D.I.C. Veritas

Srna, 02.02.2015., Štrbac očekuje presudu u korist Srbije

BEOGRAD – Direktor Dokumentaciono-iformacionog centra “Veritas” Savo Štrbac izjavio je da očekuje da će Međunarodni sud pravde u Hagu sutra presuditi da je Hrvatska počinila genocid nad Srbima tokom i nakon akcije “Oluja” 1995.

“Očekujemo da sud prihvati osnovni tužbeni zahtjev Srbije, a to je da utvrdi da je Hrvatska tokom i nakon akcije ‘Oluja’ prekršila Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju genocida”, rekao je Štrbac.

On je ukazao da će, u slučaju da budu odbijeni hrvatski i srpski tužbeni zahtjev, obrazloženje presude postati veoma bitno, zbog ocjene šta je to što se Srbima u Hrvatskoj dogodilo.

Štrbac je objasnio da će sud kroz obrazloženje morati da odgovori šta je to što se desilo Srbima i u cijelom ratu i u samoj akciji “Oluja”, u kojoj je ubijenio skoro 2.000, a protjerano više od 220.000 ljudi, i “još se ta akcija slavi kao dvostruki državni praznik”.

“Šta je to kad tokom cijelog rata protjerate više od 400.000 Srba – dvije trećine od ukupnog broja – sa njihovih vjekovnih ognjišta, šta je to kad ih ubijete više od 7.000, uništite im imovinu – privatnu kulturnu i duhovnu i sprečavate im povratak tolike godine po završetku rata”, upitao je Štrbac.

On je istakao da sud mora makar konstatovati da su to bili masovni zločini, koji se, ako ne kao genocid, mogu kvalifikovati kao drugi ratni zločini – zločini nad civilima, zarobljenicima, nad imovinom.

“To je mnogo više nego što smo imali do sada, jer do sada nismo imali ništa osim sramotne, oslobađajuće drugostepene presude Haškog tribunala, kojom su oslobođeni hrvatski generali i minimizirana stradanja Srba”, ocijenio je Štrbac.

On je poručio da je Srbija postigla uspjeh i time što je došlo do glavnog pretresa, što su pripremljeni dokazi o stradanju Srba tokom cijelog rata, a posebno u akciji “Oluja” koja ispunjava sve pretpostavke iz definicije o genocidu utvrđene u Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju genocida.

On je dodao da je obuhvaćen i Drugi svjetski rat, kao “pomoćno dokazno sredstvo”.

“Samim je tim naš uspjeh bio što smo najvišoj pravosudnoj ustanovi na svijetu, Međunarodnom sudu pravde, predstavili te dokaze, iznijeli ih na glavnom pretresu i to je sada postalo baština cijelog svijeta”, zaključio je Štrbac.

On je naveo da će predsjednik Međunarodnog suda pravde sutra, prilikom izricanja presude, pročitati skraćenu verziju, odnosno dispozitiv presude i ključne momente iz obrazloženja.

Ukoliko sud prihvati glavni tužbeni zahtjev Srbije – o krivici Hrvatske za genocid, onda će se, kaže Štrbac, odlučivati i o sporednim tužbenim zahtjevima.

Sporedni tužbeni zahtjevi Srbije su da Hrvatska kazni počinioce zločina koji su se dogodili i prije “Oluje”, da isplati odštetu svakom prognaniku za uništenu imovinu i živote, da donese mjere za održivi povratak Srba i da iz zakona o državnim praznicima izbaci 5. avgust kao dvostruki državni praznik.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.