D.I.C. Veritas

Dnevno.hr, 04.03.2014., ‘Ovo su dokazi da je ekipa Miljenićevih stručnjaka odabrana u cilju da izgubimo tužbu za genocid! Ne znaju niti broj ubijenih Hrvata’ .

 

Niz je pravnika koji smatraju da nemamo jaki pravni tim u tužbi protiv Srbije.

Pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu započela je rasprava u postupku u kojem se Hrvatska i Srbija međusobno tuže za genocid u Domovinskom ratu. Rasprava o hrvatskoj tužbi i srpskoj protutužbi trajat će do 1. travnja i bit će javna. Svoju strategiju obrane Srbija je objavila putem medija, a jednako tako objavili su i protutužbu protiv Hrvatske. Materijal za raspravu je tajan i zato o njemu ne možemo čitati u našim medijima. Međutim, mnogi tvrde kako je strategija koja će se primijeniti u tužbi i samom postupku trebala biti javno objavljena, u suprotnom ostavlja se dojam nedovoljne brige i manjkavog angažmana države u tom procesu.

No, ono što mnoge brine, uključujući i pravnika Peru Kovačevića koji je dobro upućen u ovu tematiku jest činjenica da mi nemamo jaki pravni tim u ovoj tužbi. Kovačević je stekao dojam kako cijela ekipa nije u tom predmetu, a po njemu idealan tim bila bi ekipa koja je sudjelovala u obrani generala uz uglednog profesora Damaška. “Članovi Miljenićeve ekipa kao da su dobili kronologiju po kojoj su iznosili svoju priču. Mogli smo napraviti više i može se zaključiti da je zbog nespremnog tima Srbija povela nad Hrvatskom jer u timu su stručnjaci koji nemaju veze s Domovinskim ratom, tanka ekipa”, kaže Kovačević.

Za svoju tvrdnju naš sugovornik priložio je i dokaze. “Imam dojam da je ekipa ‘stručnjaka kukurikavaca’ koja nas zastupa pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu odabrana u cilju da izgubimo proces”, ističe pravnik, a osim Mišetića i Damaške ljudi iz tima su slabo ili nikako uključeni u sami postupak. “Hrvatska zastupnica u tužbi za genocid protiv Srbije Vesna Crnić-Grotić na pitanje zašto se odustalo od unakrsnog ispitivanja srpskih svjedoka kaže: “To je bila naša mogućnost koju smo iskoristili, da ti svjedoci kroz unakrsno ispitivanje ne mogu ničime utjecati na saznanja i dokaze. Uzet će se u obzir njihovi pismeni iskazi, oni neće doći pred sud, no njihove izjave će na kraju javne rasprave biti objavljene i dostupne na web stranicama suda.” Valja podsjetiti ovu “stručnjakinju” što je unakrsno ispitivanje i kako se može iskoristiti. Tko zna materiju, svoj posao, onda će uvijek koristiti mogućnost unakrsnog ispitivanja svjedoka suprotne strane i dokazati nevjerodostojnost svjedoka i oboriti njegove tvrdnje dane u pisanoj izjavi”, pojašnjava Kovačević. Ono što ga je neugodno iznenadilo je činjenica da naš tim stručnjaka nema precizne i cjelovite podatke o broju ubijenih. Poziva se Kovačević pritom na ono što je prenošeno u medijima:

- Prema hrvatskoj tužbi, tijekom četiri ratne godine počinjeno je djelo genocida etničkim čišćenjem hrvatskih stanovnika, odnosno raseljavanjem, ubojstvom 10.572 osobe, zlostavljanjem, bespravnim zatočenjima više od 7.000 osoba po logorima i uništavanjem njihove imovine.

Stoga je iznio precizne i točne podatke. “U Domovinskom ratu s naše strane ubijeno je 7896 vojnika i 6603 civila, znači ukupno je ubijeno 13 499 osoba, a ne 10752 osobe. Ranjeno je ukupno 31 141 hrvatskih vojnika, a 2482 hrvatskih branitelja počinili su samoubojstvo. U Domovinskom ratu je protjerano 210 000 osoba, a izbjeglo je 189 000 dok se 865 osoba s hrvatske strane sa 31. prosincem 2013. vode nestalima, a od toga je 483 civila”, zaključuje Kovačević.

Skepsu prema hrvatskom timu izrazio je i ugledni odvjetnik Zvonimir Hodak. Svoj stav o tužbama, prema njegovom mišljenju, hrvatska politika izrekla je kada je smijenila profesora međunarodnog prava na prestižnom sveučilištu Yale, Mirjama Damaška sa čela komisije koja zastupa Hrvatsku u tužbi. “Doveli su neku poznatu žensku za koju nikada nitko nije čuo, a ugledni profesor ovom odlukom jako je razočaran. Hrvatska politika očito ne shvaća koga je imala. Nisu daleko od istine oni koji kažu da za tužbu nemamo strategiju jer se naši na vlasti ponašaju po principu ne bi se hteli mešati”, kazao je Hodak.

Bivša ministrica pravosuđa, Vesna Škare Ožbolt, kazala nam je da ljude iz hrvatskog pravnog tima ne poznaje, ali Hrvatska je po njoj dosada imala dosta jake timove stručnjaka. “Mirjam Damašk jedan je od najačih pravnih stručnjaka i smatram da je njegovo micanje loše. To mi se ne sviđa”, ustvrdila je Škare Ožbolt.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.