D.I.C. Veritas

Dnevni list.ba, 14.06.2016., Obitelji stradalih i dalje čekaju na pravdu

OBILJEZENA 24. OBLJETNICA MASOVNOG UBOJSTVA 114 ŽRTAVA NA UBORKU  I  SUTINI

U znak sjećanja na 114 nasilno odvedenih i ubijenih građana Mostara 1992. godine, žrtava bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, Udruženje članova obitelji žrtava stradalih na Uborku i Sutini jučer je pod motom “Obveza je pamtiti” obilježilo 24. obljetnicu masovnog ubojstva, za koje još uvije, čak i nakon više od dvije decenije, nitko nije izveden pred lice pravde.

Tog kobnog 13. i 14. lipnja 1992. godine, 88 mučenika je ubijeno na Uborku, a 26 u Sutini. Nedužni građani Mostara iz naselja Zalik, Vrapčići, Bijelo Polje, Carina, odvedeni su iz atomskog skloništa u Zaliku. Ove žrtve su bile prvi stradalnici grada Mostara.

Nedužne civile su iz atomskog skloništa odveli i potom ubili pripadnici JNA, udruženi s paravojnim formacijama iz Srbije i Crne Gore. Zapovjednik tadašnje JNA za područje Mostara i Hercegovine je bio Momčilo Perišić.

Obitelji žrtava su zajedno s predstavnicima vjerskih zajednica, predstavnicima Grada Mostara i društveno-političkog života  Mostara i Hercegovine posjetili spomen-obilježja na Uborku, Sutini i Zaliku.

Najveća tragedija

Svi nazočni na obljetnici, jučer su pozvali sve nadležne institucije ove države da slučaj Uborka i Sutine krene s mrtve točke. Istaknuli su kako svaki zločinac ima svoje ime i prezime i kako svaki zločinac treba odgovarati za ovu veliku tragediju. “Obveza je pamtiti, ali obveza je i pozvati institucije da pred lice pravde izvedu svakog zločinca, odgovornog za ovaj zločin u Mostaru”, poručile su obitelji žrtava.

Adnin Hasić, predsjednik Udruženja članova obitelji žrtava stradalih na Uborku i Sutini, u izjavi za medije je poručio kako ove žrtve zaslužuju spomen obilježje u centru grada.

“Ovo je prva sumirana masovna grobnica u BiH i najveća tragedija za grad Mostar. Pozivam Tužiteljstvo BiH, po 24. put, da se ovome procesu energičnije posveti i da se konačno pred lice pravde i na suđenje izvedu počinioci. Javnosti je poznato da su ovaj zločin počinili naši do jučerašnji susjedi koji su imali podršku JNA kojom je u to vrijeme komandirao general Momčilo Perišić. Iz Tužiteljstva nam poručuju da osumnjičeni nisu dostupni organima gonjenja. Još veći propust je napravilo Haško tužiteljstvo koje nije optužilo generala Perišića za dešavanja u Mostaru za taj period, a posebno za zločin na Uborku i Sutini”, izjavio je Hasić.

Neduzni građani Mostara iz naselja Zalik, Vrapćići, Bijelo Polje, Carina, odvedeni su iz atomskog sklonista u Zaliku. Ove zrtve su bile prvi stradalnici grada Mostara

Vapaj obitelji

Obitelji žrtava najviše boli činjenica da ni nakon toliko godina nitko nije odgovarao za taj zločin. Iako se zna tko je bio počinitelj i naredbodavac, obitelji poginulih još uvijek uzaludno čekaju pravdu.

Nadi Rogi je u ovom zločinu stradao otac.

“Žalosno je ovo. Zna se tko su počinioci, a nijedna pravosudna institucija ne radi ništa po tome pitanju.

Ovaj slučaj stoji u ladici i tko zna da li će se ikada išta pokrenuti po ovome pitanju. Pravosuđu sam dala adresu čovjeka koji mi je oca odveo, ali uzalud. Taj čovjek živi u Banja Luci. Želim poručiti institucijama da rade svoj posao i da mi, obitelji stradalih, dočekamo pravdu”, kazala je Rogo.

Radivoje Krulj, mostarski paroh, izrazio je solidarnost s obiteljima stradalih mučenika.

“Sudjelujemo ne samo u njihovom bolu, nego i njihovom traženju da zločinci izađu pred lice pravde i odgovaraju. Mislim da je jako važno da mi kao predstavnici i crkve i pravoslavaca u ovom gradu pošaljemo tu poruku i da upravo to mi tražimo, jer kako drugačije tražiti pravdu ako mi od svog naroda ne zatražimo zločince, koji su se predstavljali kao takvi, da budu osuđeni”, izjavio je Krulj.

Sanda Šunje

 

(Prema štampanom izdanju)

 

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.