D.I.C. Veritas

Tanjug, 11.04.2014., Krivične prijave zbog poziva na bojkot Srba

ZAGREB – Predsednik Srpskog narodnog veća (SNV) u Hrvatskoj Milorad Pupovac rekao je da je SNV podneo krivičnu prijavu Tužilaštvu protiv n.n. lica i portala Dnevno.hr zbog objavljivanja poziva na bojkot srpskih radnji u Vukovaru.

Prijavu protiv portala podneli smo i Savetu za elektronske medije sa zahtevom da ispita da li je u skladu sa zakonom delovanje tog medija ili u njemu ima elemenata širenja mržnje i nacionalne diskriminacije, rekao je Pupovac agenciji Tanjug.

Pomenuti portal je pre nekoliko dana, sa fejsbuk stranice, objavio spiskove srpskih radnji u Vukovaru sa pozivom građanima da ih bojkotuju “dok se iz Vukovara ne makne ćirilica”.

Pupovac kaže da je taj tekst osuđen većinom glasova na jučerašnjoj sednici Ustavnog odbora hrvatskog Sabora, kao i na plenarnoj sednici, gde se osudi takvog čina pridružio i poslanik Hrvatske demokratske zajednice Vladimir Šeks.

Osuda je stigla i od hrvatskog ombudsmana, kao i od strane lokalnih političara, bez obzira kojoj opciji pripadaju-vladajućoj SDP ili opozicionoj HDZ, kaže on.

“Neki glasovi su se čuli i neki koraci su preduzeti kako bi se sankcionisao taj čin”, kaže predsednik SNV, ali dodaje i da ne zna u kom roku bi Tužilaštvo moglo da odreaguje i pronađe počinioca ovog akta.

Komentarišući tvrdnje Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara, desničarske organizacije poznate po borbi protiv ćirilice, da nije povezan sa pozivom na bojkot, Pupovac kaže da “ne zna ko stoji iza poziva na bojkot, ali se zna ko je otvorio celu priču oko ćirilice i drži je i dalje otvorenom”.

Predstavnici Udruženja zagrebačkih branitelja i Saveza antifašista Hrvatske. takođe, su na konferenciji za novinare osudili poziv na bojkot trgovina i uslužnih radnji u vlasništvu vukovarskih Srba ocenjujući da on predstavlja “revitalizaciju fašizma”.

Predsednici ove dve organizacije, Franjo Habulin i Damir Jašarević, kazali su da objavljivanje liste privrednih i drugih objekata u Vukovaru čiji su vlasnici osobe druge nacionalnosti ili vere, s pozivom na njihov bojkot, svakoga ko imalo poznaje istoriju neodoljivo će podsetiti na uvod u “Kristalnu noć” u kojoj su nacisti 1938. razbijali jevrejske trgovine i stanove u Nemačkoj i započeli Holokaust, upozorili su oni.

I Štab za odbranu hrvatskog Vukovara, koji se od uvođenja dvojezičnosti bori protiv ćirilice organizujući proteste na kojima se lome table na državnim institucijama, pozvao je policiju “da uđe u trag vlasniku fejsbuk-profila”, demantujući da je autor tog poziva na bojkot.

Oglasila se i vukovarska policija saopštivši da je obavestila Županijsko državno tužilaštvo u tom gradu o tekstu objavljenom ovih dana na fejsbuk stranici, u kojem se građani pozivaju na bojkot srpskih prodavnica “dok se iz Vukovara ne makne ćirilica”.

“Primetili smo tu stranicu, a o sadržaju koji je na njoj objavljen, obaveštenje smo dobili i od građana”, kazao je u četvrtak portparol vukovarsko-sremske Policijske uprave Domagoj Džigumović i istakao da je policija dužna da obavesti Tužilaštvo o svemu što u sebi sadrži elemente krivičnog ili prekršajnog dela.

Iz Tužilaštva su naveli da prijavu iz policije za sada nisu primili, a kada je prime, preduzeće potrebne korake.

Na poziv na bojkot srpskih trgovina u Vukovaru još u utorak je upozorio Pupovac, kao saborski zastupnik, i naveo da je to karakteristično za nacističke, fašističke i ustaške režime 30-tih godina prošlog veka, a nije svojstveno evropskim demokratskim državama.

Štab za odbranu hrvatskog Vukovara tvrdio je da je profil na kojem se poziv na bojkot nalazio u međuvremenu ugašen, a Pupovca su optužili da “izvlači novi anonimni slučaj s izmišljenog fejsbuk profila kako bi stvorio privid ugroženosti srpske manjine”.

Istovremeno, ova organizacija se bori da progura svoju referendumsku inicijativu o ograničenju upotrebe ćirilice u Hrvatskoj i ljuti se što vlasti “odugovlače” sa sprovođenjem referenduma.

Oni su, kako tvrde, skupili još u decembru 650.000 potpisa za referendum kojim bi se pravo na službenu upotrebu manjinskog pisma i jezika svelo na sredine u kojima manjine čine polovinu, a ne trećinu stanovništva što je sada slučaj.

A hrvatski Sabor danas je zadužio Vladu da proveri broj i verodostojnost tih potpisa i taj zaključak usvojen je jednoglasno.

Ministar uprave Arsen Bauk ranije je kazao da bi provera potpisa mogla da potraje dva meseca. On je objasnio da je potreban broj potpisa za referendum, prema Ustavu, 10 odsto od ukupnog biračkog tela, što je oko 450.000 potpisa, a da postoje rasprave oko toga da li u taj broj ulazi i dijaspora ili ne.

“Ako bude takve dileme, to će rešiti Ustavni sud”, rekao je Bauk i dodao da će Vlada, ako provera bude trajala duže od dva meseca, obavestiti javnost zbog čega je to tako.

Vlada Hrvatske najavljivala je ustav ne promene da bi onemogućila referendumske inicijative kojima se umanjuju prava manjinskih zajednica.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.