D.I.C. Veritas

RTS, 12.05.2013, SEĆANJE NA ŽRTVE LOGORA U JASENOVCU

JASENOVAC (RTS) – Kod spomen obeležja Kameni cvet u Jasenovcu održana komemoracija u znak sećanja na proboj poslednjih zatvorenika logora 22. aprila 1945. Predsednik Ivo Josipović je podsetio na obavezu sećanja na nevine žrtve i da se nikad ne oživi ideologija zla.

 
U memorijalnom području Jasenovac danas je, na mestu ustaškog logora smrti, kod spomenika Kameni cvet, održana komemoracija u znak sećanja na proboj poslednjih zatvornike logora 22. aprila 1945. godine, ali i počast za sve stradale i preživele logoraše.
 
Prisutnima, kojih je bilo oko 2.500, obratili su se predsednik Hrvatske Ivo Josipović, predsednik Sabora Josip Leko, ministar rada Mirando Mrsić, kao i izaslanik premijera Zorana Milanovića, predsednica Saveta memorijalnog područja Jasenovac Katica Sedmak i predstavnici logoraša.
 
Josipović je podsetio na obavezu sećanja na nevine žrtve i da se nikad ne oživi ideologija zla.
“Jasenovac je podsećanje na zločin u kome su učestvovali i brojni Hrvati”, rekao je Josipović i dodao da je sećanje na žrtve čin pravednosti, kao i da mržnja ne sme biti izgovor za novu mržnju.
 
Leko je rekao da briga o antifašizmu ne prestaje u demokratskim drustvima, već je danas sve značajnija, ali je i to obaveza Hrvatske u vremenu pre ulaska u Evropsku uniju. Prema Mrsićevim rečima, spomen na današnji dan je i spomen na patnje žrtava i hrabrost onih koji su krenuli u slobodu.
 
Katica Sedmak naglasila je da je, prema najnovijim podacima, u logoru zabeležena 83.301 žrtva, od kojih je 20.000 žena i 20.101 dete.
 
Ona je podsetila na proboj koji je preživelo samo stotinak od 600 logoraša, koliko je krenulo u proboj.
 
Prisutnima su se obratili i predstavnici naroda – žrtava.
 
Predstavnici verskih zajednica, među kojima i pakrački paroh protojerej stavrofor Đorđe Teodorović, pročitali su molitve za mrtve, a predsednik Josipović je dodelio priznanja trojici preživelih učesnika proboja.
 
Vence su položile delegacije logoraša, među kojima i sekcija logoraša iz Srbije, predstavnici antifašista, manjinskih organizacija i brojnih stranaka. Vence su položili i predstavnici diplomatskog kora u Hrvatskoj, a Srbiju je predstavljala delegacija u kojoj su bili ambasador Stanimir Vukićević i generalni konzul u Vukovaru Živorad Simić.
 
Sredinom aprila 1945. godine ustaše su počele da se pripremaju za napuštanje logora, uključujući i likvidaciju zatvorenika.
 
Oko 600 od ukupno 1.073 još živih logoraša napalo je ustašku stražu i krenulo u proboj koji je preživelo njih 91.
 
Preostalih 473 logoraša, koji zbog nemoći i bolesti nisu učestvovali u proboju ubijeno je i spaljeno zajedno s logorskim objektima. Istog dana, izvršen je proboj logoraša Kožare, radnog dela logora u samom mestu Jasenovac. Od 167 logoraša 11 je preživelo. Partizani su u logor ušli početkom maja 1945.
 
Pitanje broja žrtava bilo je predmet manipulacija, jer su se procene kretale od nekoliko hiljada do oko 30 hiljada u Hrvatskoj i od 700.000 do milion u Srbiji.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.