Fotografije kolona u kojima je desetine hiljada Srba izbeglo iz Hrvatske i danas potresaju svakoga ko ih pogleda.
Na dan obeležavanja pomena žrtvama “Oluje” u Srbiji, a istovremeno na dan proslave “Oluje” u Hrvatskoj, podsetimo se mučnih fotografija izbeglica koje su se u kolonama kretale put Srbije.
Današnji dan proglašen je Danom žalosti u Srbiji posle gotovo 20 godina.
“Izbeglice, koje su 19 godina same organizovale pomene, činjenica da je 5. avgust proglašen Danom žalosti od velikog značaja, jer su države konačno stale iza njih”, rekao je pre nekoliko dana za Blic Savo Štrbac, direktor Informaciono-dokumentacionog centra „Veritas“.
Ljudi na fotografijama koje su nastale u avgustu 1995. godine su sve ostavili iza sebe, ali su poneli pitanje “Da li smo mi zaista smetali hrvatskoj slobodi?”
Povezani tekstovi









