Синоћ је ријечки портал burin.hr објавио вијест да је, на основу рјешења судије истраге Жупанијског суда у Ријеци, у ријечки затвор јуче поподне смјештен Милован Перић (72) из Ваљева, држављанин Србије и Хрватске, под сумњом да је прије 34 године починио кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва.
Према писању поменутог портала, осумњичени се терети да је 21. јануара 1992. у јутарњим сатима, у мјесту Подудбина, у саставу општине Удбина, током оружаног сукоба регуларних јединица Хрватске војске и полиције с јединицама тзв. “Мартићеваца”, потпомогнутих припадницима активног састава ЈНА, на привремено окупираном дијелу територија РХ, противно одредбама Женевских конвенција, а након што је дан раније по припадницима паравојних јединица ухапшен и претучен Хрват из Подлапаче Милан Паун, те затворен у собу у команди јединица тзв. Српске Крајине, откључао собу у којој је био затворен и извукао га у простор испред собе, гдје га је одмах ударио неколико пута шаком у лице и, након што је оштећени пао, наставио га тући ногама у војничким чизмама по глави и по другим дјеловима тијела и прi том му избио шест предњих зуба. У сљедећих осам дана, колико је оштећени Паун још задржан у заточеништву, Перић је долазио више пута, откључавао собу са затвореником и премлаћивао га. У једном наврату је то учинио с још двојицом војника који су му, уз задане ударце пријетили да ће му извадити очи и одсјећи ухо, а приликом пуштања запријетили му да никоме не прича што му се догодило јер ће у противном убити њега и његове родитеље.
Када се објави оваква инкриминација с више фотографија осумњиченога с лисицама на рукама и између двојице полицијаца, добије се слика страшног ратног злочинца. Међутим, прича има и другу страну, која у потпуности мијења ону прву полицијско – тужилачку, коју, без обзира на коначну судску одлуку, јавност памти као прву лансирану информацију, док пресуду, посебно ослобаћајућу, најчешће нико јавно и не објављује.
По Веритасовим сазнањима, осумњичени М. Перић је у августу 1995. у хрватској акцији “Олуја” с породицом напустио родну Лику и настанио се у Србији. Од 2019. повремено је одлазио у родни крај и почео обнављати запуштено имање у родном селу Толић код Удбине. Прије него је први пут отишао у Хрватску провјерио је код свих хрватских органа кривичног гоњења да ли му се нешто ставља на терет, а одговори су били негативни. И није имао никаквих проблема са хрватским органима гоњења све до прекјуче, када је на граничном прелазу Товарник приликом уласка из Србије ухапшен од стране хрватске полиције по полицијској потјерници.
Са граничног прелаза полиција га је истога дана полицијском “марицом” превезла до Коренице, одакле је јуче приведен Жупанијском државном тужиоцу у Ријеку, пред којим је изнио активну одбрану, негирајући било какву везу са инкриминираним дјелом, а тужилац је, по инерцији, предложио истражни затвор, који је, такође по инерцији, прихватио и судија истраге и одредио му истражни затвор по два основа – могућност бјега у Србију и утицаја на свједока жртву.
И овај случај указује на олако процесуирање Крајишника од стране хрватског правосуђа, иако је од завршетка грађанског рата у Хрватској прошло непуну 31 годину. за најтежа кривчна дјела као што су ратни злочини
Вијест о Милованову хапшењу је узнемирило Србе на подручју Удбине, а и шире, тим више што нико од њих не вјерује да је он починио дјело које му се ставља на терет, па његово хапшење доводе у везу с почетком туристичке сезоне када традиционано почиње лов на Крајишнике, преко којих се шаље порука њиховим сународницима да нису добродошли на своју дједовину.
По “Веритасовој” евиденцији, од јула прошле године ухапшено је осам Срба из Хрватске и бивше РСК због кривичних дјела ратног злочина, четворица у Хрватској, а четворица ван Хрватске, од којих су двојица и изручена Хрватској.
На основу европских налога за хапшење и међународних потјерница које је расписало хрватско правосуђе до сада је, по “Веритасовој евиденцији, за најтежа кривчна дјела као што су ратни злочини широм свијета ухапшено најмање 205 Срба, од којих су 85 екстрадирана у Хрватску. Због кривичних дјела ратних злочина тренутно се у хрватским затворима налази 28 особа српске националности, од којих је 16 правоснажно осуђено, док су остали под истрагом, оптужбом или чекају правоснажност пресуда.
У Београду и Бања Луци, 13.06.2026.
П Р Е Д С Ј Е Д Н И К
Саво Штрбац
