D.I.C. Veritas

Политика, 02.12.2014., Свађа Србије и Хрватске у ЕП, Дачић:Свако има свог Шешеља

БРИСЕЛ – Састанак шефова диломатије у Европском парламенту данас се претворио у оштру полемику између шефа српске дипломтије Ивице Дачића и хрватских посаника у ЕП.

Дачић је у уводном говору критиковао недавну резолуцију ЕП о Војиславу Шешељу и рекао да она не доприноси изградњи мира и стабилности у региону.

На то је реаговао хрватски посланик Андреј Пленковић, иницијатор поменуте резолуције, који је изјавио да се Србија није оградила од Шешељеве политике и да неће моћи да настави са европским интеграцијама уколико не прихвати европске вредности.

Пленковићу се придружила посланица крајње деснице Ружа Томашић, која је оптужила Дачића да је арогантан и да је дошао у Брисел да дели лекције.

„Ви сте годинама били најближи сарадник Војислава Шешеља и никада се нисте одрекли идеје о Великој Србији “, рекла је она и као пример навела Дачићаву изјаву од пре две недеље да је Србији потребан излаз на море.

Дачић је одговорио да се не ради о ароганцији него да је само изнео ставове Србије о „правном циркусу” у вези са Шешељем.

„Нико нормалан данас у Србији не подржава Шешеља”, рекао је Дачић и позвао се на речи шефа мисије ЕУ у Београду Мајкла Девенпорта да се Србија јасно оградила од Шешеља.

Свако има свог Шешеља, рекао је Дачић и указао на ранију изјаву Томашићке да је Хрватска земља за Хрвате, а да сви они којима се то не свиђа могу да се пакују и да иду.

„Не допуштам да ми она дели лекције из демократије”, рекао је Дачић мислећи на Томашићку.

Он је објаснио да је спорну изјаву о излазу Србије на море дао у оквиру састанка Јадранско-јонске иницијативе у којој је Србија једина чланица која нема излаз на море.

Србија нема намеру да изађе на море, али ваљда ви имате намеру да на ваше море долазе грађани Србије”, поручио је Дачић.

Он је нагласио да нико не може да бира прошлост, али да се може утицати на будућност и да треба наставити напоре у правцу помирења.

Полемику је закључио председник Спољнополитичког комитета ЕП Елмарк Брок који је такође позвао да се испод прошлости подвуче црта.

„Ја каоНемац најбоје знам колико прошлост може да оптерећује”, поручио је Брок и подсетио да је принцип недискриминације уграђен у темеље ЕУ још 1950. године.

„ЕУ не може да решава проблеме прошлости, али може да их учини небитнима”, закључио је Брок полемику у Европском парламенту.

—————————-

Шешељева политика треба да буде осуђена али не и Србија

 Министар спољних послова Србије Ивица Дачић данас је на састанку шефова спољних послова земаља Западног Балкана у Европском парламенту (ЕП) оштро критиковао резолуцију о Војиславу Шешељу коју је ЕП изгласао прошле недеље.

„Шешељева политика треба да буде осуђена али не и Србија”, поручио је шеф српске дипломатије и изразио жаљење што је дошло до отказивања његове посете Загребу прошле недеље као и због отказивања посете премијера Хрватске Зорана Милановића Београду.

„Наставићемо са реформама и развојем регионалне сарадње, као што ћемо наставити и са усклађивањем наше спољне политике са европском”, рекао је Дачић обраћајући се колегама из региона и члановима спољнополитичког комитета ЕП.

Он је, међутим, упозорио да је тешко градити мир и стабилност у региону, а да их је врло лако разградити и као пример навео резолуцију о Шешељу.

„Србија није учествовала у одлуци Трибунала да пусти Шешеља нити је Трибунал поставио икакве услове”, рекао је Дачић и подсетио да се хашко тужилаштво није жалило на одлуку о пуштању док је Шешељ био у Хагу, а да се жали сад кад је у Београду.

Дачић је рекао да се Србија променила у односу на 1990-те године и да је и само присуство министара из региона на овој конференцији доказ о томе.

Он је у контексту суочавања са прошлошћу критиковао ЕП као и представнике Косова на конференцији, зато што нису поменули неопходност формирања посебног суда за злочине над Србима.

„Зашто нико, али баш нико није говорио о томе?”, упитао је Дачић.

Дачић је закључио излагање речима да се Србија јасно оградила од Шешељеве политике не само што се види из изборних резултата него и кроз изјаве које су он и други чланови Владе Србије давали протекле недеље.

 
Танјуг
објављено: 02.12.2014.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.