Juče je holandski sud ukinuo ekstradicioni pritvor protiv Srbina Graić Milutina (1972) sin Gojka, rođenog u Bukoviću, opština Benkovac, državljanina Kraljevine Holandije i Republike Srbije, kojeg je holandska policija, po hrvatskoj međunarodnoj potjernici, uhapsila prije osam dana u Rosendalu kod Roterdama, u kojem živi sa porodicom još od 1997 godine. Ubuduće će se braniti sa slobode uz obavezu da se tri puta sedmično javlja policiji, a oduzet mu je i pasoš kako ne bi mogao napustiti Holandiju.
Optužnicom Županijskog državnog odvjetništva u Zadru broj KT-69/97. od 15. januara 2004. godine, koja se nalazi u posjedu Veritasa, Graiću se stavlja na teret: „… dočim su okr. Mošo Pupovac zajedno sa okr. Milutinom Grajićem dana 22. januara 1993. godine od navedenog oštećenika (Gojka Guzića iz Perušića) otuđili traktor marke ’ferguson’, čime su počinili krivično djelo protiv čovječnosti i međunarodnog prava – ratnim zločinom protiv civilnog stanovništva.“ Protiv te optužnice Graić je preko svog branioca Džona Mateka, advokata iz Zadra, uložio prigovor još 29. septembra 2010. godine u kojem poriče učin djela, navodeći da je u to vrijeme bio pratilac Slobodana Vukosavljevića, komadanta jurišne brigade „Vojvoda Vuk“ u sastavu Srpske Vojske Krajine, čiju ovjerenu izjavu je i priložio, a čije je komandno mjesto bilo od mjesta u kojem živi oštećeni udaljeno najmanje50 kilometara.
Županijski sud u Zadru rješenjem od 19. maja 2011. godine odbio je Graićev prigovor uz obrazloženje: „Naime, ispitani svjedoci ne dvoje da bi u mogućem teroriziranju, pljački i raznim drugim nedjelima prema preostalim Hrvatima na privremeno okupiranom području mogli počiniti i ova dvojica okrivljenih, samo u kakvim ulogama i ciljevima moguće je razjasniti na glavnoj raspravi“. Međutim, ta glavna rasprava do danas nikad nije ni bila zakazana.
Zahvaljujući dokumentaciji Županijskog suda u Zadru, koju je Milutinov holandski branilac po službenoj dužnosti predočio holandskom sudu, odlučeno je da ga se pusti iz ekstradicionog pritvora do narednog ročišta na kojem će biti odlučeno da li će biti izručen u Hrvatsku ili će zahtjev za izručenje biti odbijen.
S obzirom na činjenični opis djela za koje se tereti, Milutin i njegova porodica se nadaju da će holandski sud odbiti hrvatski zahtjev za izručenje, pošto se po holandskom zakonu krađa pokretnih stvari ne može kvalifikovati kao ratni zločin nad civilnim stanovništvom.
Milutin je bio sedmi uhapšeni Srbin od početka ove godine po hrvatskim potjernicama. Prije njega su uhapšeni: Počuča Saša (mjesto hapšenja Batrovci), Žarković Mirko (Batrovci), Janković Leonard (Austrija), Eraković Ljubomir (Italija), BačićMilan(SAD) i Eror Gojko (Malta). Od pomenutih, po Veritasovim podacima, u pritvoru se još nalaze Žarković Mirko u Splitu, Janković Leonard u Beču i Eror Gojko u Osijeku, kojeg jeMalta20.03.2014. izručila u Hrvatsku, dok su ostali pušteni iz pritvora, a protiv dvojice su postupci i obustaljveni u zemljama hapšenja, pošto su im optužbe slične onoj protiv Graića. Toliki broj ukinutih pritvora i obustavljenih ekstradicionih postupaka upućuju na zaključak da su mnoge države konačno shvatile da Hrvatska manipuliše sa procesuiranjem Srba za navodne ratne zločine i da na taj način zloupotrebljava Interpol. Takvom stavu nekih država očito je doprinio i nedavno održani glavni pretres pred Međunarodnim sudom pravde po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid, na kojem se konačno čula i srpska strana istine o događajima iz 90-tih prošlog vijeka.
Inače, na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svijeta je do sada uhapšeno 127 Srba iz Hrvatske i bivših pripadnika JNA, od kojih su 37 ekstradirani u Hrvatsku. Od ekstradiranih do sada je protiv 18-orice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru. I ovoliki broj obustava postupaka u Hrvatskoj protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje na već pomenutu zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske.
Beograd, 04.04.2014.
P R E D S J E D N I K
Savo Štrbac