D.I.C. Veritas

Slobodna Dalmacija, 28.06.2013., Josip Perković: Neću se predati Nijemcima

Sigurno je da će Europski uhidbeni nalog Nijemci poslati u Hrvatsku 1. srpnja, odmah nakon našeg ulaska u EU, što je potvrdila i tamošnja policija.

Također, osim uhidbenog naloga Berlin će aktivirati i Europski nalog za pribavljanje dokaza, pa će tako naš sud, na temelju zahtjeva njemačkih pravosudnih vlasti, izvršiti nalog za pribavljanje predmeta, dokumenata ili podataka u “slučaju Perković” koji su njemačkim istražiteljima potrebni za upotrebu u pravosudnim postupcima. Europska komisija ističe da će naše vlasti morati postupiti po oba naloga, a u 60 dana odlučiti hoćemo li izručiti Josipa Perkovića pravosudnim vlastima Njemačke.

Ako službeni Zagreb ne izruči Perkovića, može otezati još sljedećih 30 dana, a nakon toga Hrvatska riskira sankcije Europske komisije. No, ako Perković pristane na izručenje, onda je cijela procedura bitno kraća i traje najviše 10 dana. To je sada važeća pravna situacija za bivšeg dužnosnika Udbe i poziciju Hrvatske.

Sabor je u petak (danas) usvoji “deklaraciju”, na temelju koje se Europski uhidbeni nalog ne bi primjenjivao za djela počinjena prije 2002. godine, Perković će se možda i spasiti od izručenja Njemačkoj, ali ne i od pravosudnog postupka u Hrvatskoj.

Naime, sada se protiv Perkovića u Hrvatskoj ne može obnoviti istraga, ali premijer Zoran Milanović najavljuje promjenu Ustava po kojoj ne bi bilo zastarijevanja politički motiviranih ubojstava. Njemački mediji s pozornošću prate razvoj situacije.

Tako je bavarska televizija BR u magazinu “Kontrovers”, u suradnji s novinama “Sueddeutsche Zeitunga”, objavila prilog u kojem zastupnici Europskog parlamenta traže kažnjavanje naše zemlje, i to novčano. Podsjetimo, ministri financija država članica EU-a u četvrtak su odobrili dopunu ovogodišnjeg proračuna Unije kojim se on povećava za 655 milijuna eura namijenjenih za financiranje Hrvatske u prvih šest mjeseci članstva. Sada tu odluku još treba potvrditi Europski parlament.

Rizik milijunskoga gubitka

- Ako Hrvatska uistinu bude naknadno mijenjala zakone, onda Europska komisija mora pokrenuti proces zbog kršenja Sporazuma, što bi u najgorem slučaju moglo dovesti do smanjenja novčanih sredstava – istaknuo je njemački zastupnik u Europskom parlamentu Manfred Weber, inače član kancelaričine unije CDU/CSU-a.

Vrijedi li Hrvatskoj Perković toliko da riskira stotine milijuna eura pomoći? Također, mnogi se pitaju zbog čega se Perković ne preda i tako olakša Hrvatskoj, te u Njemačkoj dokaže svoju nevinost.

– Stav gospodina Perkovića nije se promijenio, on čeka odluke hrvatske izvršne, zakonodavne i sudbene vlasti. Nema se namjeru predati Nijemcima, ali nema ni namjeru bježati od hrvatskih vlasti. Iako su ovo teški dani, moj klijent se ne boji, a s naklonošću gleda na ideju da se u Ustav unese odredba po kojoj ne zastarijevaju politički motivirana ubojstva, jer bi tako svoju nevinost mogao dokazati na hrvatskom sudu. Ovako, ako se ne pojavi na hrvatskom sudu i ne utvrdi se prava istina, uvijek će ostati visjeti pitanje je li ili nije kriv.

Vremenski limit

Moj klijent žarko priželjkuje suđenje i izravno suočavanje s dokazima i jednim jedinim svjedokom na kojem je i baziran slučaj, a što dovoljno govori o tome koliko je predmet na staklenim nogama. Pravosudnim tijelima Njemačke ne vjerujemo, pogotovo kad vidimo kako je vođen postupak protiv Krunoslava Pratesa i kako su prikupljeni dokazi protiv mojeg branjenika.

U svojoj karijeri nisam vidio lošije i neprofesionalnije odrađen posao – kaže Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo, kojega smo upitali može li, primjerice, izbjeglica iz tzv. Krajine, koji je naknadno postao i državljanin neke zemlje EU-a, tužiti nekog našeg generala, branitelja…

– Apsolutno može, osim za ona djela za koja je ta osoba pravomoćno oslobođena. Većina zapadnih zemalja ima opću mjesnu nadležnost za slučajeve iz međunarodnog kaznenog prava, što znači da se u svakoj zemlji neki sud može proglasiti nadležnim nevezano za to gdje je djelo počinjeno i čiji su državljani počinitelji.

Možemo pretpostaviti da bi, recimo, Savo Štrbac iz organizacije “Veritas” mogao svoju dokumentaciju ustupiti bilo kojem državnom odvjetništvu u EU-u, a onda bi se, ako se prihvate ti dokazi, aktivirao europski uhidbeni nalog. Sve to bi moglo permanentno u budućnosti destabilizirati Hrvatsku. Zato je potrebno odrediti vremenski limit.

Također, i njemačka ima limit, i to za sve predmete koji su otišli u zastaru, pa zašto onda Hrvatska ne bi zaštitila svoje državljane. No, izuzetno je bitno da naše Državno odvjetništvo pokrene opsežne istrage na svaku naznaku ratnog zločina koje su počinili naši građani. Samo tako ćemo biti čisti pred sobom i Europom – apelira odvjetnik Nobilo.

Saša Jadrijević Tomas

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.