D.I.C. Veritas

HRT, 18.03.2014., Hrvatska: Protutužba Srbije neutemeljena, služi odvraćanju pozornosti

Srbijanska protutužba za genocid protiv Hrvatske posve je neutemeljena i služi samo odvraćanju pozornosti od hrvatske tužbe protiv Srbije, izjavili su hrvatski zastupnici pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Den Haagu.

‘Protutužba nema uporišta ni u činjenicama, ni u zakonu ni u jednoj presudi Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY)', rekla je voditeljica hrvatskog pravnog tima Vesna Crnić-Grotić na suđenju pred najvišim sudom UN-a. ‘Ona je neodgovarajuće oružje da Srbija skrene pozornost s događaja 1991. za koje je odgovorna', istaknuo je u Palači mira britanski profesor Phillipe Sands.

Na teze kanadskog profesora Williama Schabasa, koji zastupa srbijansku stranu, a koji je je ‘brijunski sastanak 1995.’ usporedio s konferencijom nacističkih časnika iz 1942. odgovorila je Crnić-Grotić. ‘Njegove optužbe nedostojne su ovoga suda', rekla je Crnić-Grotić. ‘Žao nam je što je sud morao čuti usporedbe holokausta i Oluje. Nadamo se da će profesor Schabas to povući u nastavku javne rasprave', istaknuo je Sands.

Članovi hrvatskog tima pozivali su se na brojne presude ICTY-a, osobito presudu žalbenog vijeća iz 2012. kojom su za zločine tijekom i nakon Oluje oslobođeni generali Ante Gotovina i Mladen Markač. Srbija bi htjela da ovaj sud zažmiri na presude ICTY-a u slučajevima Mrkšić i Babić te Martić (u kojoj je utvrđena odgovornost Beograda za zločine u Hrvatskoj), ocijenili su hrvatski zastupnici i ponovili stajalište Zagreba da je Oluja bila legitimna vojna operacija u kojoj je poginulo 196, ranjeno više od 1.000 i nestalo petnaest hrvatskih vojnika i policajaca.

Priznajući da je u akciji bilo zločina nad krajinskim Srbima, podsjetili su da su i bivši i sadašnji hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i Ivo Josipović zbog toga izrazili žaljenje. ‘No pomirenje mora biti utemeljeno na povijesnoj istini. Odbacivanje Srbije da prizna odgovornost udarac je u lice tisućama žrtava i nestalih', rekla je odvjetnica Anjolie Singh. Po njezinim riječima, hrvatsko pravosuđe je za ubojstva civila u Oluji procesuiralo 33 osobe, 2.300 ih je osuđeno za pljačku i uništavanje srpske imovine, a u tijeku su tri postupka za ratne zločine.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.