D.I.C. Veritas

Sense tribunal, 27.08.2015., “NE SPORIM BROJEVE NEGO METODOLOGIJU”

Poslednjeg dana iskaza u odbranu Ratka Mladića, beogradska profesorka demografije i statistike Svetlana Radovanović objasnila da ona nije došla da bi osporila podatke o broju nestalih i stradalih Srebreničana već samo da ukaže da metodologija koju su koristili eksperti optužbe nije, po njoj, u skladu sa važećim naučnim standardima

Na suđenju Ratku Mladiću danas je okončano svedočenje Svetlane Radovanović, veštaka optužbe za demografiju koja je osporavala ključne nalaze eksperata optužbe. Ona se suprotstavila nalazima tužiočevih demografa o razmerama etničkog čišćenja opština koje se navode u optužnici protiv Mladića, kao i zaključku da je nakon pada Srebrenice iz tog grada nestalo oko 8.000 bošnjačkih muškaraca i dečaka.

Tokom četiri dana iskaza povremeno je čak i sudijama bilo nejasno šta svedokinja konkretno zamera kolegama iz optužbe, a ona je danas u jednom momentu rekla da “nije osporavala brojeve, već samo metodologiju”. Cilj odbrane je očito da kod sudija izazove “razumnu sumnju” u nalaze tužiočevog odeljenja za demografiju i u njihovim očima makar umanji razmere zločina za koje se Mladić tereti.

Jedna od glavnih zamerki demografa optužbe na račun tužiočevih veštaka je način na koji je primenjen statistički metod uparivanja. Ukazala je, recimo da se na tužiočevom spisku od 8.000 nestalih iz Srebrenice nalazi 220 imena za koje se na popisima Armije BiH navodi da su poginuli pre 1995. godine, dakle pre srebreničkog zločina. Tužilaštvo ne spori da je tokom utvrđivanja broja žrtava bilo poteškoća i grešaka, ali da su one vremenom ispravljane. Tako je, ukazuje tužilac File/Fajl, bilo i u ovom slučaju gde je naknadnim proverama utvrđeno da je od 220 žrtava, sa spornim datumom pogibije, najmanje njih 140 pronađeno u srebreničkim masovnim grobnicama, kao i da je Armija BiH na osnovu tog i drugih dokaza ispravila svoju evidenciju.

Tako je završno šesto svedočenje penzionisane beogradske profesorke demografije i statistike pred Tribunalom. Niko od ukupno sedmorice optuženih u čiju je odbranu u pet prethodnih predmeta dala iskaz nije oslobođen, tako da u tom pogledu Mladić predstavlja njen poslednji profesionalni izazov.

Pred sam kraj današnjeg zasedanja nastavljeno je glavno ispitivanje Sime Tuševljaka, koji je iskaz na poziv odbrane započeo u julu, pre letnje sudske pauze. On je tokom rata bio načelnik kriminalističke policije Romanijsko-biračkog centra službi bezbednosti bosanskih Srba sa sedištem na Ilidži. Danas je rekao da je cela opština Ilidža bila meta artiljerije i snajperista Armije BiH i da su gađani civilni objekti poput srednje škole, doma zdravlja, bolnice, autobuskih stajališta i stambene zgrade. Udari su, kaže, dolazili sa visokih civilnih objekata iz područja Butmira, Hrasnice i Sokolović kolonije. Odbrana na taj način sugeriše da su civili bili žrtve granatiranja i snajpera na obe strane, kao i da su civilni objekti u Sarajevu bili legitimne vojne mete, jer ih je koristila Armija BiH.

Simo Tuševljak iskaz nastavlja u ponedeljak.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.