D.I.C. Veritas

Tanjug, 14.10.2013., Josipović u sredu u Beogradu

BEOGRAD – Predsednik Srbije Tomislav Nikolić sastaće se u sredu, 16. oktobra, sa predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem, koji će se kasnije popodne obratiti i poslanicima Skupštine Srbije.

Josipoviću će u sredu u 10 sati ispred Palate Srbija biti priređen svečani doček, a nakon toga će početi tet-a-tet razgovori dvojice predsednika.

Predsednicima će se zatim pridružiti i državne delegacije, a posle tog sastanka uslediće potpisivanje Potpisivanje Sporazuma o saradnji Fakulteta političkih nauka u Beogradu i Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu u prisustvu predsednika.

Nakon toga Nikolić i Josipović će se obratiti medijima.

Predsednik Hrvatske će se u 17 sati, na posebnoj sednici u Domu Narodne skupštine, obratiti poslanicima, a sat kasnije u Skupštini će Josipović i Nikolić razgovarati i sa predstavnicima udruženja Interno raseljenih lica.

U delegaciji Srbije su, pored predsednika Nikolića, i ministar pravde Nikola Selaković, ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, ambasador Srbije u Hrvatskoj Stanimir Vukićević i savetnici predsednika: Marko Đurić, Oliver Antić, Predrag Mikić i Stanislava Pak Stanković.

U delegaciji Hrvatske će pored Josipovića biti ministar branitelja Predrag Matić, zamenik ministra spoljnih i evropskih poslova Joško Klisović, ambasador Hrvatske u Srbiji Gordan Markotić i savetnici: za spoljne poslove Romana Vlahutin, za evropske poslove Mirjana Mladineo, za unutrašnju politiku Siniša Tatalović, za privredu Tamara Obradović Mazal.

Josipović u Srbiju stiže u trenutku kada su u Hrvatskoj uzavrele strasti zbog postavljanja ćiriličnih tabli u Vukovaru, ali i kada mediji ponovo spekulišu da zvanični Zagreb, nasuprot ranijim najavama, ne namerava da povuče tužbu za genocid pred Međunarodnim sudom pravde.

U odnosima dve zemlje postoje nerešena pitanja, ali predsednici ističu spremnost da o tim pitanjima razgovaraju i ukazuju na potrebu jačanja saradnje.

Predsednik Srbije je u nedavnom intervjuu za zagrebački “Jutarnji list” ocenio da je stanje međudržavnih odnosa Srbije i Hrvatske “bolje nego što je ikada bilo” zato što je, kako je rekao, “iskrenije nego što je ikada bilo”.
“Naravno da sve moramo popraviti, lečiti bolna mesta, moramo zatvoriti čelična vrata svoje prošlosti i to ostaviti istoriji, ostaviti sećanja i okrenuti se sadašnjosti i budućnosti”, poručio je Nikolić.

Nikolić i Josipović su se više puta do sada sastajali na marginama međunarodnih skupova, Nikolić je bio u Zagrebu na proslavi povodom ulaska Hrvatske u EU, ali susret u sredu biće prvi bilateralni sastanak dvojice predsednika otkako je Nikolić došao na čelo Srbije krajem maja prošle godine – a razlog za to su bile izjave Nikolića o Vukovaru i Srebrenici na početku mandata.

“Uveren sam da je do ovog susreta trebalo da dođe ranije. Što se mene tiče, poziv ili prihvatanje poziva bilo je potpuno otvoreno i to sam više puta javno rekao. Očekivao sam samo kada će predsednik Josipović da odluči da više ne bude ljut zato što su mediji i poneki ljudi u Srbiji pogrešno tumačili moje izjave i gospodin Josipović je tu pronalazio razloge da se ne susretnemo”, objašnjava Nikolić.

Kako je rekao, on i Josipović su spremni da otvore teme koje još predstavljaju kamen spoticanja u odnosima Srbije i Hrvatske.

Nikolić je uveren da će prilikom predstojećeg susreta, do kojeg je smatra trebalo da dođe mnogo ranije, sa svojim gostom razgovarati o granici, o pitanju srpske imovine, nerešenim pravima, posebno penzijskim, i svim ostalim, kao i o nestalim osobama.
“Zaista sam otvoren za temu o nestalim osobama, jer se povremeno u javnosti spominje priča da i u Srbiji ima nekih grobnica, još uvek neotkrivenih, gde su pokopani hrvatski građani. Voleo bih da mi se ukaže na te lokacije i prekopaćemo svaki centimetar kako bi tu anatemu skinuli sa svojih leđa”, poručio je predsednik Srbije.

Kako je dodao, razgovaraće se i o pravima Hrvata u Srbiji i o pravima Srba u Hrvatskoj.
Predsednik kaže da mnogo očekuje od privreda dveju zemalja, imajući u vidu činjenicu da ni Srbija, ni Hrvatska, a ni Slovenija koja je u to uključena, nemaju proizvode za svetsko tržište.

Josipović s druge strane poručuje da su Srbija i Hrvatska i dalje usmerene na jačanje saradnje i da se, što se tiče rešavanja otvorenih pitanja, zvanični Zagreb sigurno neće služiti ucenama da bi došla do nekog cilja.

Međusobne tužbe Srbije i Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu nisu odlučujuće za odnose dve zemlje, rekao je on u intervjuu “Politici”.
“Odluka o tome je na vladama. Za nju treba imati i motiva i hrabrosti. Vreme ide. Važan je faktor i strah politike kako će javnost reagovati na povlačenje tužbi ili na neke uslove koji bi se za to morali ostvariti. Ali ne mislim da su te tužbe odlučujuće za naše odnose. Postupak u Hagu završiće se ovako ili onako, a život i potreba saradnje ići će dalje. Zapravo, s velikom sigurnošću bih mogao reći kako će se završiti postupak u Hagu, ali mi funkcija ne dopušta da to javno kažem”, rekao je Josipović.

Govoreći dalje o sudbini tužbi Josipović je dodao da “ćemo po prirodi stvari ući u okolnosti koje nisu napovoljnije za dobrosusedstvo”, ali da je bilo i mnogo većih izazova.
“Ako budemo odgovorni, ako ono što se bude događalo u sudnici ne počnemo da zloupotrebljavamo, moguće je da tu epizodu pređemo bez većih posledica po odnose”, rekao je hrvatski predsednik.

Josipović je naveo da se ulaskom Hrvatske u EU u suštinskom smislu, u odnosima te zemlje sa Srbijom ništa nije promenilo, navodeći da su i Zagreb i Beograd i dalje usmereni na otvaranje stalno novih mogućnosti za saradnju.

Predsednik Hrvatske ističe i da je članstvo svih zemalja regiona u EU pre svega i interes Hrvatske.

U Zagrebu ne očekuju da će “slučaj ćirilica” opteretiti posetu Josipovića Beogradu.
Može se, kako kažu, očkivati da hrvatski predsednik i u Beogradu ponovi on što je višu puta izjavljivao u Hrvatskoj povodom skidanja dvojezičnih tabli – da je to neprihvatljivo i “sramota za sve” .

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.