D.I.C. Veritas

Sense Tribunal, 05.02.2013., O MARKALAMA, NA GODIŠNJICU MASAKRA

Na suđenju Ratku Mladiću svjedoči bivši balističar sarajevskog Centra službi bezbjednosti Mirza Sabljica koji je tokom rata učestvovao u istragama brojnih snajperskih i artiljerijskih incidenata, uključujući i masakr na Markalama koji se dogodio prije tačno 19 godina – 5. februara 1994.

 

Na suđenju Ratku Mladiću, pod svojim imenom ali sa zaštićenim likom, svjedoči bivši balističar sarajevskog CSB Mirza Sabljica koji je tokom rata učestvovao u istragama oko 60 snajperskih i blizu 100 artiljerijskih incidenata, uključujući i prvi masakr na Markalama koji se dogodio prije tačno 19 godina: 5. februara 1994. godine. U tom je incidentu, prema optužnici, ubijeno 66 i ranjeno više od 140 ljudi. Masakr je izazvan eksplozijom minobacačke granate od 120 milimetara koja je, prema dokazima tužilaštva, ispaljene iz pravca sjever-sjeveroistok sa položaja Sarajevsko-romanijskog korpusa, što je danas potvrdio i Sabljica.

O metodologiji korištenoj u istrazi tog i drugih incidenata Sabljica je ranije detaljno svjedočio na suđenjima Stanislavu Galiću, Dragomiru Miloševiću, Momčilu Perišiću i Radovanu Karadžiću. U glavnom iskazu na suđenju Mladiću pružio je dodatna objašnjenja o načinu analize tragovaminobacačkih projektilakoji su zbog karakterističnog “ožiljka” na mjestu udara na asfaltu dobili ime “sarajevske ruže”, kao i drugih dokaza pronađenih na licu mjesta.

Sabljica je, osim o Markalama, svjedočio o još tri incidenta: granatiranju fudbalske utakmice na Dobrinji 1. juna 1993. godine, Alipašinog polja 21. januara 1994. godine u kojem su žrtve bile djeca, kao i reda za humanitarnu pomoć na Dobrinji 4. februara 1994. godine. Opisao je, također, obilazak nebodera u Lenjinovoj ulici na Grbavici u kojima su istražitelji CSB 1996. godine pronašli “snajperska gnijezda” iz kojih je otvarana vatra po sarajevskim civilima.

Mladićev branilac Branko Lukić je u prvom dijelu unakrsnog ispitivanja osporavao rezultate istraga sarajevskih istražitelja ukazujući, između ostalog, da je istraga granatiranja fudbalske utakmice na Dobrinji izvršena tek u novembru 1995. godine, odnosno dvije i po godine nakon incidenta. On je, također, ukazivao da su sarajevski istražitelji određivali samo pravac, ali ne i samo mjesto ispaljenja minobacačkih projektila, aludirajući tako da ih je – osim VRS – mogao ispaliti i neko drugi, to jest Armija BiH.

Suđenje Ratku Mladiću se nastavlja sutra.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.