D.I.C. Veritas

Srna, 27.01.2015., Optužnice bi mogle da potamne sjaj “Oluje” u Hrvatskoj

Direktor Dokumentaciono informacionog  centra “Veritas” Savo Štrbac rekao je Srni da dvije optužnice protiv bivših hrvatskih pripadnika policije za zločine nad Srbima nakon akcije “Oluja” nisu ništa spektakularno, ali da bi mogle da “potamne sjaj” te akcije. 

“Ovo nije nešto spektakularno, ali s obzirom na to da postoji jedna pravosnažno osuđujuća presuda i nekoliko oslobađajućih, ovi bi bio dobar znak da će biti još takvih optužnica i da će biti obuhvaćeni i drugi po komandnoj odgovornosti i izvršioci”, rekao je Štrbac. 

On je dodao da bi to bilo, na neki način, i ostvarenje obećanja hrvatske vlade iz vremena kada je u Haškom tribunalu donijeta oslobađajuća presuda za “Oluju”, a koja je obećala da će nacionalno pravosuđe procesuirati te ratne zločine nad Srbima. 

“Tada se počelo priznavati da `Oluja` nije tako čista `kao suza`, kao što se tvrdilo u Hrvatskoj”, rekao je Štrbac, navodeći da su svi utvrđeni zločini nad Srbima pred Haškim tribunalom ostali dokazani, bez obzira na oslobađajuće presude hrvatskim generalima, jer, ako ih nisu oni počinili, onda je neko drugi i njih treba da procesuiraju u Hrvatkoj. 

Štrbac je naveo da su optužnice u Hrvatskoj za “Oluju” protiv Željka Sačića i Franje Drlje neki mali signal da bi i mnogi drugi, koji su “isprozivani” u Hagu tokom suđenja za “Oluju” mogli doći pod udar zakona, odnosno oni koji su komandovali vojskom i policijom, vodili državnu politiku prije i poslije “Oluje”, jer zločin je i sprečavanje povratka.

Štrbac je primijetio da ova optužnica za “Oluju” pada nekoliko dana prije objavljivanja presude Međunarodnog suda pravde po međusobnim tužbama za genocid Srbije i Hrvatske, navodeći da je srpska strana upravo akciju “Oluja” označila kao genocid. 

On je napomenuo da do optužnica dolazi i u vrijeme kada američka firma MPRI, koja je učestvovala u pripremi “Oluje”, želi da se nagodi sa krajiškim Srbima, koji su je tužili pred američkim sudom. 

“`Oluja` bi mogla u budućnosti da izblijedi i izgubi na svom sjaju, kako se prikazuje u Hrvatskoj. Prije ili poslije istina mora da izađe na svjetlo dana”, rekao je Štrbac. 

Štrbac očekuje od predstojeće presude Međunarodnog suda pravde po tužbama Srbije i Hrvatske da će “Oluja” biti okvalifikovana, ako ne kao genocid, onda kao masovni ratni zločin nad srpskim civilima i njihovom imovinom. 

“To je dobar znak da će potamniti ta akcija”, rekao je Štrbac.

On je ocijenio da je podizanje optužnica pred hrvatskim sudom došlo kao ostvarenje težnji Srba iz Hrvatske da se dokaže da je akcija “Oluja” bila zločinačka. 

Zbog ratnog zločina počinjenih nakon akcije “Oluja” državno tužilaštvo Hrvatske je podiglo dvije optužnice protiv bivših pripadnika policije  – Željka Sačića, ratnog pomoćnika zapovednika Štaba specijalne policije MUP-a, i Franje Drlje, bivšeg pripadnika policijske jedinice Lučko, koji je u junu prošle godine nepravosnažno oslobođen za ratni zločin u Gruborima. 

Sačić i Drljo terete se za ratni zločin protiv civila koji se na širem području Knina i Gračaca dogodio 25. i 26. avgusta 1995. godine. 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.