1990.
* Na području memorijalnog parka Petrova gora, podno spomenika antifašističkoj borbi autora Vojina Bakića, održan je masovni miting pod nazivom „Narodni zbor bratstva i jedinstva“. Zvanično miting su organizovali Savez antifašističkih boraca i vlasti Vojnića i Vrginmosta. Na mitingu se okupila masa nezadovoljnih Srba, pristiglih iz svih krajeva Hrvatske i Jugoslavije. Mediji su ovisno o republičkoj pripadnosti, procijenjivali da se okupilo između 50 i 100 hiljada Srba, i na različit način su izvještavali o porukama mitinga i sveopštoj atmosferi.
1991.
* Postignut je dogovor između Predsjedništva SFRJ i Hrvatskog rukovodstva o smirivanju situacije u Pakracu. Dogovorom je utvrđeno da specijalna jedinica hrvatskog MUP-a napusti Pakrac i da snage JNA ostanu u ovom mjestu do uspostavljanja mira.
* U Apatin (Vojvodina) su pristigle prve srpske izbjeglice iz Istočne Slavonije, mahom žene i djeca iz Borova Sela, Tenja Sarvaša, Belog Brda.
1992.
* U Beogradu je Sajrus Vens razgovarao sa Slobodanom Miloševićem i načelnikom generalštaba JNA Blagojem Adžićem. Pritom je posjetio i bolesnog saveznog sekeratara SSNO Veljka Kadijevića. Na kraju razgovora je izjavio da događaji u BiH neće odložiti slanje mirovnih trupa UN u Hrvatsku.
1993.
* U Zagrebu je osnovana “Udruga hrvatskih dragovoljaca domovinskog rata”, a kao doživotni predsjednik je izabran Tomislav Merčep, koji je kao komandant specijalne jedinice pri MUP-u RH odgovoran za brojna ubistva Srba u Vukovaru i okolini, Pakračkoj poljani, Gospiću, Zagrebu i drugdje.
1994.
* U obraćanju naciji Franjo Tuđman je rekao da je potpisivanjem hrvatsko-muslimanskog sporazuma u Vašingtonu o stvaranju zajedničke države Hrvatska napokon dobila “puna jemstva najodgovornijih svjetskih čimbenika za sigurnost svoje države “. Kao uslov za normalizaciju odnosa sa SRJ Tuđman je rekao da SRJ treba da odustane od podržavanja dalje okupacije hrvatskih teritorija naoružavanjem, uvođenjem zajedničke monete i slično. Zaključio je da je dalje suprostavljanje krajiških Srba uključivanju u ustavno-pravni poredak Hrvatske bezizgledno.
1995.
* U intervjuu zagrebačkom “Večernjem listu” beogradski nadbiskup France Perko rekao je da se u rješavanju krize u bivšoj Jugoslaviji “dokazalo da samo vrijedi argument sile”. Perko zaključuje da su Srbi u istorijskom zaostatku od sto-stopedeset godina, i da treba da se za svoja prava bore u okviru postojećih granica i da je rat izbio upravo zbog toga što su oni htijeli da zadrže političku hegemoniju.
Veritas.info