D.I.C. Veritas

Политика, 07.04.2017., Саво Штрбац: Злочин и казна

Недавно су медији у региону пренели вест да је сплитски Жупанијски суд неправоснажно осудио на по две године затвора Дамира Боршића (61), бившегуправника војног затвора Кулине у Шибенику, и Мирослава Периша (53) некадашњег чувара у истом затвору због ратног злочина над цивилним становништвом. Злостављања су се догађала од 21. маја до 17. јула 1993, а два мушкарца и две жене истог имена и nрезимена који су били заточени, злостављани су на разне начине. Тукли су их рукама, ногама, rуменим палицама и разним другм средствима, једног мушкараца терали су да се скида го и сагиње, упаљачем су му палили браду јер се није имао чиме бријати, поливали су их хладном водом, присиљавали на међусобни орални секс, а једну од заточених жена разне су особе силовале десетак дана.

Марија мл. је такође nреживела „Олују“ и избегла у Србију, одакле се 1999. иселила у Америку. Када је започела истрага за овај догађај, нисам веровао да ћe имати храбрости да јавно nроговори о свему проживљеном у Кулинама.

„Ноћу су долазили по мене у ћелију и водили ме у собу преко пyтa. Изгасили би светло, скинули ме до гола. ћутали су и силовали ме. Морала сам лизати нeчији полни орган. Ако не би то учинила, nребили би ме. Када сам то радила, сnрејом би ми nремазали очи да ништа не видим … Нисам могла плакати јер нисам имала суза, али сви су ме могли чути у затвору”, део је noтpecнor сведочења (видео-линком) Марије мл. К, једине живе од четворо оштећених. Троје од њих, Душан К, Марија мл. К. и Марија ст. К.  били су чобани из села Баљци код Дрниша, а четврти Душан С. припадник СВК из Ивошеваца код Книна, сви српске националности.

Свих четворо сам познавао. Први пут сам их видео на размени заробљеника између хрватске и српске стране, у јулу 1993. године на граничном прелазу Марковац, између Оточца и Подума, у Лици. Тада је на нашу страну стигло десет заробљеника, међу којима и четворо поменутих.

Пошто су цивили релативно кратко били у заробљеништву, на њих, на путу до Книна, нисам ни обраћао посебну nажњу. По доласку у Книн заробљенике смо довели у Дом војске, rде их је чекала родбина и где им је послужен ручак. Једна од размењених жена, Марија мл, за ручком је скренула пажњу свих пpиcyтних кад се почела бацакати по nоду, чупајући косе и урличући да су јој усташе заклале сина. Ни кћер је није могла смирити вичући: „Жив ти је син, мајко“. Несрећница је у психичком растројству завршила у книнској болници.

Тек тада нам је Марија ст. nричала шта су све преживеле у шибенским Кулинама. Само део тоrа је изречен на суђењу у Сплиту. Поред тешких батина, понижавајућих групних силовања, лизања крви с пода, пасења траве по дворишту, групног купања шмрковима на дворишту, Марију мл. је највише, по причању Марије ст, погодило када су јој једне ноhи у ћелију донијели месо у шерпи и рекли јој да је то уво њеног сина, кога су заробили и заклали. Док су је терали да то једе, говорили су јој да ће јој ујутро  донети и његову ногу. „До тада Марија мл. је била потпуно нормална. Од тада више није била свесна ничега што јој се догађало.”

Политика, 07.04.2017., Саво Штрбац: Злочин и казна

Причу о троје киднапованих цивила објавио сам у “Срnском гласу” још током рата. Намерно сам избегао да пишем о групном силовању Марије мл. и сличним стварима, јер сам имао на уму колико оне, посебно у једној патријархалној середини, поред психичких траума, утичу и на пopoдичне прилике. Текст сам завршио следећим речима: „И та размена је завршена. Људи су дошли и отишли. Свако на своју страну, својим путем. Остала је прича о Марији, Мари и Душану, прича о људима у рату. Прича о злочину без казне”.

Марија ст. није имала прилике да се појави као сведок у поступку nред сплитским судом, јер су је убили хрватски војници у акцији  „Олуја“ у селу Врбнику поред Книна. Диnл. економиста Душан С. „Олују“ је дочекао у родном селу, где је остао с мајком. Њу су убили, а њеrа nоново заробили. По други пут сам гa преузео од Хрвата у октобру 1996. на Бајакову. Три године касније иселио се у Америку, где је и умро 2010, не дочекавши да уживо сведочи пред сплитским судом.

Душан К. је nреживио „Олују“ и у току истраге испричао причу из Кулина хрватском тужиоцу у избеrличком дому у Шиду, али је умро пре изрицања nресуде његовим мучитељима.

Марија мл. је такође nреживела „Олују“ и избегла у Србију, одакле се 1999. иселила у Америку. Када је започела истрага за овај догађај, нисам веровао да ћe имати храбрости да јавно nроговори о свему проживљеном у Кулинама. Демантовала ме је. И хвала јој.

Али ово више није прича о злочину без казне. Сада је ово прича о злочину и казни. А висина казне иде на душу судијама.

 

Саво Штрбац, Документационо-информациони центар „Веритас“

(Политика, 7.4.2017, штампано издање)

 

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.