D.I.C. Veritas

Slobodna Dalmacija, 16.05.2014., Tole: Ostajem svjedok protiv Mirka Graorca, indikativno je da se za njega zalažu čelnici Republike Srpske

Mirko Graorac, bosanski Srbin, osuđen u Splitu za ratni zločin najprije na dvadeset, a zatim, nakon uložene žalbe višoj sudskoj instanciji, na petnaest godina zatvora, nada se da će Županijski sud u Splitu, nakon što mu se dostave novi dokazi koje je u BiH prikupio Građanski odbor za ljudska prava Zorana Pusića, donijeti odluku o ponavljanju sudskog procesa protiv njega.

U Graorčevu korist svjedočili bi Ahmet Zulić, koji je na Manjači gdje je Graorac, prema presudi, bio zapovjednik vanjske straže, proveo od prvog dana logora do njegova zatvaranja, te njegova dva prijatelja, logoraša, koji također tvrde da Graorca nikada nisu vidjeli u Manjači, iako poznaju baš sve čuvare logora koji su ih tukli i maltretirali po imenima, prezimenima i nadimcima.

U međuvremenu, Graorčeva odvjetnika Nenada Bobana, koji ga je branio po službenoj dužnosti, kontaktirali su sa Županijskog suda u Splitu u vezi s ovim slučajem kojega su svojedobno bili puni mediji, a on im se ponudio za svjedoka na suđenju. Svjedok Komarica

– Istina je, zvali su me prije mjesec dana u vezi s ovim slučajem i rekao sam im da je jedan od ključnih svjedoka protiv Graorca bio Žarko Tole. Tole mi je, nakon što je svjedočio, prišao pred zgradom suda u Splitu i pretpostavljajući da meni, kao dragovoljcu Domovinskog rata, nije stalo do branjenika Srbina, rekao: “Ma, tko j… toga Srbina, niti sam ga kad vidio, niti čuo!” O tome sam spreman i svjedočiti dođe li do ponavljanja procesa Graorcu – kaže odvjetnik Boban.

Razgovarali smo i sa svjedokom optužbe, bivšim zatočenikom logora, general bojnikom Žarkom Tolom. On demantira Bobana.

– Ja sam Bobanu i pred sutkinjom rekao da laže i moje riječi iskrivljuje. On je i inače takav, danas govori jedno, a sutra drugo. Ja sam njemu rekao: “Ako ne vjeruješ meni oko Graorca, eno ti drugi, zašto ne vjeruješ njima?” – kazao je Tole, koji, veli, ostaje kod danog iskaza i dodaje na kraju kako je “vrlo indikativno da se za Graorca zalažu čelnici Republike Srpske i tamošnje sigurnosne službe”.

Podsjećamo, Graorac je odslužio dio kazne u Lepoglavi te manji dio u Banjoj Luci. Danas živi u Bajincima kod Srpca, gdje je 1992. došao k bolesnoj majci koja je umrla te godine, a otac iduće, nakon čega se, usred ratnog vihora, pokušao vratiti u Split, no to mu iz prve nije uspjelo bez obzira što je tražio pomoć biskupa Komarice i banjolučkog HDZ-a.

Nakon što se 1994. vratio u Split, nakon godinu dana je uhićen te je, kako je svjedočio na sudu, fizički i psihički maltretiran od pripadnika SIS-a, a poslije i optužen da je kao zapovjednik vanjske straže Manjače mučio i ubijao zarobljene Bošnjake i Hrvate.

Dođe li do ponavljanja procesa, Graorca bi, prema najavama, besplatno branio Čedo Prodanović.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.