D.I.C. Veritas

e-Veritas, 09.10.2022, HRONOLOGIJA RATA U HRVATSKOJ 1991-1995 – 9. oktobar

1991.

 * Francuski ministar spoljnih poslova Rolan Dima, konstatovao je da „Jugoslavija više ne postoji“.

*  Na novinarskom zadatku na području Gline stradala je ekipa šabačkog dopisništva RTS-a. Mučki iz zasjede, sa 200 metaka ispaljenih u automobili, ubijeni su Zoran Amidžić (1950) urednik dopisništva RTS-a Šabac, Bora Petrović (1958) snimatelj, Dejan Milićević (1966) asistent snimatelja i Sreten Ilić (1948) urednik radio Šabca. Pitanje ko ih je i zašto ubio u vreme primirja na glinskom ratištu,  do danas je ostalo bez odgovora.

* U karlovačkom prigradskom naselju Logorište 9. oktobra 1991. na kućnom pragu ubijeni su Mihajlo Stojaković (1944) i njegov sin Davor (1970), dok su Mihajlova supruga Kata i stariji sin Nedjeljko igrom slučaja preživjeli. Policijska uprava Karlovačka podnjela je ŽDO Karlovac kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinioca zbog kriv djela ubistva z člana 34. stav 2 KZ RH. Kako ova ubistva nisu tretirana kao ratni zločin  koji ne zastarjeva, nego kao obično ubistvo, za ovo djelo nastupila je zastara.

* Ivica Mirić, pripadnik rezervnog sastava policije,  sa još tri nepoznate osobe otišao je u bolnicu “Rebro” u Zagrebu, u kojoj se liječio Miloš Ćalić (1942),. Miloša su  izveli iz bolnice i kombijem ga odvezli u šumu Brezovica nedaleko od Siska, gde ga je Mirić mučki ubio pucujaći u njega iz automatske puške. Vrhovni sud RH je 7.12.2010. potvrdio prvostepenu presudu ŽS Sisak kojom je Ivica Mirić osuđen na 9 godina zatvora.

 

1992.

* U intervjuu datom RTB potpredsjednik Srbije Slobodan Milošević rekao je da on ne bi potpisao sporazum koji su u Ženevi potpisali Franjo Tuđman i Dobrica Ćosić jer nema nikakvog dokumenta između Jugoslavije ili Srbije i Hrvatske koji može da izostavi pitanje srpske Krajine.

1993.

* U Belom Manastiru Skupština RSK jednoglasno je odbacila Rezolucioju 871 SB UN, osim djela koji se odnosi na produženje mandata UNPROFOR-a.

1995.

U američkoj ambasadi u Zagrebu prekinuti su pregovori između predstavnika Srba iz Istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema i hrvatske Vlade. Hrvatska delagacija je zatražila da se pregovori nastave u obližnjem hotelu, „na suverenoj hrvatskoj teritoriji“, na šta Srbi nisu pristali.

* Basara Miloš (1950) je ostao u svom selu Podsedlo, opština Vojnić nakon “Oluje”, u toku oktobra mu se izgubio svaki trag. Do danas nije rasvetljena njegova sudbina.

 

 

Veritas.info

 

Baner Sufinansiranja Foto: ilustracija, Ministarstvo kulture i informisanja, 664x195

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.