D.I.C. Veritas

Политика, 05.08.2016., Дан када је Хрватска протерала Србе

Годишњицу хрватске војно-полицијске акције „Олује” Србија другу годину заредом обележава као Дан сећања на све прогнане и убијене Србе.

И док се овде у тишини тугује, Хрватска дан када је у својој држави готово потпуно очистила територије на којој су Срби вековима живели слави као Дан победе, Дан домовинске захвалности и Дан бранитеља.

Веритас: На евиденцији несталих – 837 особа

Ни данас нема сасвим прецизних података о жртвама „Олује“. Документационо-информативни центар Веритас саопштио је да се у евиденцији ове организације налазе имена 1.856 погинулих и несталих Срба током и после акције, од чега је до сада расветљена судбина 1.019 особа.

На евиденцији несталих води се још 837 особа, од чега 613 цивила, међу којима је 308 жена. Хрватски Хелсиншки одбор за људска права тврди да је током ове акције погинуло укупно 677 цивила. Различите су и процене колико је Срба прогнано и оне се крећу од 220.000 до 340.000.

Ова годишњица још је тежа, будући да се потоњим збивањима у Хрватској и изјавама њених званичника, прогнаним Србима шаље порука да им повратка нема, а онима малобројним који су тамо остали да су непожељни.

Небојша Стефановић, министар полиције, јуче је рекао да је у Хрватској после деведесетих и великог прогона остало веома мало Срба и да су сви забринути за своју безбедност, после низа инцидената који су се десили у тој земљи. Стефановић је истакао: „То је апсурд да ми морамо да се забринемо за безбедност људи у земљи чланици ЕУ.”

Удружење Срба из Хрватске саопштило је да се од завршетка рата, иако се на изборима у Хрватској мењала власт, однос према Србима није променио. Констатовано је и да Срби у Хрватској у последњих 20 година спадају у најугроженије националне мањине на свету.

Александар Вулин, министар за рад, изјавио је да ће се „Олуја” у Хрватској славити уз песме Томпсона, а суштина његове уметности је да пева о људима који су заклали хиљаде Срба. Вулин је закључио да ће се у „Книну чути ’за дом спремни’, то је део званичне манифестације, а хрватска председница каже да ужива у Томпсоновим песмама”.

Драган Марковић Палма, лидер ЈС-а, изјавио је јуче да „Олуја” представља континуитет хрватског геноцида над Србима, који траје и данас. Марковић је закључио: „Геноцид над Србима у Хрватској је започео Анте Старчевић, наставио Анте Павелић, а у ’Олуји’ убиствима, протеривањем и паљењем српске имовине командовао је Анте Готовина.”

Операција „Олуја” почела је у зору 4. августа и трајала до 9. августа 1995. године. Била је то добро испланирана акција протеривања целокупног српског становништва. Српски народ није стигао да покупи ни најосновније ствари, гледало се само како да се спасе жива глава, а и то је било тешко, јер су колоне уплашених људи, које су бежале пред војском, на путу спаса, бомбардовали хрватски авиони.

Око  2.000 људи, цивила, погинуло је у овим колонама. Хрватска овакву акцију слави као „бриљантну војно-полицијску акцију”, иако сви релевантни подаци и документа, и на српској и на хрватској страни, јасно сведоче да је реч о ратном злочину и удруженом злочиначком подухвату, како је то у оптужници квалификовао Хашки трибунал.

Србима није имао ко да помогне, мада је подручје на коме је изведена „Олуја” било под заштитом Уједињених нација. Одлука о нападу на северну Далмацију, Лику, Кордун и Банију, односно на Републику Српску Крајину, донета је на острву Бриони на предлог тадашњег команданта сектора југ хрватских оружаних снага генерала Анте Готовине.

Готовина је пред хашким судом прво осуђен због злочина у „Олуји” на 24 године затвора, али је потом потпуно ослобођен. На том састанку хрватски председник Фрањо Туђман је јасно дефинисао циљ „Олује”, поручивши да треба нанети „такве ударце Србима да практично нестану с ових простора”.

Циљ који је Туђман поставио практично је и остварен. Према доступним подацима, у „Олуји” је учествовало 150.000 војника Хрватске војске и 25.000 војника Армије БиХ, што је укупно 175.000 војника наспрам 27.000 војника Војске РСК.

Осим модерног наоружања, Хрватска војска је имала свеобухватну помоћ САД и НАТО-а, Срби су рачунали на помоћ Србије и Републике Српске, али је она изостала. Нису имали никакве шансе да се одбране. Тако су кренуле колоне људи према Републици Српској и Србији. На том путу многи су остали, покошени бомбама и рафалима.

Јанковић: „Олуја” трајно опомиње

Заштитник грађана Саша Јанковић поручио је јуче да жртве операције „Олуја” опомињу да заштита и добробит човека морају бити највиша вредност.  Јанковић је у изјави достављеној медијима навео:

„У тој операцији етничког чишћења скоро 2.000 људи је убијено, а остали су лишени дома, имовине, посла, елементарног спокоја. Њихова трагедија трајно опомиње да заштита и добробит човека и грађана морају да буду највиша вредност и увек у центру сваког државног интереса, а да су поштовање људских права, те солидарност међу државама и људима, једини основ за одрживу стабилност и просперитет нашег региона, Европе и света.”

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.