D.I.C. Veritas

Tanjug, Beta, 30.08.2013, Danas Međunarodni dan nestalih

Beograd — Međunarodni dan nestalih se obeležava u Srbiji, ali i celom svetu. Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, na listi nestalih nalazi se 11.859 lica.

Od tog broja jednu trećinu čine Srbi, rečeno je danas na konferenciji povodom obeležavanja Međunarodnog dana nestalih.

Tom prilikom predstavnici koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih na prostorima bivše Jugoslavije apelovali su da se pokrenu ozbiljne i efikasne istrage, odgovornost za organizatore i počinitelje svih zločina, ali i otvaranje arhiva.

Oni su zatražili sistemsko rešenje za civilne žrtve rata, rešavanje pravnog i socijalnog statusa porodica žrtava rata u svim segmentima, ali i da se efikasno sprovede istraga o svim detaljima vezanim za trgovinu organima Srba na Kosovu i Metohiji.

Predsednik Komisije za nestale Vlade Srbije Veljko Odalović rekao je da je važno istaći da je Amnesti internešnel “najzad otvorio dušu, odnosno da je Savetu bezbednosti obelodanjen jedan dokument koji može da se nazove dokumentom svedočenja porodica nestalih”.

On je istakao da u tom dokumentu ništa novo nije napisano, ni rečeno, ali da je važno da su najzad imali dovoljno snage da stave potpis i obnaroduju jedan dokument koji govori o svim nesrećama, stradanjima i posledicama.

On je istakao da se nada da će se doći do formiranja zajedničke knjige nestalih u regionu.

Predsednica Srpske koordinacije Nataša Sćepanović rekla je da je iz godine u godinu sve manji broj novih identifikacija i dodala da, ako se nastavi tim tempom, taj proces će trajati još 30 godina.

“Nedostaju informacije o masovnim i pojedinačnim grobnicama, usporene su ekshumacije, na identifikacije se dugo čeka”, rekla je Šćepanović.

Ona je istakla da su neke identifikacije pogrešno urađene, kao i da po tom pitanju nedostaju odlučnost i volja vlada u regionu. Ona je istakla da nedostaju poštovanje i primena potpisanih sporazuma, kao i postavljanje pitanja za počinjene zločine mnogih koji su na značajnim pozicijama.

Ona je istakla da, prema podacima kojima raspolaže Dokumentaciono informacioni centar “Veritas”, od ukupnog broja poginulih i nestalih do sada je sahranjeno 5.101 lice, dok se 1.938 lica još vodi u kategoriji nestalih, a da je za godinu dana identifikovano samo 20 lica.

Predsednik Upravnog odbora Srpske koordinacije Dragan Pjevač uputio je apel svim vladama u regionu da se sve zemlje u potpunosti posvete rešavanju pitanja nestalih lica i dodatno unapredi svaka vrsta međusobne saradnje kako bi došlo do bržeg pronalaska nestalih.

“Osamnaest godina od prestanka rata u Hrvatskoj za 2.000 nestalih Srba još se ne zna. Prema evidenciji, poznatih neekshumiranih grobnica je 270, a 306 čeka na identifikaciju, a za više od 1.400 se ne zna”, rekao je Pjevač.

Delegacija Koordinacije srpskih udruženja položila je venac na spomen ploču srpskim stradalnicima u regionu u Tašmajdanskom parku.

Šćepanović je tom prilikom istakla da oni koji su počinili zločine ne smeju da prodju nekažnjeno i ostanu pod velom tajne i ćutanja.
Navodeći da je osnovno ljudsko pravo, pravo na život, ona je istakla i da porodice nastradalih imaju pravo da znaju sudbinu svojih čclanova koji se još uvek vode kao nestali.

I u Novom Sadu sećanje na nestale

Aktivisti nevladine organizacije Vojvođanski građanski centar su u centru Novog Sada, povodom Međunarodnog dana nestalih osoba, poslagali obuću i pored svakog para napisali ime jedne od nestalih osoba i godinu od kada se vodi kao nestala.

Vojvođanski građanski centar je želeo da time podseti građane Novog Sada na problem nestalih ljudi. Ta organizacija se tom akcijom pridružila apelu udruženja porodica nestalih i drugih organizacija da vlasti zemalja regiona utvrde sudbinu svih nestalih na području bivše Jugoslavije.

Više od dve decenije od izbijanja rata u Jugoslaviji, još se ne zna šta je bilo sa više od 11.000 ljudi. Tačan broj nestalih nije utvrđen.

Crnogorska Komisija za nestale potražuje 61 crnogorskog državljanina koji su nestali tokom oružanih sukoba na području bivše Jugoslavije, od čega na Kosovu 43 osobe, u Bosni i Hercegovini 12, a na teritoriji Hrvatske šest osoba. Ministarstvo rada i socijalnog staranja saopštilo je povodom Međunarodnog dana nestalih da je to datum sećanja na žrtve prisilnog nestanka, nestanka u oružanim sukobima i zločinama protiv čovečnosti. Iz Ministarstva su rekli da nestale osobe predstavljaju snažan simbol neuspeha u zaštiti individualnih prava i vladavini zakona, i da su su stalan podsetnik ljudske ranjivosti i samovolje.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.