D.I.C. Veritas

Tanjug,14.07.2013, REŠENJE IZBEGLIČKOG PITANJA U NAREDNIH PET GODINA

BEOGRAD (Tanjug) – Komesar za izbeglice i migracije Srbije Vladimir Cucić očekuje da će preko Regionalnog stambenog programa u narednih pet godina biti trajno rešen problem stambenog zbrinjavanja izbeglica i raseljenih lica.

 Rešenje izbegličkog pitanja u narednih pet godina -U Srbiji je nešto više od 13.600 porodica evidentirano kao najdirektniji korisnici ovog programa i u narednih nekoliko meseci ćemo ih posetiti i proveriti da li ispunjavaju potrebne kriterijume, rekao je danas Cucić na konferenciji za novinare u Palati „Srbija“, gde je održan sastanak upravnog odbora Regionalnog stambenog programa.
 
Pomoćnica američkog državnog sekretara za stanovništvo, izbeglice i migracije En Ričard pohvalila je na toj konferenciji vlade Srbije, BiH, Hrvatske i Crne Gore što su iskazale političku volju da se pronađe trajno rešenje za stambeno zbrinjavanje izbeglica i raseljenih lica.
 
Na sastanku su učestvovali visoki zvaničnici Stejt departmenta, Evropske komisije, UNHCR-a, OEBS-a, Banke za razvoj Saveta Evrope i zemalja regiona – Srbije, BiH, Hrvatske i Crne Gore.
 
Cucić je naveo da će Srbiji, koja ima najveći broj izbeglica u Evropi, od oktobra na raspolaganju biti 13,9 miliona evra za sprovođenje drugog talasa projekata u okviru Regionalnog stambenog programa.
 
-Posle mnogobrojnih muka koje smo imali na početku, nadamo se da ćemo ispuniti očekivanja izbegličkih porodica u Srbiji u narednih nekoliko godina, rekao je Cucić i dodao da su 54 opštine u Srbiji opredelile zemljište za izgradnju stambenih zgrada.
 
Izbeglice će dobijati građevinski materijal, a za trajno zbrinjavanje najugroženijih biće obezbeđene i montažne kuće.
Cucić je, ipak, priznao da će možda i prognozirani rok od pet godina biti prekratak da se reše nagomilani problemi izbeglica u Srbiji i BiH, koje imaju najveći broj izbeglih u regionu.
 
Komesar za izbeglice je naveo da će preko IPA fondova EU biti izdvojeno 12 miliona evra za rešavanje stambenih problema izbeglica.
 
Prema njegovim rečima, iz budžeta Srbije biće izdvojeno 350 miliona dinara za građevinski materijal za nešto više od 700 porodica, čime će država na najdirektniji način brinuti u ovoj godini o 1.100 izbegličkih porodica.
Cucić je podsetio na drugi gorući problem izbeglica koji se tiče kolektivnih centara za čije zatvaranje će u naredne dve godine biti izdvojeno 15 miliona evra.
 
Prema njegovim rečima, u centralnoj Srbiji se nalazi 18 kolektivnih centara, na Kosovu 11, dok je takozvanih neformalnih čak više od 30.
 
En Ričard je istakla da je „pronalaženje stambenog rešenja za 74.000 izbeglica u regionu veoma važna i hrabra inicijativa koju SAD podržavaju“. Ona je dodala da je američka vlada do sada izdvojila 10 miliona dolara u cilju stambenog zbrinjavanja izbeglica u regionu.
 
Neophodno je – kako kaže – da lokalne zajednice stvore ne samo uslove za izgradnju stanova, već i za unapređenje kvaliteta života izbeglica i stvaranja uslova za njihov povratak.
 
U tom pogledu, Ričard je navela potrebu da se stvore bezbednosni uslovi za povratak izbeglih, za njihovo zapošljavanje, ali i da vlasti usvoje zakone protiv diskriminacije i rade na pomirenju između etničkih grupa.
 
-Znam da je Pirs Brosnan u Beogradu i agent 007 koga je glumio je za mnoge heroj, a za mene on nije heroj, već su heroji ministri, državni službenici i donatori koji podržavaju da se ovaj program sprovede, rekla je predstavnica Stejt departmenta.
 
Šef misije OEBS u Srbiji Peter Burkhard rekao je da ta organizacija podržava sprovođenje programa u sve četiri zemlje i pozvao donatore da i dalje izdvajaju neophodna sredstva.
 
-Naš konačni cilj je da se poboljša život izbeglica, raseljenih i onih koji su se vratili u zemlje u kojima su nekad živele, poručio je Burkhard.
 
Šef Biro UNHCR-a za Evropu Vensan Košetel priznao je da se sporo napredovalo u sprovođenju Regionalnog programa, al je napomenuo da je „bolji i spori napredak, nego nikakav“. On je apelovao na lokalne zajednice da stvore uslove za povratak izbeglica, posebno pripadnika manjina.
 
Predstavnica hrvatskog Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Mirela Stanić-Popović pozvala je izbegle iz Hrvatske da do 31. avgusta podnesu prijave toj instituciji ukoliko žele da se vrate i trajno nastane u toj zemlji.
 
Ona je navela da je Hrvatska u potpunosti posvećena rešavanju preostalih problema koji se odnose na povratak izbeglica, napominjući da su vlasti izradile projekte vezane za izgradnju stambenih zgrada u Kninu i Korenici, kao i doma za stare u Glini.
 
I predstavnici BiH i Crne Gore saglasni su sa svojim kolegama da današnji skup, prvi u regionu u okviru tog programa, označava početak u bržoj realizaciji zacrtanih ciljeva, a da se prvi rezultati mogu očekivati u ovoj ili sledećoj godini.
Regionalni stambeni program je pokrenut na inicijativu potpredsednika Vlade Srbije Jovana Krkobabića 2008. u Ženevi, a vrednost programa iznosi 584 miliona evra, od kojih je 335,2 miliona namenjeno za Srbiju.
 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.