitaju sudije, pa će onda on s njima razgovarati. Subašić mu je, kaže, odgovorila da su mu već pisali i tražili ostavku, ali da im on na to nikada nije odgovorio. Umesto da ponovo pišu Meronu, udruženja žrtava će se – najavljuju Subašić i Tahirović – pojedinačno obratiti svakom od dvadeset dvojice sudija sa upozorenjem da i oni snose odgovornost za srozavanje tribunalovog ugleda i kredibiliteta.

Na njihovo direktno pitanje “da li biste podneli ostavku”, Meron je odgovorio odrečno. Umesto ostavke, ponudio im je “novo poglavlje”. Na pitanje šta mu to znači, odgovorio je da će uskoro doći u BiH, sarađivati sa udruženjima žrtava i napraviti jednu veliku konferenciju o radu Haškog tribunala. Munira Subašić kaže da je Meronu uzvratila da je to “izlijevanje vode u šuplje bure” i “priča za malu djecu”.

Paralelno sa pismom sudiji Meronu, udruženja žrtava obratila su se i generalnom sekretaru Ban Ki Munu sa zahtevom da formira nezavisnu komisiju koja će ispitati navode iz pisma danskog sudije Harhofa/Harhoffi utvrditi da li je Tribunal zaista “promenio kurs” pod uticajem i pritiskom “vojnih establišmenta” nekih uticajnih zemalja.

Dok čekaju odgovor iz UN, udruženja žrtava će – otkrivaju Subašić i Tahirović – pokrenuti inicijativu za potpisivanje peticije kojom će se od Predsedništva BiH zahtevati da reaguje i traži od UN da pozove na odgovornost sudiju Merona, kojeg smatraju odgovornim za sve negativno što se u poslednje vreme događa u i oko Tribunala.

Konačno, udruženja žrtava nameravaju da se tužiocu Bramercu, s kojim su se ove sedmice dva puta sastali, obrate sa formalnim zahtevom da u okviru svojih ovlašćenja pokrene istragu o navodima iz pisma sudije Harhofa, pošto to što se poslednjih meseci događa u Tribunalu, smatra Tahirović, “baca velika ljagu i na tužilaštvo, a ne samo na sudije”.

Izjave Munire Subašić i Murata Tahirovića možete videti na našoj internet stranici u najnovijoj 596. emisiji TV Tribunala.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.