D.I.C. Veritas

Sense tribunal, 13.10.2015, PRIVREMENA, ALI NE I PREVREMENA, SLOBODA ZA DRAGA NIKOLIĆA

Odbačen zahtev oficira vojske bosanskih Srba Drage Nikolića za prevremeno puštanje na slobodu, kao i alternativna molba da ostatak 35-godišnje zatvorske kazne služi u kućnom pritvoru u Srbiji, ali mu je zato, iako to nije tražio, iz “humanitarnih razloga” koji su redigovani u danas objavljenoj odluci, dozvoljen boravak na privremenoj slobodi od 24. jula 2015. do 25. januara 2016. godine

Predsednik Mehanizma za međunarodne sudove Teodor/Theodor Meron odbacio je zahtev oficira vojske bosanskih Srba Drage Nikolića koji je, pozivajući se na humanitarne razloge, tražio prevremeno puštanje na slobodu ili, alternativno, da ostatak kazne služi u kućnom pritvoru u Srbiji. Međutim, Nikoliću je – mada to nije tražio – odobren privremeni boravak u Srbiji do 25. januara 2016. godine. On se tamo zapravo već nalazi, budući da je danas obelodanjena odluka doneta još 20. jula ove godine.

Drago Nikolić je tokom rata u BiH bio načelnik bezbednosti Zvorničke brigade vojske bosanskih Srba i sa te pozicije u julu 1995. učestvovao je u srebreničkoj operaciji. Osuđen je na 35 godina zatvora za pomaganje i podržavanje genocida, zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, jer je učestvovao u lancu komande operacije masovnog streljanja zarobljenih muškaraca i dečaka iz Srebrenice.

Predao se 2005. godine što znači da je do sada odslužio oko 10 godina zatvora, dakle manje od trećine kazne, što je bio glavni razlog da zahtev za prevremeno oslobađanje ne bude prihvaćen.

Praksa Haškog tribunala, pa tako i njegovog naslednika – Mehanizma za međunarodne sudove – je takva da se osuđenici uglavnom ne puštaju pre odslužene dve trećine kazne, od čega je Nikolić suviše daleko.

Razmatrajući alternativni zahtev bivšeg bezbednjaka Zvorničke brigade da kaznu služi u kućnom pritvoru u Srbiji predsednik Meron podseća na izveštaj generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Savetu bezbednosti UN iz 1993. godine, koji je jedan od osnivačkih akata Tribunala. U njemu se navodi da osuđenici kazne ne bi trebalo da služe u zemljama bivše Jugoslavije. Niko do sada nije služio kaznu u Srbiji ili u regionu, niti sa tim državama postoji ugovor o izdržavanju kazni.

Predsednik Meron navodi da Nikolić nije tražio da bude pušten na privremenu slobodu, ali je taj scenario svejedno razmotrio. Pravila Tribunala i Mehanizma ne predviđaju puštanje na privremenu slobodu osuđenika koji čekaju na transfer u državu u kojoj će služiti kaznu, ali se to, ukazuje predsednik Meron, nigde izričito ni ne zabranjuje, pa je odlučio da ga iz humanitarnih razloga pusti na šestomesečni boravak u Srbiji.

Nikolić u Srbiji boravi uz uobičajene striktne uslove poput 24-časovnog policijskog nadzora i izbegavanje kontakta sa žrtvama i svedocima, a naloženo mu je i da ne mrda iz Banje Koviljače gde je prijavio boravak, osim do bolnice kada je potrebno.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.