D.I.C. Veritas

Slobodna Dalmacija, 05.10.2015., Kapetan Dragan pronašao odvjetnicu: Vasiljkovića brani dužnosnica Srpskog nacionalnog vijeća

Nakon tri mjeseca, koliko je po službenoj dužnosti bio branitelj Dragana Vasiljkovića, poznatijeg u javnosti kao Kapetan Dragan, splitski odvjetnik Darko Stanić od prošlog je petka “razriješen dužnosti” njegova odvjetnika.

Naime, kako neslužbeno doznajemo, Vasiljković je prije četiri dana potpisao punomoć kojom preuzimanje svoje obrane predaje u ruke zagrebačkoj odvjetnici Slađani Čanković. S obzirom na to da je Vasiljković, doznajemo, duboko “zaglibio” u financijskim problemima, zanimalo nas je tko će financirati troškove obrane nakon što je protekla tri mjeseca država plaćala odvjetnika po službenoj dužnosti.

– Da, istina je da sam ja dobila potpisanu punomoć, no još je nisam predala u spis. Moram fizički doći u Split i preuzeti predmet te se upoznati s njim. Što se tiče zastupanja, još traju pregovori s dvojicom kolega, jednim iz Zagreba i jednim iz Splita, koji bi se pridružili obrani, tako da zasad ne mogu iznositi nikakve detalje o tome.

Isto tako, što se tiče financiranja obrane, također vam zasad ne mogu ništa detaljnije govoriti jer i o tome još traju pregovori. A što se tiče vaše konstatacije da Vasiljković nije “u dobre s novcima”, mogu samo reći da to nije ni čudno jer je već 10 godina u zatvoru, pa je to i logično – ljubazno nam je kazala njegova nova odvjetnica Slađana Čanković.

S obzirom na to da je ona zamjenica predsjednika Vijeća srpske nacionalne manjine u Zagrebu, zanimalo nas je ima li ta udruga ikakve veze s njezinim angažmanom u Vasiljkovićevoj obrani.

– Ne, ovo je moj privatni profesionalni angažman kao odvjetnice i ovo nema nikakve veze sa srpskom zajednicom ni sa SNV-om. Ja sam u SNV-u Zagreb, što je udruga građana, kao građanka, i to nema veze s mojim profesionalnim djelovanjem – kategorična je bila Čanković.

Podsjetimo, Vasiljković je, nakon što je tijekom sudskog postupka 10 godina proveo u Australiji, početkom srpnja ove godine napokon izručen Hrvatskoj te se nalazi u istražnom zatvoru na splitskim Bilicama. ŽDO Split, kao nadležno tužiteljstvo za ratne zločine, sumnjiči ga da je kao zapovjednik Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojbi, odnosno zapovjednik Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojbi “Alfa”, postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija, odnosno da je tijekom lipnja i srpnja 1991. u zatvoru na Kninskoj tvrđavi te tijekom veljače 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i usmrćivao zarobljene pripadnike Hrvatske vojske i policije.

Također, sumnjiči ga se i da je tijekom srpnja 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na policijsku postaju u Glini te prigradsko naselje Jukinac, sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje.

Tijekom tog napada su, prema sumnjama tužiteljstva, oštećeni i uništeni civilni objekti, stanovništvo je natjerano na bijeg, pljačkana je njihova imovina te su ubijeni i ranjeni civili, od kojih i jedan strani novinar.

Naknadno je šibensko Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku podnijelo zahtjev za proširenje istrage zbog sumnje da je odgovoran za ratni zločin protiv zarobljenika i civila od sredine 1991. i početkom 1992. na području Knina.

Prvotna istraga protiv njega vodila se u Šibeniku, no u rujnu 2010. godine Vrhovni je sud odlučio da se postupak formalno premjesti u Split.

VLADIMIR URUKALO

 

 

Uhićen još 2006.

Vasiljković je još 2006. godine uhićen u Perthu i od tada je bio u ekstradicijskom zatvoru. Na slobodi je bio 2009. i početkom 2010. godine, a nakon toga je, na temelju odluke Vrhovnog suda, ponovno uhićen.

Australska je vlada u studenome 2012. donijela odluku da će Kapetana Dragana izručiti Hrvatskoj, nakon višegodišnjeg pravnog natezanja i Vasiljkovićevih pokušaja da ospori hrvatski zahtjev za izručenjem podnesen 2005. godine.
On je uspio odgoditi izručenje 2013. godine, kad je sutkinja australskog suda prihvatila njegovu žalbu kojom je tvrdio kako je u Australiji imao nepravedan proces zbog proceduralnih pogrešaka koje su suprotne Ženevskim konvencijama. No, Vrhovni sud Australije odbacio je njegovu žalbu i dopustio izručenje Hrvatskoj.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.