D.I.C. Veritas

Sense tribunal, 29.10.2014., MLADIĆEV SVEDOK: “TOKOM RATA U BIH NIKO NIJE UMRO OD GLADI”

Tužilac predočio dokaze o kritičnoj humanitarnoj situaciji u Srebrenici u prvoj polovini 1995. godine i ukazao na izveštaje da se u enklavi u prvoj polovini godine, usled sprečavanja prolaska humanitarnih konvoja preko teritorije bosanskih Srba, umiralo od gladi, a svedok Mladićeve odbrane Slavko Kralj tvrdi da se radilo o “propagandi”

Nastojeći da pobije tvrdnje bivšeg oficira Glavnog štaba VRS za vezu sa Unproforom Slavka Kralja o velikom broju humanitarnih konvoja koji su tokom rata uz odobrenje srpske strane snabdevali muslimanske enklave u BiH, tužilac je u nastavku unakrsnog ispitivanja ukazivao na kritičnu situaciji u Srebrenici u prvoj polovini 1995. godine. U enklavi je, sugeriše optužba, vladala glad, prevashodno zato jer je vojska bosanskih Srba sprečavala prolaz međunarodnih humanitarnih konvoja.

U prilog svojoj tezi, tužilac Mekloski/McCloskey je ukazao na audio zapis na kojem je zabeleženo da general Mladić kaže: “Nisam dozvolio da bilo šta prođe, ne bih zauzeo Srebrenicu i Žepu da ih nisam izgladnjivao tokom zime, od februara sam pustio samo jedan ili dva konvoja”. Na pitanje da li je to bio stav generala Mladića, svedok je rekao da mu nije poznato i da takvu njegovu izjavu nikada nije čuo. Tužilac je zatim predočio izveštaj koji je specijalni izaslanik Jasuši Akaši/Yasushi Akashi u junu 1995. godine poslao u sedište UN u Njujorku u kojem se navodi da vojska bosanskih Srba sprečava dotur pomoći enklavama sve dok se njima ne razdeli pola robe, ali svedok tvrdi da ni o tome ne zna ništa.

Na fotografiji koju je s početka 1995. godine u Srebrenici snimio holandski oficir Johanes Ruten/Johannes Rutten vidi se grupa muslimanskih civila iz Srebrenice kako preturaju po đubretu koje je izručio smetlarski kamion Unprofora. Tužilac sugeriše da se radi o pokazatelju očajne situacije sa hranom u enklavi, a Kralj odgovara je “možda reč o fotomontaži”.

Tužilac je potom ukazao na dva dokumenta od 6. jula 1995. godine u kojima se navodi da se u Srebrenici umire od gladi – još jednu depešu Akašijai izveštaj 28. divizije Armije BiH iz Srebrenice. Akaši navodi da je u Srebrenici od gladi umrlo 13 ljudi, a i u izveštaju bosanske vojske se pominju prve žrtve gladi. Svedok, međutim, uzvraća da tokom rata u BiH “niko nije umro od gladi” i pomenute izveštaje vidi kao “propagandu”.

U dodatnom ispitivanju branilac Lukić je primetio da se u Akašijevoj depeši navodi da je u sedmici pre 6. jula 1995. godine od gladi umrlo 13 ljudi, a da se u izveštaju Armije BiH ukazuje da su “prve smrti” nastupile upravo tog dana. Branilac je pitao da li su te dve informacije u kontradikciji, ali je odgovor sprečio predsedavajući sudija Ori/Orie ukazujući da nije na svedoku, već na veću da daje takve ocene. Na pitanje da li zna da se u prvoj sedmici jula u Srebrenici umiralo od gladi, Kralj je rekao da nema takve informacije i da se radilo o “uobičajenoj propagandi” Muslimana sa ciljem da “dobiju što više humanitarne pomoći”.

U dodatnom ispitivanju branilac se osvrnuo i na jučerašnju tužiočevu sugestiju, koju je svedok potvrdio, da je za izvršavanje Karadžićeve Direktive 7 iz marta 1995. bio zadužen Mladić. U tom dokumentu se zahteva “plansko i nenametljivo” ograničavanje pomoći enklavama Srebrenica i Žepa sa ciljem da se “muslimanski živalj učini ovisnim od naše dobre volje”. Odbrana ukazuje da je Mladić nešto kasnije sačinio Direktivu 7.1 u kojoj se ne pominje ograničavanje humanitarne pomoći. Svedok kaže da je vojska postupala po Mladićevom, a ne Karadžićevom dokumentu.

Pred kraj današnjeg zasedanja počeo je iskaz doktora iz Foče Veljka Marića.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.